Notowania

usa
26.06.2011 06:00

Internet mobilny na wakacje. Ceny, zasięg i prędkości

Problemy z zasięgiem możemy mieć na Bora Bora czy w Libii. W tradycyjnych, polskich kierunkach turystycznych internet mobilny będzie działał podobnie jak w kraju. Musimy tylko pamiętać o cenach roamingu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Liczba użytkowników internetu mobilnego w naszym kraju wciąż rośnie. Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, do końca 2010 z mobilnego dostępu do sieci korzystało już prawie 3,5 miliona użytkowników - ta liczba nie uwzględnia jednak korzystających z internetu przy pomocy telefonów komórkowych. Najważniejsi gracze na tym rynku to sieci komórkowe: Plus, T-Mobile, Play i Orange.

Na tegoroczne wakacje, większość użytkowników internetu mobilnego, czy to w telefonie komórkowym, czy w laptopie, zabierze go ze sobą. Pamiętajmy jednak, że do kosztu korzystania z sieci za granicą, oprócz ceny abonamentu lub karty (a w przypadku pierwszego zakupu usługi również modemu), musimy doliczyć, podobnie jak w przypadku połączeń telefonicznych, ceny roamingu.

roaming w krajach UE i stowarzyszonych
- cena podstawowa jednostka taryfikacyjna cena w pakiecie ilość Mb w pakiecie
Play 20 zł 1 Mb 20 zł 1 Mb/ naliczane co 100 Kb
T-Mobile 1,01 zł 100 Kb od 9 do 183,27 zł od 4 Mb do 1 GB
Orange 1,01 zł 50 Kb 97,60 zł 3 Mb
Plus 1,01 zł 50 Kb od 19,68 zł do 307,50 zł od 2 do 250 Mb

źródło: dane zebrane przez Money.pl

Jaką masz technologię, taki masz internet

Prędkość naszego internetu mobilnego na zagranicznej wycieczce zależy przede wszystkim od sieci, którą złapiemy. Dokładniej chodzi o rodzaj technologii (GPRS, EDGE, 3G) jaka jest udostępniana przez partnera roamingowego naszego operatora w danym miejscu. W praktyce maksymalna prędkość jest zbliżona do tego, co w takiej samej technologii uzyskamy w Polsce.

Z ograniczeniem spotkamy się jednak w przypadku internetu mobilnego od Orange. Tutaj, jak informuje operator, w praktyce nawet jeśli sieć odwiedzana w danym kraju pozwala na więcej, usługa realizowana w połączeniu z elementami sieci znajdującymi się w Polsce będzie mieć prędkość nie większą niż około 5 Mb/s.

Najlepszą prędkość, podobnie jak w kraju, będziemy mieć na obszarach zasięgu sieci 3G oraz HSDPA – do około 40 Mb/s.

Polskie sieci w niektórych państwach mają podpisane umowy z więcej niż jednym operatorem, by zwiększyć pewność działania usługi. Przykładowo Orange pozwala na korzystanie z transmisji danych w roamingu w 241 sieciach w 96 krajach, a Plus u 285 operatorów z 145 krajów.

Problemy z zasięgiem możemy mieć w bardzo egzotycznych krajach, np. w Butanie czy na Bora Bora. Zasięgu nie złapiemy na pewno w Libii czy w Jemenie. Żadnych trudności natomiast nie powinniśmy mieć w Europie i Ameryce Północnej. Na stronach operatorów można znaleźć mapy roamingu, na których sprawdzimy, czy w państwie, do którego się wybieramy nasz Internet będzie działać (zależy to od tego, czy operator ma w danym państwie partnera, z którym podpisał umowę).

W pakiecie taniej

Roaming w telefonie lub w komputerze nie jest domyślną usługą. Musimy go aktywować wysyłając sms o treści podanej na stronie danego operatora lub dzwoniąc na specjalne numery telefonów.

Ceny roamingu zależą od strefy, w której przebywamy. Najtańszy roaming będziemy mieć na terenie Unii Europejskiej oraz państw z nią stowarzyszonych. W Orange i Plusie zapłacimy 1,01 zł za transmisję 50 KB danych, w T-Mobile tyle samo kosztuje transmisja 100 KB. W sieci Play podstawową jednostką taryfikacyjną jest 1 Mb, który kosztuje 20 zł – dane są tu naliczane co 100 KB, czyli w przeliczeniu za taką ilość kilobajtów zapłacimy 2 złote. Dodatkowo w promocji tania transmisja danych w roamingu w telemetrii cena rozpoczętej transmisji 10 KB danych to na terenie Unii 0,03 zł.

oferty abonamentowe internetu mobilnego
- cena transfer
Play Online 15 - 79 zł 0,5 - 16 GB
T-Mobile Bluconnect 39 - 149 zł 3 - 35 GB
Orange Free 19 - 159 zł 0 - 38 GB
Plus 35 - 160 zł 1,5 - 37 GB

źródło: dane zebrane przez Money.pl

Odpowiednio więcej zapłacimy za transmisję danych w strefach poza Unią i krajami stowarzyszonymi. W sieci Play cena za 1 Mb danych w roamingu to 30 zł w strefie 2 (reszta świata poza innymi krajami europejskimi, Stanami Zjednoczonymi i Kanadą) oraz 50 zł w sieciach satelitarnych. W T-Mobile wszędzie poza Unią zapłacimy 3,63 zł za 100 KB danych.

W roamingu Orange z kolei w europejskich krajach spoza Unii oraz w USA i w Kanadzie za każde 50 KB danych zapłacimy 1,51 zł, a W Azji i Afryce i reszcie świata – 2,12 zł. W sieci Plus roaming, w zależności od rodzaju połączenia, to od 1,54 do 7,38 zł za 100 KB.

Taniej będzie w pakiecie. Na przykład T-Mobile oferuje cztery pakiety Wszędzie w sieci: od 4 Mb za 9 zł (ważne jeden dzień) do 1 GB za 183,27 zł (ważne tydzień). Dodatkowo pakiet 500 Mb za 99 pozwala na korzystanie z sieci nawet po jego wykorzystaniu – sieć działa wtedy dalej, ale jest wolniejsza. Oferta ta dotyczy krajów Unii Europejskiej.

W Orange z kolei, można wykupić roaming w planie Nowa Taryfa Roamingowa, gdzie ceny za przesyłanie danych GPRS/ EDGE (oraz MMS-ów) są takie same, niezależne od kraju i operatora. Opłata za podstawową jednostkę 100 Kb to 4,90 zł. Roaming 1 Mb według informacji Orange to koszt 50,18 zł, jednak w Europie zapłacimy mniej – promocyjna cena to 33,80 zł.

W Plusie najmniejszy pakiet – 2 Mb kosztuje 19,68 zł, najdroższy – 50 Mb – 307,50 zł. W przeliczeniu 1 Mb kosztuje od 6,15 w największym do 9,84 zł w najmniejszym pakiecie. W Play cena 20 zł za 1 Mb w roamingu jest ceną pakietową.

Tagi: usa, polsce, internet, ceny, unia, sieci, koniec, granica, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz