Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
internet
15.06.2009 15:10

Internauci lubią relaks

Aż 87% użytkowników radia internetowego i 84% osób oglądających treści wideo korzysta z tych mediów by się zrelaksować. Rozrywka to dla nich przede wszystkim teledyski i filmy tworzone przez innych...

Podziel się
Dodaj komentarz

Aż 87 proc. użytkowników radia internetowego i 84 proc. osób oglądających treści wideo korzysta z tych mediów by się zrelaksować. Rozrywka to dla nich przede wszystkim teledyski (70 proc.) i filmy tworzone przez innych internautów (59 proc.) oraz zwiastuny filmowe, filmy i seriale (40 proc.).

Z reklamą audio lub wideo zetknęło się 73 proc. internautów, którzy kiedykolwiek oglądali materiały wideo w internecie, jednak ich opinia o tej formie promocji jest nienajlepsza. Osoby, które spotkały się z taką reklamą uważają, że reklamowe treści wideo są nieinteresujące, denerwujące, nienowoczesne oraz są zdania, że nie przyciągają one uwagi i nie stanowią dobrego sposobu dotarcia do osób takich jak oni - wynika z badania gemiusAdHoc "Radio internetowe i treści wideo w internecie".

Materiały wideo w internecie cieszą się większą popularnością niż radio internetowe. Oglądało je trzech na czterech (76 proc.) internautów, podczas gdy radia słuchało 61 proc. badanych. 15 proc. użytkowników internetu nigdy nie korzystało ani z przekazu audio, ani wideo w sieci. Najwięcej tego typu osób jest w gronie internautów powyżej 34. roku życia. Jednym z istotnych czynników są również ograniczenia techniczne w postaci zbyt niskiej przepustowości łącza. W przypadku radia 14 proc. badanych zadeklarowało, że w ogóle nie słucha radia (ani tradycyjnego, ani internetowego). Czynnik ten najczęściej wskazywała młodzież w wieku studenckim, co może świadczyć, iż takie osoby preferują inne formy spędzania czasu wolnego. Młodsi internauci wskazywali również na niedopasowanie dostępnych w radiach internetowych treści do zainteresowań. Internauci, którzy kiedykolwiek oglądali materiały wideo lub słuchali radia w internecie, zadeklarowali, że w przyszłości będą z tych mediów, w szczególności z wideo, korzystać
częściej.
##Internauci kochają filmiki
Jeżeli chodzi o sposób dotarcia do materiałów wideo, to osoby je oglądające można podzielić na aktywne i bierne. Do aktywnych zalicza się 42 proc. internautów, którzy poszukują materiałów wideo. Bierni to z kolei ci, którzy natrafiają na takie materiały przy okazji przeglądania innych treści internetowych lub poprzez linki podesłane im przez znajomych. Zwyczaj dzielenia się tego typu linkami szczególnie upowszechniony jest wśród młodszych użytkowników sieci. Starsi internauci częściej natomiast trafiają na materiały wideo przy okazji przeglądania innych treści internetowych.

Sposób dotarcia do materiałów wideo w sieci

Zdecydowanie najczęściej internauci oglądają materiały wideo w serwisach z krótkimi filmikami (tj. YouTube, wrzuta.pl itp.), a serwisy te szczególnie popularne są wśród mężczyzn i młodszych internautów. Poza tym, 45 proc. badanych zadeklarowało kontakt z treściami wideo na portalach internetowych i w serwisach informacyjnych - te z kolei częściej wskazywane były przez starszych użytkowników internetu. Osoby takie częściej również oglądają materiały wideo w telewizjach internetowych. Taki sposób kontaktu
z treściami wideo zadeklarował jednak tylko co czwarty internauta, który oglądał chociaż raz w ciągu ostatniego miesiąca materiały wideo.

##Internauci lubią się relaksować
Podstawowym celem korzystania z radia (87 proc.) i materiałów wideo w internecie (84 proc.) jest relaks i rozrywka. Dużo rzadziej użytkownicy internetu wskazywali potrzebę bycia na bieżąco, orientowania się w życiu kulturalnym, rozwijania hobby czy też wskazywali na cele edukacyjne i naukowe. Natomiast spośród dostępnych treści wideo największą popularnością cieszą się teledyski, które ogląda 70 proc. użytkowników materiałów wideo w internecie. Poza tym duży odsetek badanych ogląda filmiki tworzone przez innych internautów (59 proc.), zwiastuny filmowe, filmy lub seriale (40 proc.), wypowiedzi i komentarze (36 proc.) oraz relacje z wydarzeń (34 proc.). Kobiety częściej niż mężczyźni oglądają teledyski, a rzadziej filmiki tworzone przez innych internautów, relacje z wydarzeń i transmisje na żywo.

Nudne reklamy...

W badaniu sprawdzono również stosunek internautów do reklamy w materiale wideo. Okazało się, że z tą formą reklamy spotkało się 73 proc. internautów, którzy kiedykolwiek oglądali materiały wideo w internecie. Najlepiej zapamiętane zostały reklamy usług telekomunikacyjnych, ubezpieczeniowych i finansowych oraz samochodów lub artykułów motoryzacyjnych. Osoby, które spotkały się z reklamą w materiale wideo w internecie, negatywnie oceniły ją na wszystkich badanych wymiarach, czego potwierdzeniem są deklarowane zachowania w sytuacji ich pojawienia się - aż 2/3 internautów aktywnie unika z nimi kontaktu (czy to poprzez rezygnację z dalszego oglądania materiału wideo, czy poprzez próby przewinięcia reklamy), co piąty w czasie emisji reklamy zajmuje się czymś innym. Jedynie 15 proc. badanych zadeklarowało gotowość do obejrzenia chociaż fragmentu spotu reklamowego.

Zachowania w stosunku do reklam w materiale wideo w internecie

Paradoksalnie, pomimo niechęci do reklam w materiale wideo w internecie, zdecydowana większość ich odbiorców (69 proc.) godzi się na ich obecność w zamian za możliwość oglądania darmowych treści wideo. Gotowość do płacenia za wolne od reklam materiały wideo wyraził jedynie co dziesiąty użytkownik treści wideo w internecie.

Pełną wersję raportu "Internauci a wideo i audio w sieci" można pobrać ze strony gemius.pl.

Źródło: Gemius

Tagi: internet, media, opinia, materiały, serwis, reklama, emisja, telewizja, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz