Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
internet
15.03.2010 14:42

Formularze w urządzeniach mobilnych - nowoczesne rozwiązania

Wypełnianie formularzy w urządzeniach przenośnych wiąże się zazwyczaj ze sporą iloscią ograniczeń: ekrany są małe, połączenia wolne, a wprowadzanie tekstu utrudnione. Taka sytuacja zmusiła deweloperów i projektantów do szukania nowych sposobów na poprawienie życia użytkownikom. Wszystko po to, aby użytkownicy mogli wprowadzać dane szybciej i łatwiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wypełnianie formularzy w urządzeniach przenośnych wiąże się zazwyczaj ze sporą iloscią ograniczeń: ekrany są małe, połączenia wolne, a wprowadzanie tekstu utrudnione. Taka sytuacja zmusiła deweloperów i projektantów do szukania nowych sposobów na poprawienie życia użytkownikom. Wszystko po to, aby użytkownicy mogli wprowadzać dane szybciej i łatwiej.

Zgodnie z licznymi prognozami, przyszłość należy do urządzeń przenośnych. Coraz więcej internautów rezygnuje lub ogranicza korzystanie z tradycyjnego Internetu na rzecz jego wersji mobilnej (patrz: Opera Mini ma ponad 50 mln użytkowników).Nic dziwnego zatem, że użytkownicy mają chcą lepszych usług i mają większe wymagania niż kiedyś (np. Użytkownicy telefonów komórkowych chcą spersonalizowanych usług). Warto zdawać sobie sprawę, jakie niedogodności czekają na użytkowników smartfonów już na poziomie wypełniania formularzy i - co ważniejsze - jakie rozwiązania proponują swoim klientom różni producenci.

Pole Zoom

Podczas wypełniania formularza przydatna często okazuje się funkcja "zoom", która pozwala na powiększenie poszczególnych jego fragmentów. Pozwala to uniknąć lub poprawić błędy czy po prostu dokładnie sprawdzić wprowadzane dane. Problem w tym, że czasem, po powiększeniu części formularza, poza oknem widoku znika jego inna równie istotna część, choćby część pola, które należy wypełnić.

By ograniczyć tego typu problemy, przeglądarka Safari w iPhone Apple funkcję zoom wzbogaca o specjalnego asystenta. W formularzu wyświetlane są przyciski: "Poprzedni", "Dalej", "Autouzupełnianie" i "Gotowe" ułatwiające poruszanie się i wypełnianie formularza. Bez widocznego oznakowania, użytkownik może łatwo zapomnieć, np. na jakie pytanie powinien odpowiedzieć.

Formaty wejściowe

Niektóre telefony przeglądarek rozpoznają określone typy wejść (część standardowo rozwijających HTML5) i dostosowują do nich sposoby wprowadzania danych. Na przykład określenie wkładu typu url sprawia, że pojawia się wirtualna klawiatura alfanumeryczna ze znakami ".", "/" I ". Com"; e-mail - warunkuje pokazanie się klawiatury alfanumerycznej z "." I "@". Zasugerowanie odpowiednio dopasowanej klawiatury ułatwia i przyspiesza korzystanie z formularza.

Hasła maskowania

W większości przypadku przy wpisywaniu hasła wprowadzane znaki są automatycznie ukrywane - ma to na celu zachowanie względów bezpieczeństwa. Jednocześnie jednak cierpi na tym użyteczność - użytkownicy nie mają możliwości weryfikacji tego, co wpisują.

Wiele urządzeń mobilnych rozwiązuje ten problem poprzez wyświetlanie w osobnym polu wpisywanych znaków w postaci zaciemnionej - z krótkim opóźnieniem.

Okno kontrolne

Kolejna trudność, z jaką mają do czynienia użytkownicy urządzeń mobilnych, to rozwijane menu, a dokładnie - próba wybrania z niego jednej opcji. Odnalezienie hasła i kliknięcie w nie w taki sposób, by np. nie pomylić go z innym lub niechcący nie zamknąć menu, wymaga często sporo wprawy.

Tu z pomocą przychodzi Apple, który prezentuje użytkownikom pop-up menu sterowania. W wyskakującym okienku wyświetlane są w powiększeniu opcje menu zawarte w liście, które mogą być przewijane przy różnych prędkościach. Wybór przy takiej formie wydaje się zatem łatwiejszym zadaniem.

Język kontroli

Niektóre z systemów wprowadzają niestandardowe narzędzia kontrolne dostępne dla twórców aplikacji - takie, jak: suwaki, przyciski, wzory ocen, scrobbling. Wprowadzane są one w miejsce standardowego formularza kontroli

Orientacja

Użytkownicy urządzeń przenośnych korzystają z ich wersji zarówno poziomej, jak i pionowej. Mobilne formularze powinny być zatem dostosowane do obu opcji. Takie rozwiązanie daje formularz redagowania wiadomości e-mail na Androida.

Sterowanie głosem

Googlowski telefon Nexus One pozwala użytkownikom korzystać za pomocą głosu z dowolnego pola tekstowego w aplikacji. To, w jaki sposób skorzystać można z opcji audio, można przekonać się oglądając film poniżej.

Źródło: smashingmagazine.com

Tagi: internet, pomoc, telefon, film, dane, prognoza, okno, deweloper, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz