Notowania

internet
29.03.2010 10:45

Hiszpańscy ekonomiści przeciwni walce z piratami w sieci

Dwóch profesorów ekonomii wezwało hiszpański rząd do ponownego rozważenia nowych przepisów antypirackich, nad którymi trwają właśnie prace w tym kraju. Zdaniem ekonomistów ustawa byłaby nieopłacalna ekonomicznie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwóch profesorów ekonomii wezwało hiszpański rząd do ponownego rozważenia nowych przepisów antypirackich, nad którymi trwają właśnie prace w tym kraju. Zdaniem ekonomistów ustawa byłaby nieopłacalna ekonomicznie.

Hiszpański rząd zaproponował wprowadzenie przepisów, zgodnie z którymi możliwe miałoby być m.in. zamykanie serwisów torrentowych bez nakazów sądowych. Na taki stan rzeczy nie chce zgodzić się opozycja i internauci.

Wyraz sprzeciwu wobec projektu ma stanowić raport opublikowany przez centrum badać nad gospodarkąFEDEA - autorstwa dwójki profesorów Pablo Fernándeza oraz Michele Boldrin. Ekonomiści przekonują, że po pierwsze zaostrzenie ustawy leży w interesie tylko dużych firm medialnych i wybitnych artystów, a stracą na tym użytkownicy i mniej znani twórcy. Po drugie - takie działania są po prostu nieopłacalne.

Zdaniem profesorów bardziej efektywne dla przemysłu rozrywkowego byłoby poszukiwanie nowych modeli biznesowych. Rozwiązaniem nie jest walka z piractwem, ale modyfikacja przepisów dotyczących praw autorskich - prawo musi bowiem podążać w tym wypadku za zmieniającymi sie regułami rządzącymi Internetem. Ten zaś radykalnie zmienił sposób interakcji użytkowników i mediów.

To nie jedyny głos ekspercki opowiadający sie nad zmiana podejścia do walki z piractwem w sieci (Nadmuchany problem piractwa). Również w Hiszpanii, wbrew planom władzy, zmienia sie podejście do problemu, a dowodem na to jest np. ostatni wyrok sądu w Barcolenie, który uznał, że serwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie linków do plików do pobrania z zawartością chronioną prawem autorskim jest zgodny z prawem (P2P legalnie w Hiszpanii ).

Źródło: TorrentFreak

Tagi: internet, rząd, gospodarka, serwis, prawo, sieci, raport, projekt, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz