Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Empik i e-booki. Cyfrowa książka droższa niż tradycyjna

Miał być pewien przełom. Duży sklep internetowy otwiera dział z elektronicznymi książkami, chce sprzedawać również własny czytnik. Empik zapowiadał bardzo konkurencyjne ceny e-książek. A tymczasem...

Podziel się
Dodaj komentarz

Miał być pewien przełom. Duży sklep internetowy otwiera dział z elektronicznymi książkami, chce sprzedawać również własny czytnik. Empik zapowiadał bardzo konkurencyjne ceny e-książek. A tymczasem...

... najtańsza książka, owszem, kosztuje nawet 2 złote. Jednak za nowości i bestsellery trzeba zapłacić dużo więcej. Empik, w komunikacie z ubiegłego tygodnia zapowiadał, że cena za egzemplarz popularnej książki będzie wynosić około 25 złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że średnio bestseller kosztuje od 30 złotych w górę, oferta e-booków mogła być naprawdę zachęcająca.

Tymczasem jednak, sprawdzając na wyrywki kilka popularnych tytułów, cena rozczarowuje. Przykładowo książka Marcina Wrońskiego "Officium Secretum" w wersji elektronicznej kosztuje 39,90 zł, a jej tradycyjna wersja w twardej okładce - uwaga - 35,99 złotych. Przykład ten opisał również Grzegorz Marczak na blogu Antyweb. Ale przykładów jest więcej. Książka "Tak trudno być mną" w formie e-booka kosztuje ponad 34 złote. W "analogowej" wersji jest niedostępna, jednak konkurencyjny Merlin.pl ofertuje ten tytuł za cenę 32,49 złotych.

Książka "Nielegalne związki" autorstwa Grażyny Plebanek również jest tańsza w wersji tradycyjnej - kosztuje 26,99 złotych, podczas gdy za e-book trzeba zapłacić 29 złotych.

Empik zapowiadał również atrakcyjną cenę dla książek specjalistycznych. W dziale z publikacjami akademickimi znajdziemy kilka tańszych książek, jednak ceny w większości wahają się od 30 złotych wzwyż. Przykładowo za e-książkę o finansach w firmach ("Finanse Małego Przedsiębiorstwa w Teorii i Praktyce Zarządzania") zapłacimy 55 złotych. Co ciekawe, ta sama książka w papierowej wersji kosztuje prawie tyle samo. Merlin.pl oferuje ten tytuł w cenie 51 złotych. Warto też zauważyć, że bezpośrednia konkurencja - Nexto czy ZłoteMyśli - nie oferują tej pozycji.

Empik ma jednak przewagę nad konkurencją. Ma większą siłę przebicia i już na wstępie oferuje ponad 5,6 tysiąca tytułów. Spółka zapowiada, że do końca roku w ofercie pojawi się w sumie około 6 tysięcy publikacji. Trzeba też pamiętać, że na e-booki nałożony jest 22-procentowy podatek, podczas gdy tradycyjne książki póki co nie są obarczone podatkiem.

E-booki mają zabezpieczenia DRM, które uniemożliwiają czytanie książki na więcej niż sześciu urządzeniach.

Ciekawe zestawienie e-książek oferowanych w Empiku przygotował Kamil Mizera, autor blogu na platformie Versita (blog.versita.pl). Z jego wyliczeń wynika, że co trzeci e-book w ofercie Empiku, który nie zalicza się do najtańszej kategorii "Klasyka", przekracza cenę 25 złotych.

Dziwi mnie niesamowicie podejście Empiku do cen. Zamiast zdobyć rynek tanimi e-bookami i wbić się na pozycję lidera, firma zdecydowała się na wysokie ceny, na które nikt się nie skusi - pisze Kamil Mizera na blogu.

Empik zapowiada jeszcze wprowadzenie na rynek własnego czytnika e-booków. Urządzenie o nazwie OYO ma się pojawić pod koniec października. Na razie nie znamy jego ceny. Wydany przez Kolportera czytnik eClicto kosztuje około 900 złotych, możliwe więc, że cena OYO będzie na podobnym poziomie.

Tagi: książki, rynek, ceny, cena, podatek, jego, finanse, sklep, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz