Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pracy
19.10.2010 09:33

Facebook: poważny wyciek danych?

Dane użytkowników z największego serwisu społecznościowego na świecie można było zobaczyć bez problemu, znając jedynie tzw. "Facebook ID" - pisze Gazeta Wyborcza powołując się na dziennik Wall Street Journal.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dane użytkowników z największego serwisu społecznościowego na świecie można było zobaczyć bez problemu, znając jedynie tzw. "Facebook ID" - pisze Gazeta Wyborcza powołując się na dziennik Wall Street Journal.

Użytkownik zgadzając się, by aplikacja miała dostęp do jego danych, udostępniał jednocześnie unikalny numer Facebook ID. Osoba, która znała ten numer, mogła mieć dostęp do danych użytkowników: maila, daty urodzenia, miejsca zamieszkania, pracy, listy znajomych itp. Jak podaje Gazeta, dane te były widoczne nawet wtedy, gdy użytkownik miał je zastrzeżone.

Problem dotyczy tych użytkowników, którzy skorzystali kiedykolwiek z aplikacji na Facebooku (quizy, gry, miejsca itp.). Wall Street Journal podaje, że dane użytkowników mogły być wykorzystywane przez zewnętrzne firmy do "śledzenia" wybranych osób. Chodzi tu o firmy zajmujące się między innymi tworzeniem internetowych baz danych. Jedna z firm - RapLeaf z San Francisco - łączyła dane z Facebooka (w tym numer ID) z własną bazą profili internautów - podaje Wyborcza.

Tworzenie baz danych użytkowników opierało się o pliki cookies. Dodając do nich numer ID, użytkownik przestawał być anonimowy - łatwo chociażby o jego imię, nazwisko czy adres e-mail.

RapLeaf broni się na łamach WSJ, że nie wykorzystywała prywatnych danych użytkowników - zbierane były przypadkowo. Z kolei firmy, które odkupiły od spółki bazy danych zapewniają, że z nich nie korzystają.

Facebook jednak uspokaja. Na oficjalnym blogu serwisu można przeczytać oświadczenie:

Doniesienia prasowe są przesadzone. Samo posiadanie ID użytkownika nie umożliwia mu jeszcze dostępu do wszystkich prywatnych danych. Prowadzimy rozmowy ze specjalistami i z użytkownikami, by wyjaśnić sprawę. W ciągu najbliższych kilku dni poznamy nowe szczegóły.

Na razie nie wiadomo, ile z aplikacji w serwisie gromadziło i przechowywało dane. Dziennik podaje, że sprawa na pewno dotyczy najpopularniejszych gier, w tym między innymi FarmVille czy Texas HoldEm Poker.

Facebook jest największym serwisem społecznościowym na świecie - konta ma w nim ponad pół miliarda internautów. W Polsce z serwisu korzysta miesięcznie 7,1 miliona realnych użytkowników (Megapanel, lipiec 2010).

Tagi: pracy, polsce, firm, dane, jego, facebook, dostęp, rozmowy, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz