Notowania

Przejdź na
polska
26.10.2009 10:46

Jedynie 0,5% podatników wysłało e-PIT

Dwa lata temu Ministerstwo Finansów ogłosiło start programu e-PIT. Do dziś skorzystało z niego zaledwie pół procent podatników. Na system e-deklaracji wydano już 50,46 mln złotych, a przez najbliższe cztery lata na programy e-deklaracje i e-podatki rząd chce wydać kolejne 460 milionów - wylicza Money.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz

Możliwość rozliczenia się z urzędem skarbowym drogą elektroniczną pojawiła się przy zeznaniach za rok 2007. Ale wtedy z elektronicznych formularzy PIT-37 - przy których niezbędny był kosztowny podpis elektroniczny - skorzystało zaledwie 101 podatników nie będących przedsiębiorcami.
W tym roku - gdy umożliwiono im zdalne rozliczanie się z fiskusem bez e-podpisu - było ich już ponad 84 tysiące – wynika z raportu Money.pl. To jednak zaledwie pół procent wszystkich podatników, którzy osobiście, bez pośrednictwa ZUS lub pracodawcy, składali w tym roku roczny PIT.

Rezygnacja z obowiązkowego e-podpisu, choć wprowadzona zaledwie na miesiąc przed ostatecznym terminem składania zeznań rocznych, poskutkowała. Wśród składanych w tym roku przez internet rozliczeń rocznych 98 procent stanowiły deklaracje wysłane na nowych zasadach, czyli bez kwalifikowanego e-podpisu.

Jak informuje Money.pl, rocznie tracimy na braku odpowiedniej informatyzacji około miliarda złotych. Według danych OECD, Irlandia, która kilka lat temu przeprowadziła restrukturyzację, ma niemal trzykrotnie niższy w stosunku do Polski wskaźnik kosztów administracyjnych do wpływów z podatków. Na 100 euro podatków przypada w Irlandii 0,86 euro kosztów administracji. W Polsce w roku 2007 było to 2,31.

Pełny raport dostępny jest na stronach Money.pl.

Źródło: Money.pl

Tagi: polska, internet, zus, polski, strona, raport, fiskus, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz