Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rok
16.02.2011 06:32

Empik idzie na wojnę z UOKiK, powalczy o monopol

Przepychanka o Merlina nie wpłynie jednak na plany e-księgarni. Serwis nadal szuka innego inwestora.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fot. Flickr.com/MikeWu/CC)

Przepychanka o Merlina nie wpłynie jednak na plany e-księgarni. Serwis nadal szuka innego inwestora.

Empik odwoła się od decyzji Urzędu do 18 lutego, czyli w ustawowym terminie. Spółka zarzuca również UOKiK błędy w analizie rynku - głównie dotyczące ewentualnego monopolu po połączeniu Empiku z Merlin.pl. Jak twierdzi prezes grupy EM&F Maciej Szymański, fuzja nie wpłynęłaby negatywnie na rynek, bo empik.com i Merlin.pl nie miałyby pozycji dominującej. Po analizie decyzji UOKiK przez prawników, Empik złoży odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Połączenie może mieć wpływ na konkurencję, jednak ocena rynku dokonana przez UOKiK jest bezpodstawna i błędna - mówił podczas konferencji Maciej Szymański. Prezes EM&F zarzuca Urzędowi również naruszenie zasad postępowania w kwestii postępowania dowodowego oraz prawa do bezstronnego rozpatrzenia sprawy.

Ponadto - co istotne - zdaniem Szymańskiego jednym z podstawowych błędów analizy UOKiK było prowadzenie badań na podstawie wyników z 2009 roku. Branża multimediów i książek w internecie rozwija się bardzo szybko i w ciągu roku wiele mogło się zmienić.

- Dwa lata w sprzedaży internetowej to inny wymiar, ponadto UOKiK błędnie założył, że kanał sprzedaży internetowej i tradycyjnej to dwa osobne rynki - mówił.

Empik zarzuca również Urzędowi, że ten nie odniósł się do badań przeprowadzonych przez spółkę, a z których wynika, że wspólne udziały obu graczy są niższe niż przedstawione przez UOKiK. Ponadto Empik wystosował jeszcze jedno działo przeciw Urzędowi: zamiast ustawowych dwóch miesięcy, ten prowadził postępowanie ponad pół roku.

Z decyzją Empiku zgadza się Merlin, co jednak nie przeszkadza mu szukać nowego inwestora. Przez decyzję UOKiK Merlin stracił ponad 130 miliony złotych.

- Jak najbardziej popieramy tę decyzję, chociaż szczerze wątpię, że Urząd zmieni tę decyzję bez żadnych dodatkowych obostrzeń - mówi Agata Czarnowska, rzecznik Merlina. - Decyzja ta jednak nie ma wpływu na nasze działania. Umowa z Empikiem wygasa 28 lutego, dlatego też planujemy nadal działać w kwestii finansowania rozwoju własnymi siłami i rozmów z potencjalnymi inwestorami.

NFI EM&F zanotował w 2010 roku 74,78 miliona złotych skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. W 2009 roku zanotowała 53,73 miliona złotych zysku. W ubiegłym roku przychody grupy wyniosły 2908,22 miliona złotych, wobec 2719,53 miliona złotych rok wcześniej.

Merlin.pl za 2010 rok zanotował 111,4 miliona złotych przychodu (w 2009 roku wynik ten był o 10 milionów niższy). Wynik EBIDTA spółki wyniósł około 3 miliony złotych.

Tagi: rok, rynek, prezes, serwis, wojna, wpływ, rynku, decyzja, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz