Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Internauci walczą z kryzysem

0
Podziel się

Wydatki na żywność, stałe opłaty, leki oraz inne artykuły pierwszej potrzeby to dziedziny życia, w których internauci najbardziej odczuwają skutki kryzysu finansowego.

bEifhcgR

Wydatki na żywność, stałe opłaty, leki oraz inne artykuły pierwszej potrzeby to dziedziny życia, w których internauci najbardziej odczuwają skutki kryzysu finansowego.

Takiej odpowiedzi udzieliła jedna piąta badanych (24 proc.) użytkowników sieci powyżej 18 roku życia, która dostrzega negatywne konsekwencje załamania gospodarczego. W mniejszym lub większym stopniu, kryzys dotyka co trzeciego dorosłego internautę.

Celem badania gemiusReport "Finanse i plany finansowe internautów", marzec-kwiecień 2009 było poznanie stosunku pełnoletnich internautów do najważniejszych produktów finansowych i ubezpieczeniowych oraz ich planów finansowo-ubezpieczeniowych na najbliższe pół roku. W tegorocznej edycji badania internauci zostali również poproszeni o określenie, w jakim stopniu odczuwają kryzys finansowy w codziennym życiu, a także jak prognozują swoją sytuację finansową na koniec 2009 roku.

bEifhcgT

Konsekwencje pogarszające się sytuacji gospodarczej częściej dostrzegają kobiety (34 proc.) niż mężczyźni (28 proc.). Odsetek osób odczuwających skutki załamania gospodarczego wzrasta wraz z wiekiem internautów.

- W Polsce to kobiety najczęściej zajmują się domem i są odpowiedzialne za codzienne zakupy. Można więc przypuszczać, że dlatego właśnie ta grupa częściej zauważa wzrost cen - powiedział Michał Araszkiewicz, badacz z Gemius SA.

Zaskakujące jest to, że tylko 7 proc. dorosłych internautów, którzy odczuwają w życiu codziennym skutki kryzysu finansowego, uważa, że kryzys ma wpływ na ich pracę i życie zawodowe.

Internauci są podzieleni w postrzeganiu swojej przyszłości. Jedna czwarta respondentów przewiduje, że pod koniec 2009 roku będzie wiodło się im lepiej, jedna piąta sądzi odwrotnie. Natomiast 22 proc. badanych uważa, że ich sytuacja ekonomiczna nie ulegnie zmianie.

bEifhcgZ

"Jak sądzisz, jaka będzie Twoja sytuacja finansowa pod koniec 2009 roku?"N=7 595, wszyscy badani
Źródło: Gemius SA, badanie gemiusReport "Finanse i plany finansowe internautów", marzec-kwiecień 2009

Mężczyźni postrzegają swoją przyszłość finansową bardziej optymistycznie niż kobiety. Pozytywnie myślenie w tej kwestii charakteryzuje również osoby w wieku 18 - 34 lat. Największymi pesymistami są internauci w wieku 45 lat i więcej - jedna trzecia (34 proc.) z nich uważa, że ich sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu, a jedynie co szósty (16 proc.) sądzi, iż ulegnie ona polepszeniu.

Metodologia:
Badanie zrealizowano za pomocą ankiet emitowanych na witrynach internetowych korzystających z bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Ankiety emitowane były losowo w okresie od 20 marca do 8 kwietnia 2009 roku. W ramach badania zebrano 7 595 kwestionariuszy wypełnionych w całości przez interenautów w wieku co najmniej 18 lat. Aby dane były reprezentatywne dla całej populacji internautów, odpowiedzi analizowano z wykorzystaniem wagi analitycznej, skonstruowanej na podstawie badania omnibusowego. Przedstawiana pod wykresami liczba respondentów (N), będącą podstawą procentowania, dotyczy danych nieważonych.

bEifhcha

Źródło: Gemius

bEifhchu
Źródło:
interaktywnie.com
KOMENTARZE
(0)