Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
internet
17.06.2010 07:59

Księgi wieczyste w sieci. E-urząd na razie bez przełomu

Księgi wieczyste są już dostępne w postaci elektronicznej. To jednak żaden przełom, twierdzą doradcy nieruchomości.

Podziel się
Dodaj komentarz

Księgi wieczyste są już dostępne w postaci elektronicznej. To jednak żaden przełom, twierdzą doradcy nieruchomości.

Obecnie możliwy jest dostęp do 12 milionów spośród prawie 19 milionów ksiąg wieczystych. Skala zapotrzebowania jest ogromna. Jak twierdzi bowiem Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości, codziennie około 20 tysięcy osób zjawia się w sądzie by zajrzeć do ksiąg. Od teraz jednak spacer do sądu nie będzie już potrzebny, a petenci załatwią swoje sprawy za pomocą domowego komputera. Projekt w 80 procentach finansuje Unia Europejska.

Księgi wieczyste można przeglądać pod adresem www.ekw.ms.gov.pl. Aby sprawdzić w internecie konkretną księgę, trzeba znać jej numer. Ma to zabezpieczyć dane przed osobami nieupoważnionymi. Jednak zdaniem doradców nieruchomości, pomysł ten póki co nie jest przełomowy.

Możliwość przeglądania ksiąg nie oznacza możliwości uzyskania drogą elektroniczną odpisu księgi. Aby uzyskać taki dokument, na przykład dla notariusza, dla urzędu skarbowego, dla banku, nadal konieczne jest udanie się do sądu wieczysto księgowego. Dlatego sam dostęp do treści ksiąg wieczystych może tylko częściowo ułatwić życie kupującym nieruchomość - mówi Katarzyna Siwek z Home Broker.

Zdaniem doradców, o przełomie będziemy mogli mówić dopiero wtedy, gdy przez internet będziemy mogli dokonać zmian w księdze. To pozwoli zaoszczędzić czas i przy okazji uniknąć kolejek w urzędach. Resort planuje ukończenie przepisywania ksiąg do sieci dopiero w 2013 roku. Warto zaznaczyć, że baza ta tworzona jest już od kilku lat. To jednak, mimo wszystko, duży krok w informatyzacji zarówno społeczeństwa, jak i urzędów.

Tagi: internet, pomoc, bank, unia, sieci, nieruchomości, projekt, rok, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz