Notowania

nowe
06.03.2009 12:10

Facebook się zmienia - nowe możliwości dla brandów

Spośród zapowiadanych przez Facebooka zmian, marketerów powinno zainteresować szczególnie przekształcenie dotychczasowych stron firm i instytucji w regularne profile użytkowników.

Podziel się
Dodaj komentarz

Spośród zapowiadanych przez Facebooka zmian, marketerów powinno zainteresować szczególnie przekształcenie dotychczasowych stron firm i instytucji w regularne profile użytkowników.

Już w przyszłym tygodniu Facebook zamierza odświeżyć wygląd profili oraz dodać do nich kilka bardzo przydatnych funkcji. Zwykli użytkownicy największe zmiany dostrzegą już po zalogowaniu się do serwisu, gdy ich oczom ukaże się przebudowana strona startowa, wyglądająca tak:

Zdecydowanym numerem jeden na liście nowości jest "Publisher", czyli funkcjonalność znana z serwisów typu Twitter lub FriendFeed. Jest to system powiadomień działający w czasie rzeczywistym (do tej pory informacje na naszej liście odświeżały się co 10-15 minut), który umożliwi nam śledzenie na żywo aktywności naszych znajomych oraz informacji z zewnętrznych źródeł. W sprawnym poruszaniu się w takim gąszczu informacji pomóc mają nam filtry.

Drugą nowością - zdecydowanie bardziej interesującą dla marketerów - jest przebudowa stron instytucji, firm i celebrities. Dość statyczne do tej pory profile brandów, zostaną przekształcone w profile przypominające zwyczajnych użytkowników:

Nie ma wątpliwości, że teraz profile marek nabiorą zdecydowanie bardziej dynamicznego charakteru, o czym świadczy choćby lista aktualności ("wall") będąca główną częścią profilu.

Zmiany te dają marketerom sporą wolność w samodzielnym zaprojektowaniu profilu, pozwalają na dużo pełniejszą interakcję z fanami, ale też niosą ze sobą spore wyzwania. Przede wszystkim stając się jednym z użytkowników, powiadomienia o naszej aktywności nie będą pojawiać się w skrzynce odbiorczej fanów, ale na ich liście informacji. To duża odpowiedzialność i delikatna sprawa - raz nadużyte zaufanie może skutkować usunięciem z grona znajomych.

Marki zyskują też więcej możliwości komunikacji z użytkownikami. Pamiętajmy, że już teraz lista powiadomień posiada funkcje "lubię to" oraz "skomentuj". To ważne, gdyż rodzi to nie tylko szansę na jeszcze większe zaangażowanie internautów w dwukierunkową komunikację z brandem, ale także ogranicza wpływ marketerów na treści, które pojawią się w jego profilu. W tym celu będą oni musieli rozsądnie zdecydować, jakie przywileje nadadzą oni swoim fanom i na jaką aktywność (umieszczanie zdjęć, linków itp.) im pozwolą.

Warto pamiętać, że zmiany wprowadzane przez Facebook w profilach brandów mają na celu po części odwrócenie kierunku komunikacji. Do tej pory to marka komunikowała się z użytkownikiem - w nowych profilach sytuacja ta w dużym stopniu ulegnie zmianie.

Opisane nowości Facebook planuje wdrażać już w przyszłym tygodniu. Niecierpliwie czekamy na reakcje marketerów i opinie na ich temat.

Tagi: nowe, system, zmiany, firm, strona, informacje, użytkownicy, facebook, wygląd, nowości, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz