Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Beata Ratuszniak
|

Grupy na NK. Szykuje się konkurencja dla Facebooka?

0
Podziel się:

Nowa funkcjonalność Naszej Klasy jest dopiero w fazie beta, a testerami są głównie użytkownicy z Wrocławia. Mimo że grupom wciąż brak kilku funkcjonalności, można wyciągnąć pierwsze wnioski dotyczące ich działania.

Grupy na NK. Szykuje się konkurencja dla Facebooka?
bETtzDlx

Nowa funkcjonalność Naszej Klasy jest dopiero w fazie beta, a testerami są głównie użytkownicy z Wrocławia. Mimo że grupom wciąż brak kilku funkcjonalności, można wyciągnąć pierwsze wnioski dotyczące ich działania.

Przede wszystkim - założenie grupy jest bardzo proste i intuicyjne. Schody zaczynają się nieco później, ale o tym za chwilę. Grupę może założyć osoba mająca konto na NK (patrząc na bunt branży może być z tym mały problem..). Być może jednak grupę będzie można założyć również na koncie oficjalnym. Wszystkie informacje dotyczące grup znajdują się w górnym menu serwisu.

bETtzDlz

Zakładając grupę trzeba podać nazwę, krótki opis, minimum dwa tagi, wybrać kategorię oraz wpisać lokalizację. Po wypełnieniu danych grupa zostaje utworzona. Nawigacja w grupie nie należy do najtrudniejszych, jednak osoby przyzwyczajone do Facebooka i nie korzystające na co dzień z Naszej Klasy mogą być nieco zdezorientowani. Przede wszystkim osią komunikacji nie jest "ściana", tylko Śledzik, znajdujący się po prawej stronie. To tam użytkownicy mogą dodawać posty, chociaż administrator grupy może tę możliwość zablokować. Wtedy tylko i wyłącznie admin może dodawać wiadomości.

Użytkownicy - za zgodą administratora - mogą również dodawać zdjęcia do galerii, przypinać pinezki. Ciekawą opcją jest możliwość dodania bannera. Tym samym stronę identyfikuje już nie tylko awatar, lecz również nieco bardziej widoczna grafika. Gdy bannera nie ma, domyślnie użytkownikom wyświetla się box z kategorią, do której należy grupa.

Administrator może również blokować wybranych użytkowników, na przykład za rozsyłanie spamu. Ponadto w każdej grupie znajdują się dwie galerie: publiczna i galeria administratora. W publicznej zdjęcia mogą umieszczać również użytkownicy (o ile będą mieli dostęp do tej opcji), z kolei galerię admina widzi tylko osoba zakładająca grupę. I tu minus: dodanie zdjęcia jest równoznaczne z odjęciem transferu z prywatnego konta założyciela.

bETtzDlF

Imię i nazwisko założyciela jest cały czas widoczne obok nazwy grupy przy awatarze, widać również datę założenia grupy. Każdy z członków grupy może ją polecić swoim znajomym na Śledziku (już widocznym dla wszystkich znajomych), wystarczy kliknąć w button pod awatarem. Każda grupa ma również forum dyskusyjne. Poszczególne elementy można przesuwać lub usunąć ze strony.

Warto też pamiętać, że grupy będą narzędziem przede wszystkim dla zwykłych użytkowników NK. Tym samym część z nich może zdziwić się faktem, że dodając wpis na Śledzika grupy, widzi go także bezpośrednio u siebie. Wpisy te jednak są niewidoczne dla pozostałych znajomych, widzą je jedynie członkowie grupy. To oznacza również, że będziemy widzieć wpisy osób, których nie obserwujemy, a którzy są członkami danej grupy.

bETtzDlG

NK planuje również przygotowanie grup firmowych. Na razie nie wiadomo na pewno, czy taka opcja będzie wprowadzona, jednak kilka z istniejących już grup testuje konta firmowe. Stronę firmową można jeszcze bardziej urozmaicić, na przykład zmieniając tło. Ponadto w stronie firmowej możliwe będzie nadanie uprawnień edycji innym osobom (w grupach prywatnych nie ma takiej możliwości, funkcję admina pełni tylko jedna osoba). NK zapowiada również, że do grup będzie można podpiąć zewnętrzne statystyki.

Dobrym rozwiązaniem jest wyszukiwarka grup. Na podstronie mamy wyszukiwarkę, a także chmurę najczęściej szukanych tagów. Ponadto w prawej kolumnie widnieje lista grup z największą liczbą członków. Obecnie najpopularniejsza grupa ("Muzyka zawsze i wszędzie") liczy ponad 14 tysięcy zapisanych osób! A to dopiero betatesty...

bETtzDlH

Na liście grup widać również kilka zdublowanych grup, w których zapisanych jest po kilka użytkowników. I nawet w testowych grupach znajdą się takie, które namawiają do korzystania z Facebooka ;)

Na razie nie wiadomo, kiedy grupy zostaną udostępnione wszystkim użytkownikom. Testy trwają od końca września, mają potrwać kilka tygodni. Wiadomo też, że nowa usługa zyska kilka nowych funkcji, jednak póki trwają testy, nikt z NK nie zdradza szczegółów.

bETtzDma
Źródło:
interaktywnie.com
KOMENTARZE
(0)