Notowania

praca
22.09.2009 10:40

Mózg Wielkiego Brata

BRS Labs wypuścił system nadzoru wideo przetwarzający dane podobnie do ludzkiego mózgu. Potrafi on określić, które zachowanie jest normalne, a które od tej normy odbiega.

Podziel się
Dodaj komentarz

*BRS Labs wypuścił system nadzoru wideo przetwarzający dane podobnie do ludzkiego mózgu. Potrafi on określić, które zachowanie jest normalne, a które od tej normy odbiega. *

System AISight zbiera dane z monitoringu oraz kamer przemysłowych, a dzięki oryginalnemu algorytmowi określa, które zachowanie może stwarzać niebezpieczeństwo dla otoczenia. W przypadku, gdy monitorowana aktywność różni się od najczęściej obserwowanej, alarmuje nadzorcę systemu o możliwym zagrożeniu.

W odróżnieniu od innych tego typów systemów, AISight jest w stanie zinterpretować w kategoriach normalne/niebezpieczne zachowania, które nie były wcześniej zdefiniowane. Rozwiązanie to generuje niezwykle małą liczbę fałszywych alarmów, co często pojawia się w pozostałych systemach analizy wideo.

System ten uczy się samodzielnie, budując własną pamięć kognitywną (poznawczą) w trakcie prowadzenia nadzoru za pomocą kamer przemysłowych. Pamięć ta ma w założeniu być odwzorowaniem pamięci ludzkiej - jej elementy powiązane są ze sobą nie na zasadzie logiczno-formalnej a skojarzeniowo-poznawczej. System określa także jakie zachowania są najczęstsze, tworząc „hypocepty” - wzorce zachowania i ruchu w przestrzeni oparte na procesach poznawczych umysłu.

Najistotniejszą nowością AISighta jest modelowanie oparte na wspomnianych ścieżkach kognitywnych, nie na zestawie reguł. Korzyści płynące z tego faktu widoczne są w mocy opisowej przyjętego modelu: żaden twórca systemu behawioralnego nie jest w stanie przewidzieć oraz formalnie opisać wszystkich elementów monitorowanego środowiska. Modelowanie kognitywne pozwala na uczenie się algorytmu i adaptację do różnych zmiennych środowiskowych. Kod algorytmu uczącego się wymaga ponadto mniej nakładu pracy przy indywidualizacji do konkretnych stanowisk.

System ten, pomimo że może działać praktycznie bez nadzoru, może być ręcznie dostosowywany do konkretnych potrzeb i sytuacji.

Źródło:brslabs.com

Tagi: praca, system, pomoc, proces, dane, ruch, wideo, stanowisko, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz