Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc
10.09.2010 06:24

Facebook i Twitter pod lupą cyberprzestępców

W drugim kwartale 2010 roku na komputerach użytkowników Kaspersky Lab wykrył ponad 33 miliony podatnych na ataki aplikacji i plików. Co czwarty komputer zawierał ponad siedem niezałatanych luk.

Podziel się
Dodaj komentarz

W drugim kwartale 2010 roku na komputerach użytkowników Kaspersky Lab wykrył ponad 33 miliony podatnych na ataki aplikacji i plików. Co czwarty komputer zawierał ponad siedem niezałatanych luk.

Cyberprzestępcy wykorzystują popularność portali społecznościowych za pomocą nowych rodzajów oszustw. Przykładem może być nowy rodzaj ataku na Facebooku - Likejacking. Pojawił się wraz z funkcją “Like”, przy pomocy której posiadacze kont mogli stworzyć listy obiektów, które lubią. Po kliknięciu atrakcyjnego odsyłacza użytkownik jest przenoszony na stronę, która zawiera JavaScript - kliknięcie dowolnego miejsca na stronie aktywuje funkcję "Like", wysyłając odsyłacz do strony każdej osobie na liście przyjaciół użytkownika. To oznacza, że liczba odwiedzin tej strony zwiększy się lawinowo, a firma reklamowa zapłaci cyberprzestępcom za zwiększenie ruchu.

Jak dotąd jednak dzięki tego typu atakom nie rozprzestrzeniało się szkodliwe oprogramowanie, a serwisom zależało jedynie na liczbie odwiedzin.

Kolejną innowacją w drugim kwartale było stworzenie i zarządzanie botnetami za pośrednictwem kont na Twitterze. Hakerzy zdołali opublikować polecenia botnetu w formie tekstu na stronie konta. Administratorzy Twittera szybko wykryli ten problem i zablokowali wszystkie zainfekowane konta.

Skuteczność wysyłek spamowych za pośrednictwem portali społecznościowych potwierdzają liczby. W zaledwie jednym ataku spamowym za pośrednictwem Twittera w ciągu tylko jednej godziny ponad 2000 użytkowników kliknęło przesłany im odsyłacz.

Wśród pięciu najbardziej rozpowszechnionych rodzajów szkodliwego oprogramowania w internecie znajdują się trojany, exploity oraz oprogramowanie adware, z czego prawie połowę (48 procent) stanowią trojany. Z kolei 57 procent trojanów to szkodliwe skrypty "wstrzyknięte" przez cyberprzestępców do różnych stron internetowych, łącznie z legalnymi stronami odwiedzanymi przez tysiące, a nawet miliony użytkowników.

Oprogramowanie adware stanowi ponad 7 procent wszystkich wykrytych programów. W pierwszym kwartale 70 procent wszystkich wykrytych programów adware należało do rodziny Zwangi i Boran. W drugim kwartale szkodniki te ustąpiły miejsca rodzinom Shopper (26,06 procent) i FunWeb (22,81 procent), które łącznie stanowiły 49 procent wykrytych programów adware.

Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz