Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Internauto! Policja będzie mieć dostęp do Twoich danych

0
Podziel się

Policja będzie mieć dostęp do twoich danych i sprawdzi, z jakich stron internetowych korzystałeś w ciągu ostatniej doby - wszystko w celu zapobiegania przestępstwom. Takie prawo służby specjalne uzyskają dzięki nowelizacji ustawy hazardowej, której projekt ma być rozpatrywany dzisiaj, 14 grudnia 2009 roku.

Internauto! Policja będzie mieć dostęp do Twoich danych
bEgwHeHp

Policja będzie mieć dostęp do twoich danych i sprawdzi, z jakich stron internetowych korzystałeś w ciągu ostatniej doby - wszystko w celu zapobiegania przestępstwom. Takie prawo służby specjalne uzyskają dzięki nowelizacji ustawy hazardowej, której projekt ma być rozpatrywany dzisiaj, 14 grudnia 2009 roku.

O ustawie hazardwoej pisaliśmy juz wielokrotnie ([Aktualizacja] Brak podatku od e-hazardu = kilkaset milionów strat dla Polski, Art. 170a to koniec internetowej wolności w Polsce?, "... lub przez sieć Internet" - ustawy hazardowej ciąg dalszy)
. Zgodnie z jej nowym projektem wszelkie służby takie, jak np. Policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa, wywiad skarbowy, Agencja Wywiadu, czy ABW będą miały możliwość bez decyzji sądu pozyskania danych użytkowników Sieci od operatora internetowego.

- Służby specjalne będą miały dostęp do danych określonych w art. 18 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Do danych tych zalicza się m.in. nazwisko usługobiorcy, jego adres, adresy elektroniczne, a także dane eksploatacyjne (adres IP i podobne). Obowiązek ten dotyczyć będzie aktywności użytkowników np. w serwisach internetowych (włącznie ze społecznościowymi), użytkowników poczty elektronicznej, sklepów internetowych - komentuje prawnik Olgierd Rudak z Money.pl.

bEgwHeHr

Rudak wyjaśnia, że przepis ten nie jest podstawą do wystąpienia przez organy państwa z żądaniem udostępnienia treści komunikatów (czyli treści korespondencji email, prywatnych wiadomości). Dane te nie są bowiem objęte art. 18 UoŚUdE, zatem i usługodawca nie ma w nie wglądu. Dostęp do tych danych jest możliwy jednak na podstawie innych przepisów.

W celu zapobiegania lub wykrywania przestępstw, Policji mogą być udostępniane dane, o których mowa w art. 18 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204, z późn. zm.4). Przepisy ust. 1–7 stosuje się odpowiednio.

Dane udostępniane miałyby być nie tylko w sytuacji, gdy przeciwko danemu internaucie prowadzone jest postępowanie, lecz także w celu zapobiegania przestępstwom.

- O ile nie budzi mojej wątpliwości wykrywanie przestępstw, to już pojęcie zapobiegania przestępstwom wydaje się być zdecydowanie nieostre. Nie możemy bowiem dziś powiedzieć co kiedyś jakiś inspektor uzna za niezbędne w celu zapobieżenia bliżej nieokreślonemu przestępstwu - dodaje prawnik.

bEgwHeHx

Propozycje zmian dotyczą również ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną:

Art. 3b. Na zasadach określonych przez przepisy odrębne swoboda świadczenia usług drogą elektroniczną może zostać ograniczona, jeżeli jest to niezbędne ze względu na ochronę zdrowia i moralności publicznej, obronność, porządek publiczny lub bezpieczeństwo państwa.

Co to oznacza dla użytkowników Sieci?

- Internet nie jest anonimowy i nigdy nie był. Od blisko 10 lat obowiązują np. przepisy zobowiązujące przedsiębiorstwa telekomunikacyjne do udostępnienia policji "darmowej wtyczki", którą można użyć w celach związanych z bezpieczeństwem państwa. Od paru miesięcy natomiast każdy operator ma obowiązek gromadzenia danych dotyczących choćby próby połączenia telekomunikacyjnego. Projekt zmian sprytnie ukryty w ustawie hazardowej to tylko dalszy rozdział tej samej opowieści - komentuje Olgierd Rudak.

bEgwHeHy

Polska nie byłaby jedynym narodem w Europie, który tak dokładnie inwigiluje swoich obywateli korzystających z Internetu. W styczniu 2009 roku pisaliśmy o przypadku brytyjskiej policji i tamtejszych służb specjalnych, które miały dostać prawo włamywania się na osobiste komputery osób prywatnych bez żadnego powodu i gromadzić informacje, takie jak mejle, dane prywatne z przeglądarek, czy też archiwa rozmów z komunikatorów.

Nowy projekt został ogłoszony na stronach Ministerstwa Finansów w piątek wieczorem. Dziś, tj. 14.12.2009 r. ma się nim zając Komitet Stały Rady Ministrów.

bEgwHeHS
Źródło:
interaktywnie.com
KOMENTARZE
(0)