Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
internet
02.04.2009 01:00

Internetowa Encyklopedia Biograficzna "Wszyscy Polacy"

Internetowa Encyklopedia Biograficzna to serwis, w którym na podstawie informacji zebranych w sieci na temat osób noszących polskie imiona i nazwiska, użytkownicy serwisu mogą tworzyć własne biografie...

Podziel się
Dodaj komentarz

Działająca pod adresem www.WszyscyPolacy.pl Internetowa Encyklopedia Biograficzna to serwis, w którym na podstawie informacji biograficznych zebranych w ogólnodostępnych miejscach w sieci na temat osób noszących polskie imiona i nazwiska, użytkownicy serwisu mogą tworzyć własne biografie dowolnych osób.

Inaczej niż w innych encyklopediach czy choćby w popularnej Wikipedii, redakcja encyklopedii "Wszyscy Polacy" nie planuje ograniczenia się do osób sławnych lub zasłużonych. Co więcej - dopuszczalne jest tworzenie wielu konkurencyjnych biografii tej samej osoby. Istotne jest tylko, żeby opisywana osoba miała imię i nazwisko używane w Polsce. Podobnie, jak w klasycznych encyklopediach, nie ma tu artykułów anonimowych - każdy autor podpisuje się swoim imieniem i nazwiskiem.

Od początku funkcjonowania w serwisie są już strony na temat 5 milionów różnych par imion i nazwisk, co odpowiada praktycznie wszystkim Polakom, o których można cokolwiek znaleźć w Internecie. Wyszukiwarka stron internetowych, wykorzystywana w Internetowej Encyklopedii Biograficznej "Wszyscy Polacy" została napisana całkowicie od nowa w oparciu o kilkanaście lat doświadczenia Onet.pl na rynku wyszukiwarkowym. Samodzielnie przemierza cały Internet, koncentrując się na tych stronach, na których mówi się o osobach noszących polskobrzmiące imiona i nazwiska.

Autorem koncepcji i konsultantem merytorycznym "Wszystkich Polaków" jest dr Marek Jerzy Minakowski, autor wielkiej "Genealogii Potomków Sejmu Wielkiego", pracujący w DreamLab Onet.pl na stanowisku Chief Scientist. - Starałem się stworzyć narzędzie, które zrobi za mnie to, co zwykle robię ręcznie opracowując czyjąś biografię lub genealogię. Mechanizm "Wszystkich Polaków" sam zbiera cytaty na temat danej osoby znalezione w Internecie, także te, do których nie trafia Google. Ponadto mechanizm sam wynajduje kręgi znajomych danej osoby, które pozwalają na osadzenie jej w otoczeniu rodzinnym, towarzyskim i zawodowym. Nie należy mylić "Wszystkich Polaków" z serwisami, które tylko agregują dane znalezione w serwisach społecznościowych - komentuje dr Minakowski.

Inspiracją do powstania Wszystkich Polaków był Polski Słownik Biograficzny, tworzony przez tysiące historyków od ponad 70 lat, wydawany przez Polską Akademię Nauk i Polską Akademię Umiejętności. W PSB jest obecnie ponad 30.000 artykułów, dotyczy on jednak wyłącznie osób wybitnych, w dodatku zmarłych przed 2000 rokiem.

- Jesteśmy na początku drogi - powiedział dr Minakowski - mamy narzędzie, teraz zabieramy się do gromadzenia kolejnych źródeł i pisania artykułów o kolejnych osobach. Zapraszamy wszystkich do współpracy - wystarczy się tylko zarejestrować i można zostać autorem pierwszej biografii własnego dziadka, cioci, nauczyciela czy jakiejkolwiek innej osoby, jaka przyjdzie nam do głowy. Na przykład samego siebie.

Właścicielem serwisu jest Grupa Onet.pl S.A. System został wykonany przez ADEO i DreamLab Onet.pl Sp. z o.o.

Źródło: Informacja prasowa

Tagi: internet, rynku, drogi, google, system, serwis, polsce, sieci, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz