Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
16.04.2010 10:30

Gadu Gadu - czy jest alternatywa?

Gadu-Gadu może pochwalić się prawie siedmioma milionami użytkowników. Wysyłają oni każdego dnia kilkaset milionów wiadomości. Część z nich jednak coraz śmielej rozgląda się za alternatywą. Uważają, że ten najpopularniejszy w Polsce komunikator zmierza w złym kierunku, oferując dodatki utrudniające korzystanie z jego podstawowej funkcji - rozmowy z drugą osobą.

Podziel się
Dodaj komentarz

Gadu-Gadu może pochwalić się prawie siedmioma milionami użytkowników. Wysyłają oni każdego dnia kilkaset milionów wiadomości. Część z nich jednak coraz śmielej rozgląda się za alternatywą. Uważają, że ten najpopularniejszy w Polsce komunikator zmierza w złym kierunku, oferując dodatki utrudniające korzystanie z jego podstawowej funkcji - rozmowy z drugą osobą.

Gadu-Gadu a reszta świata

Na hasło komunikator internetowy zdecydowana większość Polaków odpowie bez namysłu - Gadu-Gadu. Popularność tej sieci IM (instant messaging) jest tak ogromna, że nie musi się ona obawiać poważniejszej konkurencji. Jednak przeciętny internauta często nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jego rozmówca niekoniecznie musi korzystać z tego samego programu co on. I coraz częściej nie korzysta.

Pozycja oficjalnego klienta GG nadal jest bardzo mocna. Według najnowszych badań Megapanel PBI/Genius, stoi on nieprzerwanie na czele komunikatorów w Polsce z prawie siedmioma milionami aktywnych użytkowników. Daleko za zanim pozostaje Tlen, który obejmuje zasięgiem niewiele ponad 540 tysięcy internautów. 113 tysięcy prowadzi natomiast rozmowy tekstowe za pośrednictwem AQQ. Z czwartego Spika regularnie korzysta ok. 24 tysiące użytkowników sieci GG.

Liczba programów obsługujących protokół GG nie ogranicza się jednak tyko do tych czterech pozycji. Przeciwnie, komunikatorów sieci Gadu-Gadu zawsze było pod dostatkiem. Niektóre się nie przyjęły, reszta funkcjonuje i gromadzi rzesze fanów do dziś. Nie zmienia to jednak faktu, że część internautów nie ma bladego pojęcia o ich istnieniu. Zdecydowana większość z kolei, mimo, że słyszała o innych komunikatorach, wiernie pozostaje przy tym pierwszym, najbardziej popularnym, gdyż spełniał swoje funkcje oraz oferował niezwykle bogatą ofertę dodatkowych usług.

Producenci pierwszego w Polsce komunikatora nie mają zatem powodów do zmartwień. Jednak ostatnio zaczęło się coś zmieniać.

Internauci spoglądają w stronę alternatyw

Gdy na rynku pojawiła się nowa wersja tego komunikatora - Gadu-Gadu 10 - w internecie zaczęły pojawiać się coraz mocniejsze słowa krytyki, wskazujące głównie na przeładowanie i „choinkowy” wyglądu programu. Od czasu, gdy jego twórcy zaczęli maksymalnie utrudniać życie osobom korzystającym ze starszych wersji programu, m.in. poprzez zablokowanie rozmów z posiadaczami najnowszych numerów GG, można zaobserwować rosnące zainteresowanie alternatywnymi klientami sieci.

Część internautów zniechęcona nadmierną ilością reklam, dużym obciążenie dla systemu i przeniesieniem na drugi plan podstawowej funkcji programu, na rzecz ogromnej ilości dodatkowych funkcji, dowiedziała się w końcu o istnieniu innych komunikatorów.

Pogłębiona wiedza polskich internautów nie zmienia faktu, że „przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka” i raczej próżno spodziewać się jakiejś zdecydowanej migracji użytkowników komunikatorów. Jednak warto przy tej okazji przyjrzeć się bliżej programom, o których obecnie coraz częściej się mówi.

Tlen

Tlen jest drugim pod względem liczby użytkowników komunikatorem w Polsce i wizytówka portalu o2.pl. Jednak trudno do końca powiedzieć, czy liczbę ponad 540 tysięcy użytkowników osiągnął by on bez wprowadzenie przez firmę własnej wewnętrznej sieci i umożliwienia obsługiwani skrzynki e-mail na tym portalu bezpośrednio spod komunikatora.
Tlen to multikomunikator, który obsługuje protokoły GG, Tlen, XMPP. Bardzo duża ilość ciągle rozwijanych wtyczek do programu sprawia, że możliwości komunikatora są ogromne.

Dostępne są m.in. wtyczki do obsługi protokołów MSN i AQQ oraz szeroki wybór dodatkowych „skórek”. Jedną z kilku podstawowych można ustawić za pomocą okna wyboru „skórki” pojawiającego się zaraz po pierwszym uruchomieniu programu.

Na szczególną uwagę zasługuje możliwość wysyłania nie tylko zapisanych na dysku plików, ale również dowolnego wycinka ekranu, który zaznacza się w prosty sposób za pomocą myszki. Ciekawą funkcją jest również automatyczne dodawanie numeru nowego rozmówcy do listy kontaktów, jako nieznanego na samym dole.

Instalacja programu nie przysparza problemów, podobnie jak podłączenie protokołu GG. Korzystanie z tego komunikatora wymaga jednak założenia nowego konta na Tlenie. Program wyświetla graficzne emotikony , a rozmowy prowadzi się w jednym oknie, ale w osobnych kartach. Umożliwia on także ustawianie i czytanie dłuższych opisów oraz przechodzenie do strony poprzez kliknięcie na link w nim umieszczony. Posiada opcję szybkiego wyszukiwania na liście kontaktów. Nie pozwala jednak na rozmowę z posiadaczami nowych numerów GG.

Tlen jest dość mocno naładowany reklamami, które pojawiają się nie tylko w panelu głównym i rozmowy, ale wyskakują również w nowych oknach.

AQQ

Trzecim pod względem liczby użytkowników i drugim wieloprotokołowym komunikatorem w Polsce jest AQQ. Obsługuje on sieci XMPP, GG, Tlen, AQQ i GTalk. Na pierwszy rzut oka wyróżnia się on spośród licznej konkurencji barwnym interfejsem graficznym. Choć już sam oryginalny wygląd skromnością nie grzeszy, to producent dodatkowo oferuje duży wybór równie kolorowych „skórek”. Może to zniechęcać, co bardziej nastawionych na prostotę i asceza wizualną internautów. Tym bardziej, że program nie jest pozbawiony reklam. Są one wyświetlane zarówno w oknie głównym, jak i oknie rozmowy. Nie można jednak powiedzieć, aby było one prezentowane w sposób inwazyjny.

Większą uwagę niż same reklamy zwracają kolorowe graficzne emotikony wyświetlane w opisach osób z listy kontaktów zamiast znaków tekstowych. Ich wygląd, podobnie, jak wygląd statusów, jest bardzo zbliżony do wersji znanej wszystkim Gadu-Gadu, przez co przesiadka z jednego komunikatora na drugi nie jest tak odczuwalna.

Instalacja programu jest prosta, jednakże wymaga on od użytkownika założenia nowego konta na AQQ. Komunikator automatycznie znajduje profil Gadu-Gadu i podłącza go do własnego. Możliwy jest także import archiwum z GG przy pomocy odpowiedniej wtyczki.

Program posiada funkcję szybkiego wyszukiwania kontaktów na liście, jednak trzeba posłużyć się skrótem CTRL+F. Umożliwia on kontakt z posiadaczami nowych numerów GG, a rozmowy prowadzone są w jednym oknie. Wyświetla i pozwala ustawiać długie opisy oraz obsługuje zawarte w nich linki. Nie wyświetla natomiast awatarów z nowego GG.

Spik

Dość duża popularnością cieszy się również komunikator Wirtualnej Polski. Spik to następca przyjętego swego czasu ze średnim entuzjazmem komunikatora WP Kontakt. To kolejny multikomunikator, który obsługuje protokoły: GG, Tlen, ICQ, XMPP oraz sieć wewnętrzną SPIK.

Cechuje się klasycznym wyglądem i przejrzystością, która psują niestety dość nieczytelne, choć oryginalne ikony statusów użytkownika. Spośród dwóch wcześniej opisywanych programów wyróżnia się możliwością wyboru i formatowania czcionki oraz dużym zakresem opcji, bez konieczności instalowania dodatkowych wtyczek.

Spik wyświetla emotikony graficzne, nie obsługuje jednak długich opisów na liście kontaktów. Nie pozwala także na rozmowy z posiadaczami nowych numerów GG, a pozostałe odbywają się w oddzielnych oknach. Wyszukiwanie kontaktów na liście możliwe jest po użyciu skrótu CTRL+F. Instalacja programu jest dość czasochłonna i wymaga założenia konta w sieci Spik, bądź posiadania skrzynki pocztowej na WP. Program nie posiada reklam.

Stefan

Kierując się tropem komunikatorów wypuszczanych przez duże internetowe portale nie można pominąć Stefana. Produkt Interii.pl obsługuje jednak mniejszą ilość sieci niż konkurencja. Oprócz własnej akceptuje również protokołu GG oraz Tlen. Ciekawą opcją programu jest możliwość wyboru osób, z którymi rozmowy nie będą zapisywane w archiwum.

Stefan interesująco prezentuje się pod względem wizualnym. Nie ma zbyt rozbudowanych opcji ani imponującej ilości dodatkowych wtyczek. Program wyświetla graficzne emotikony , a rozmowy w wieloma użytkownikami odbywają się w jednym oknie. Daje możliwość formatowania czcionki. Nie pozwala jednak na ustawianie i czytanie dłuższych opisów. Możliwe jest natomiast przechodzenie do strony w opisie poprzez kliknięcie na link w nim umieszczony.

Stefan posiada opcję szybkiego wyszukiwania na liście kontaktów. Nie zezwala jednak na rozmowę z posiadaczami nowych numerów GG. Instalacja wymaga oczywiście założenia konta na Interii.pl, ale przebiega szybko, a import numeru GG i listy kontaktów z programu odbywa się automatycznie. Nie posiada reklam.

GG Lite

Jak sama nazwa wskazuje założeniem twórców tego komunikatora jest jak najmniejsze obciążenie systemu. GG Lite spełnia się w swojej roli i jest faktycznie lżejszy od swoich konkurentów, ale przy tym jest również uboższy w ilość dostępnych opcji. Program jest klientem sieci: Tlen, GG i XMPP. Charakteryzuje się przejrzystym interfejsem graficznym i prostotą.

Instalacja programu nie wymaga zakładania nowego konta. Rozmowy prowadzone są w jednym oknie z pomocą osobnych kart. Program nie wyświetla graficznych emotikonów oraz nie pozwala nie szybkie wyszukiwanie użytkowników na liście kontaktów. Będąca jeszcze na etapie testowania wersja 0.3.9.385 programu obsługuje długie opisy wraz z linkami oraz pozwala na prowadzenie rozmów z posiadaczami nowych numerów GG. Jest jednak jeszcze dość niestabilna. Komunikator nie ma reklam.

WTW

Jeśli mowa o komunikatach nastawionych przede wszystkim na prostotę, warto wspomnieć o cieszącym się coraz większa popularnością programie WTW, znanym także jako WTF. Komunikator jest klientem sieci Gad-Gadu, Tlen oraz XMPP i nie wymaga zakładania nowego konta. Jego twórcy proponują dwa rodzaje instalacji: standardową oraz online. Jednak, żeby komunikator funkcjonował prawidłowo niezbędne jest posiadanie Internet Explorera 7, bądź nowszego. W przeciwnym razie nie działa automatyczne przewijanie wyświetlanych treści w oknie rozmowy i w celu przeczytania tekstu otrzymywanego przez rozmówcę za każdym razem trzeba ręcznie przesuwać pasek.

Program ma wbudowaną funkcję sprawdzania pisowni oraz automatycznie dodaje do listy kontaktów nieznane numery osób, z którymi były prowadzone rozmowy. Nie obsługuje graficznych emotikonów, wyświetla natomiast zniekształcone awatary użytkowników Gadu-Gadu 10. Pozwala na prowadzenie wielu rozmów w jednym oknie. WTW wyświetla i pozwala na ustawianie długich opisów. Umożliwia także kontakty z posiadaczami nowych numerów GG.
Komunikator nie posiada opcji szybkiego wyszukiwania osób na liście kontaktów i nie pozwala na przejście do strony www poprzez kliknięcie na link zamieszony w opisie. Mylący może być sposób graficznego wyświetlania statusów, gdzie kolor zielony oznacza „dostępny”, a żółty: „zaraz wracam”. Program nie ma również wbudowanych dźwięków.

Miranda

Miranda jest multikomunikatorem w pełnym znaczeniu tego słowa. Program umożliwia komunikację z najpopularniejszymi sieciami na całym świecie, obsługuje m.in. protokoły: ICQ, AIM, MSN, XMPP, IRC, Gadu-Gadu, Tlen. Wszystko to dzieje się za sprawą włączenia odpowiednich wtyczek.

Instalacja i konfiguracja programu jest dość skomplikowana i czasochłonna, dlatego polscy internauci, którym zależy głównie na komunikacji w obrębie sieci GG, najczęściej decydują się na korzystanie ze specjalnej wersji tego programu – Mirandy GG. Jest ona domyślnie skonfigurowana i wyposażona w pluginy niezbędne do komunikacji w najpopularniejszej w Polsce sieci.

Już na pierwszy rzut oka program odróżnia się od innych klientów GG oryginalnym interfejsem graficznym panelu głównego oraz nietypowym rozmieszczeniem statusów użytkowników na liście kontaktów. Znane z Gadu-Gadu żółte słoneczka znajdują się za nazwami znajomych, czyli po prawej stronie okna. Komunikator nie pozwala na rozciąganie ani zwężanie okna głównego, które wyświetla się zawsze w rozmiarach standardowych. Program ma wbudowaną funkcję służącą do pokazywania, którzy spośród niedostępnych znajomych są aktualnie ukryci, ale nie pozwala na szybkie wyszukiwanie ich na liście. Pozwala na ustawianie oraz wyświetla długie opisy. Nie obsługuje natomiast linków w nich zamieszczonych oraz graficznych emotikonów. Rozmowy prowadzone są w jednym oknie z użyciem kilku kart, również z posiadaczami nowych numerów GG.

Pidgin

Drugim obok Mirandy multikomunikatorem z prawdziwego zdarzenia jest Pidgin. Program pozwala na prowadzenie rozmów we wszystkich znanych sieciach. Obsługuje ogromną ilość różnych protokołów, w tym XMPP oraz oczywiście Gadu-Gadu.

Cechą charakterystyczną programu jest prosty i przejrzysty i w pełni spolszczony interfejs. Instalacja programu przebiega stosunkowo szybko. Nie jest on skomplikowany w konfiguracji. Komunikator umożliwia formatowanie czcionki oraz wyświetla graficzne emotikony. Posiada rozbudowany system informowania o wiadomościach i dostępności danego użytkownika. Nie pozwala jednak na kontakty z posiadaczami nowych numerów GG.

Rozmowy prowadzone są w jednym oknie. Pidgin nie wyświetla długich opisów na liście kontaktów oraz nie pozwala na wejście kliknięcie na linki w nich umieszczone. Wyszukiwanie kontaktów możliwe jest po zastosowaniu odpowiedniego skrótu na klawiaturze. Do komunikatora dostępna jest dość duża liczba użytecznych wtyczek, nie ma natomiast wymiennych „skórek”.

Kadu

Kadu to program doskonale znany wszystkim użytkownikom Linuxa oraz Maca. Tworzony docelowo jako klient protokołu Gadu-Gadu pod alternatywne systemy operacyjne obsługuje w zasadzie tylko tą jedną sieć. Dzięki zdobytej popularności doczekał się swojej wersji również pod Windowsa. Charakteryzuje się prostotą i funkcjonalnością.

Ciekawą funkcją programu jest to, że w przypadku otrzymania wiadomości od osoby spoza listy kontaktów, jej dane wyświetlają się automatycznie pod treścią wiadomości. Bez potrzeby zaglądania do katalogu publicznego. Program umożliwia kontakty z posiadaczami nowych numerów GG. Rozmowy prowadzone są w jednym oknie. Wyświetla długie opisy, jednak nie pozwala na przejście do strony poprzez kliknięcie w linki w nich umieszczone. Nie wyświetla reklam.

Kwestia wyboru

Przegląd ten nie obejmuje oczywiście wszystkich, dostępnych na rynku komunikatorów obsługujących protokół GG. Skupia się raczej na tych najczęściej wymienianych przez internautów. Pomija również niektóre wciąż używane, aczkolwiek od dłuższego czasu nierozbudowywane komunikatory, m.in. Konnekta oraz najnowszy multikomunikator MyTribe. Ten drugi jest z kolei produktem jeszcze dość świeżym i niestabilnym oraz wykracza zbyt daleko poza podstawową funkcję standardowych komunikatorów, jaką jest obsługa protokołu GG w celu komunikowania się za pomocą błyskawicznych wiadomości tekstowych.

Tlen AQQ Spik Stefan GG Lite WTW Miranda Pidgin Kadu
Nowe Numery GG nie tak nie nie nie/tak tak tak nie tak
Długie opisy tak tak nie nie nie/tak tak tak nie tak
Rozmowy w 1 oknie tak tak nie tak tak tak tak tak tak
Brak reklam nie nie tak tak tak tak tak tak tak
Aktywne linki w opisach tak tak tak tak tak nie nie nie nie
Szybkie wyszukiwanie tak tak tak tak tak nie nie tak nie
Emotikony graficzne tak tak tak tak nie nie nie tak tak
Tagi: polska, internet, rynek, polski, system, reklama, pomoc, strona, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz