Notowania

internet
15.06.2009 15:11

Iran otoczony przez internautów

Aktualna sytuacja w Iranie udowadnia, że w dzisiejszych czasach to internet jest narzędziem, które może wpłynąć nawet na autorytarne rządy.

Podziel się
Dodaj komentarz

**

Aktualna sytuacja w Iranie udowadnia, że w dzisiejszych czasach to internet jest narzędziem, które może wpłynąć nawet na autorytarne rządy. **

12 czerwca odbyły się wybory prezydenckie w Iranie, które wygrał obecnie zajmujący to stanowisko ultrakonserwatysta Mahmud Ahmadineżad. Zwolennicy jego konkurenta - Mir Hosejn Musawiego - oskarżają władze o fałszerstwo wyborcze.

Sytuacja w Iranie pokazuje wyraźnie jednak inny aspekt całej sprawy. Zaktywizowana została społeczność internetowa, która na bieżąco informuje o wydarzeniach w tym kraju. Jest to o tyle ważne, iż na irańskie media został nałożony kaganiec cenzury, wyciszający wszelkie informacje na temat protestów opozycji.

Najlepszym medium, informującym o wydarzeniach w Iranie niemal w czasie rzeczywistym, okazał się Twitter. Ludzie z całego świata za pomocą tego mikrobloga dzielą się informacjami, plotkami i historiami, które dotyczą kontrowersyjnych wyborów prezydenckich. Wśród najpopularniejszych tagów używanych przez "twittujących" znajdują się #IranElection, Ahmadinejad, Mousavi, and Tehran. Oczywiście mikroblogi nie są jedynym, odgrywającym ważną rolę w tej wojnie informacyjnej, medium.

Równie ważną rolę pełni YouTube, gdzie można znaleźć filmy pokazujące aktualne wydarzenia - bez jakiejkolwiek cenzury.

Natomiast za pomocą popularnego Flickra internauci publikują przykuwające uwagę zdjęcia, pokazujące protesty oraz reakcje milicji. Nie zawiodła także blogosfera, która - podobnie jak Twitter - wyprzedza tradycyjne media informacyjne, donosząc o kolejnych protestach opozycji z Iranie. Blog Revolutionary Road relacjonuje zamieszki niemal "na żywo", natomiast na TehranLive.org znaleźć można poruszające filmy oraz fotografie ilustrujące fakty z ostatnich dni. Odpowiednie i cały czas aktualizowane wpisy powstały również w Wikipiedii (Iranian presidential elections 2009 oraz 2009 Iranian election protests).

Źródło: CNN, mashable.com,tehranlive.org

Tagi: internet, wybory, media, wojna, protest, pomoc, film, opozycja, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz