Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
20.05.2010 14:49

Mobilny internet: w Erze najtaniej, ale za to najmniej transferu

Dwa miliony polskich internautów łączy się z siecią mobilnie. Najwięcej płacą użytkownicy iPlusa, najmniej - blueconnecta. Ci jednak muszą się liczyć z najbardziej ograniczonym transferem, wynika z raportu UKE.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwa miliony polskich internautów łączy się z siecią mobilnie. Najwięcej płacą użytkownicy iPlusa, najmniej - blueconnecta. Ci jednak muszą się liczyć z najbardziej ograniczonym transferem, wynika z raportu UKE.

Za mobilny internet blueconnect trzeba zapłacić średnio 28 złotych, jeśli korzystamy z oferty przedpłaconej, a także 34 złote w ofercie abonamentowej. Warto jednak pamiętać, że obie oferty różnią się limitem danych. W abonamencie transfer jest większy, przez co rośnie również cena.

Najdroższym internetem mobilnym jest oferta iPlusa. W pre-paidzie zapłacimy średnio 78 złotych miesięcznie. Cena ta zawiera również koszt modemu, który użytkownik musi kupić w regularnej cenie, bez promocji. Z kolei w abonamencie internet iPlusa kosztuje średnio 51 złotych.

Patrząc na cenę za 1MB przesłanych danych w usłudze pre-paid, najlepiej wypadają Play Online oraz Orange Free. Mimo że obaj dostawcy oferują internet za wyższą cenę niż blueconnect, użytkownik dysponuje większym limitem transferu. Blueconnect, mimo że tani, oferuje niższy transfer, przez co cena za 1MB jest znacznie wyższa.

Cały czas wzrasta liczba użytkowników mobilnego internetu w Polsce. W 2008 roku mobilny dostęp do sieci miało 730 tysięcy osób. Obecnie liczba ta wzrosła do ponad dwóch milionów. Z badań przeprowadzonych przez SWPS dla iPlusa wynika natomiast, że z mobilnego internetu korzystają głównie ludzie młodzi, mieszkający w dużych miastach. Wśród nich dominują mężczyźni. Użytkownicy ci cenią sobie przede wszystkim nowoczesność i niezależność mobilnej sieci.

UKE zauważa także, że od ostatniego roku oferty operatorów niewiele się zmieniły. Jest za to więcej ofert modemów w promocyjnych cenach. Zwiększył się też limit transferu: z 14 do 36 GB w ofertach Orange Free, z 16 do 20 GB w ofertach blueconnect, z 19,5 do 37 GB w ofertach iPlus oraz z 1 do 2 GB w ofercie Aster.Cały raport można pobrać ze stron UKE.

Tagi: polska, internet, polski, strona, sieci, cena, raport, rok, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz