Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
serwis
15.09.2009 10:30

Google wyzwolone

Dzięki grupie inżynierów Google - The Data Liberation Front (Front Wyzwolenia Danych) - możliwy jest prosty transfer danych prywatnych do i z projektów Google.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Dzięki grupie inżynierów Google - The Data Liberation Front () - możliwy jest prosty transfer danych prywatnych do i z projektów Google. *

Na swoim blogu Brian Fitzpatrick, engineering manager w Data Liberation w Chicagowskim oddziale Google, przedstawił główne cele planu "wyzwolenia" danych uwięzionych na serwerach Google. W założeniach projekt ten streszcza się do trzech stwierdzeń: dane powinny być dostępne do migracji do innych serwisów, powinno to być darwowe i zajmować tak mało czasu, jak to tylko możliwe.

Dotychczas Data Liberation uwolniło ponad połowę produktów Googlee, m.in. platformę Blogger, serwis Gmail oraz część narzędzi developerskich takich jak App Engine. W najbliższym czasie planowane jest otwarcie Google Sites oraz Google Docs. Pomysł Google wpisuje się w tendencję ułatwiania migracji między podobnymi serwisami. Dotychczas kroki takie podjął Facebook (oświadczając, że dane użytkowników są ich własnością) oraz Yahoo.

Swoją misję utworzenia prostego systemu transferu danych z i do produktów Google, *Fitzpatrick *określa następująco: - Wierzymy, że projekty otwarte są lepsze od zamkniętych. Nie dlatego, że zamknięte są z zasady gorsze od otwartych, ale dlatego że umożliwienie użytkownikom bezproblemowego pozostawienia naszego produktu zwiększa innowacyjność. W sytuacji, gdy użytkownicy są ograniczeni tylko do jednego produktu, może pojawić się samozadowolenie. a produkty nie są już ulepszane.

Szczegółowe informacje na temat sposobów migracji danych prywatnych z serwisów Google znajdują się na stronie projektu. Jeżeli chcemy dokonać transferu danych z mniej popularnego projektu, np. Google Orkut wystarczy zagłosować na ten projekt, jako następny w kolejności do uwolnienia.

Co ciekawe, nazwa grupy zaczerpnięta została z filmu Żywot Briana grupy Monthy Python. Front Wyzwolenia Danych wzoruje się na Judejskim Froncie Ludowym.

Tagi: serwis, system, strona, projekt, dane, platforma, grupa, użytkownicy, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz