Notowania

Przejdź na
usa
19.08.2009 09:13

Facebook znów przed sądem

Pięciu mieszkańców Kalifornii złożyło pozew przeciwko Facebook'owi o niezgodne z prawem administrowanie danymi osobowymi. To nie pierwszy tego typu przypadek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pięciu mieszkańców Kalifornii złożyło pozew przeciwko Facebook'owi o niezgodne z prawem administrowanie danymi osobowymi. To nie pierwszy tego typu przypadek.

Pokrzywdzeni to dwoje dzieci poniżej 13. roku życia, profesjonalny fotograf, aktorka i model. Według nich Facebook złamał stanowe prawa dotyczące ochrony danych osobowych. W wyniku działań portalu dane zostały przekazane osobom trzecim, które wykorzystały je w celach komercyjnych. Facebook twierdzi, że jest całkowicie niewinny i nie ma zamiaru wypłacać pokrzywdzonym ani dolara odszkodowania.

Już wcześniej, a dokładniej w czerwcu, pozywano Facebooka w USA (na ławie stanęły także Yahoo i Google), gdy przed Komitetem ds. Energii i Handlu w Kongresie Facebook bronił się przed zarzutem wykorzystywania danych i obserwowanych zachowań użytkowników do przeprowadzania targetowania behawioralnego. Serwisy broniły się, tłumacząc, iż reklamy behawioralne to dobry pomysł, aby uatrakcyjnić reklamę i uczynić ją mniej drażniącą dla odbiorcy.

Kolejne zarzuty w kierunku Facebooka wysuwali mieszkańcy Kanady, gdzie komisja zajmująca się ochroną danych osobowych wyraziła obawę na temat trudności pojawiających się przy całkowitym kasowaniu kont przez ich właścicieli. Być może wyrok w tej sprawie przesądzi o dalszym podejściu urzędów legislacyjnych do tematu danych osobowych i targetowania behawioralnego.

Źródło: news.cnet.com, The Wall Street Journal

Tagi: usa, serwis, reklama, prawo, handel, portal, energia, komisja, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz