Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
internet
17.08.2009 13:10

Internauci wolą leczyć się sami

34 proc. internautów poszukuje w sieci informacji na temat zdrowia i zdrowego stylu życia - wynika z badania Gemius SA ,,Portale medyczne i zdrowie".

Podziel się
Dodaj komentarz

34 proc. internautów poszukuje w sieci informacji na temat zdrowia i zdrowego stylu życia – wynika z badania Gemius SA „Portale medyczne i zdrowie”. Co ciekawe, trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn wykazuje aktywność na tym polu. Kobiety bardziej niż mężczyźni zainteresowane są tematyką diet i odchudzania, kosmetyków oraz psychologii. Panowie natomiast częściej niż panie zaglądają do internetu by zaczerpnąć wiadomości na temat seksu i uzależnień. Internauci lubią leczyć się sami korzystając m.in. z porad medycznych zamieszczonych w sieci czy stosując leki bez recepty.
* Trzy razy więcej kobiet zainteresowanych tematyką zdrowotną*

75 proc. internautów poszukujących w sieci wiadomości dotyczących zdrowia lub zdrowego stylu życia to kobiety. Większość internautek (61 proc.), poszukujących wiadomości o zdrowiu lub zdrowym trybie życia, interesuje się tą tematyką tylko wtedy, gdy jest im to potrzebne, np. gdy wiadomości te mogą się przydać bliskim, przyjaciołom lub im samym.

Do kogo po poradę?

Internauci zainteresowani tą tematyką poszukują w sieci zarówno porad umieszczanych przez internautów, jak i specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Co czwarty badany, który kiedykolwiek korzystał z porad lekarzy w internecie, przeglądał wpisy zamieszczone przez ginekologa. Co piąty zaś korzystał z porad dermatologa lub diabetyka.

**Korzystanie z porad lekarzy w internecie

**N=282 – respondenci, którzy kiedykolwiek korzystali z porad lekarzy w internecie. Odsetki na wykresie nie sumują się do 100%, ponieważ badani mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź. Źródło: Gemius SA, „Portale medyczne i zdrowie”, gemiusReport, marzec 2009

Kobiety, jak i mężczyźni, w poszukiwaniu wiadomości o zdrowiu i zdrowym stylu życia odwiedzają przede wszystkim portale ogólnoinformacyjne. Duża popularnością cieszą się również fora internetowe oraz grupy dyskusyjne skupione wokół tej problematyki. W miejscach tych, badani poszukują głównie informacji o objawach i sposobach leczenia chorób.
* Kobiety a mężczyźni – najczęściej poszukiwane treści*

Internautki oraz internauci, którzy poszukują w sieci wiadomości związanych ze zdrowiem lub zdrowym stylem życia, interesują się nieco innymi obszarami tematycznymi.

Zdecydowanie większy odsetek pań niż panów próbuje wyszukać informacji dotyczących diet i odchudzania, kosmetyków oraz psychologii. Natomiast, znacznie wyższy odsetek internautów niż internautek poszukuje wiadomości na temat seksu i uzależnień.

W przypadku poszukiwania informacji dotyczących chorób także występują różnice pomiędzy informacjami poszukiwanymi w sieci przez kobiety i mężczyzn. Panie bardziej niż panowie są zainteresowane pogłębianiem wiedzy na temat chorób skóry, depresji i alergii. Mężczyźni natomiast zaglądają do internetu by zaczerpnąć informacji związanych ze schorzeniami kręgosłupa, nadciśnienia i chorób serca czy chorób kości, stawów i mięśni.
* Zdrowie dziecka przede wszystkim*

Zdecydowana większość (64 proc.) matek – internautek, zainteresowanych tematyką zdrowia lub zdrowego trybu życia, poszukuje informacji na ten temat tylko wtedy, gdy jest im to potrzebne, np. gdy wiadomości te mogą się przydać bliskim. Internautki posiadające przynajmniej jedno dziecko do 18 roku życia i poszukujące informacji o zdrowiu, przede wszystkim próbują wyszukać wiadomości dotyczących zdrowia dziecka, a także diet i odchudzania.

Poszukiwanie informacji związanych ze zdrowiem – matki

N = 275 - kobiety posiadające przynajmniej jedno dziecko do 18 roku życia i poszukujące w sieci informacji na tematy związane ze zdrowiem lub zdrowym stylem życia. Odsetki na wykresie nie sumują się do 100%, ponieważ badani mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź. Źródło: Gemius SA, „Portale medyczne i zdrowie”, gemiusReport, marzec 2009

Matki – internautki najczęściej poszukują informacji na serwisach poświęconych zdrowiu i urodzie portalu onet.pl. Wśród nich dużą popularnością cieszy się również serwis zdrowie.med.pl, a także sekcje poświęcone tej tematyce na portalu wp.pl.

Zakup produktów związanych ze zdrowiem

Dwie trzecie (69 proc.) internautów zakupiło w ciągu pierwszego kwartału 2009 roku jakieś leki lub produkty medyczne. Co dziesiąty (10 proc.) użytkownik sieci nabył je za pośrednictwem internetu.

Natomiast w przypadku osób poszukujących informacji o zdrowiu lub zdrowym stylu życia, niemal wszyscy (93 proc.) badani nabyli tego typu produkty. Co trzeci (31 proc.) z nich zakupił je online.

Największą popularnością cieszyły się leki bez recepty, kosmetyki oraz środki higieniczne i opatrunkowe. Wśród leków bez recepty najczęściej kupowane były środki przeciwbólowe oraz, zapewne ze względu na porę roku, kiedy badanie było przeprowadzone, preparaty na przeziębienie i grypę. Równie dużą popularnością cieszyły się witaminy oraz leki wzmacniające.

Zakupy produktów związanych ze zdrowiem dokonywane przez internautów i internautki różniły się. Znacznie większy odsetek kobiet niż mężczyzn, poszukujących w sieci informacji na temat zdrowia lub zdrowego stylu życia, kupił w ciągu pierwszego kwartału kosmetyki, leki bez recepty oraz środki higieniczne i opatrunkowe. Natomiast więcej internautów niż internautek nabyło w okresie od stycznia do kwietnia 2009 roku prezerwatywy oraz odżywki lub suplementy diety dla sportowców.

Celem badania „Portale medyczne i zdrowie” było poznanie stopnia zainteresowania internautów informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia znajdującymi się w internecie, jak również poznanie jakie produkty związane ze zdrowiem są przez nich kupowane. Badanie zostało zrealizowane za pomocą ankiet emitowanych na witrynach internetowych korzystających z bezpłatnej wersji systemu stat24 lub bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Ankiety emitowane były losowo w okresie od 20. do 26. marca 2009 roku. Analizą objęto odpowiedzi 4 000 internautów w wieku powyżej 15 roku życia, którzy wypełnili kwestionariusz do końca. W grupie tej 1 447 osób, w ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie, poszukiwało w internecie informacji o zdrowiu lub zdrowym stylu życia. Aby dane były reprezentatywne dla całej populacji internautów, odpowiedzi analizowano z wykorzystaniem wagi analitycznej, skonstruowanej na podstawie badania omnibusowego. Przedstawiana pod wykresami liczba respondentów (N), będącą podstawą
procentowania, dotyczy danych nieważonych.

Źródło: Gemius

Tagi: internet, system, serwis, medycyna, sieci, pomoc, zdrowie, portal, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz