Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
internet
05.02.2010 10:15

Mroczne oblicze Facebooka

O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo danych prywatnych w serwisach społecznościowych, nie trzeba nikomu przypominać. Konferencja Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, która odbyła się 28 stycznia b.r. na Uniwersytecie Kalifornijskim miała na celu m.in. bliższe przyjrzenie się zagrożeniom związanym z nieuczciwymi praktykami biznesowymi, związanymi z naruszaniem bezpieczeństwa i prywatności danych użytkowników serwisów społecznościowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo danych prywatnych w serwisach społecznościowych, nie trzeba nikomu przypominać. Konferencja Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, która odbyła się 28 stycznia b.r. na Uniwersytecie Kalifornijskim miała na celu m.in. bliższe przyjrzenie się zagrożeniom związanym z nieuczciwymi praktykami biznesowymi, związanymi z naruszaniem bezpieczeństwa i prywatności danych użytkowników serwisów społecznościowych.

W grudniu Facebook przeprowadził potężną akcję związaną ze zmianami ustawień prywatności i bezpieczeństwa swoich użytkowników. Akcji towarzyszyła kampania informacyjna, zachęcająca do personalizacji zabezpieczeń. Po wdrożeniu zmian, każdy użytkownik logujący się do platformy otrzymywał wiadomość zachęcającą do konfiguracji zabezpieczeń w swoim profilu. Przedstawiciele Facebooka podali, że ponad 1/3 użytkowników serwisu (czyli ponad 100 mln osób) podeszła do kwestii bezpieczeństwa poważnie i zmieniła swoje ustawienia prywatności.

Czy to oznacza, że poprawia się świadomość dotycząca bezpieczeństwa w serwisach społecznościowych? Być może. Problem jest jednak dużo bardziej złożony i za wcześnie jeszcze na entuzjazm.

Federalna Komisja Handlu o ochronie praw użytkownika w Sieci

28 stycznia b.r. odbyła się druga z kolei konferencja Federalnej Komisji Handlu poświęcona zagadnieniom bezpieczeństwa i prywatności w Internecie, ze szczególną uwagą zwróconą w kierunku serwisów społecznościowych. Hasłem konferencji było zagadnienie wyzwań i innowacji związanych z ochroną bezpieczeństwa konsumentów w środowisku cyfrowym. Z konferencją powiązana była kampania online prowadzona przez American Civil Liberties Union pod hasłem "Demand your dotRights", mająca na celu poprawę świadomości i pobudzenie debaty publicznej wokół zagadnień prywatności nowoczesnych technologii oraz mobilizację członków społeczności wirtualnych, ustawodawców i przedstawicieli świata biznesu do współpracy w walce o polepszenie bezpieczeństwa. Wśród dyskutowanych problemów znalazły się takie kwestie jak usługi Cloud Computing czy też zagadnienia bezpieczeństwa danych prywatnych użytkowników
serwisów społecznościowych.

W materiałach podsumowujących konferencję stwierdzono, że konieczne są działania na szeroką skalę w celu poprawienia świadomości bezpieczeństwa i potrzeby ochrony danych prywatnych wśród użytkowników serwisów społecznościowych. Wśród tych działań wymieniano m.in. powiadomienia i wskazówki informacyjne dla użytkowników, ostrzegające przed udostępnianiem danych, a także zapytania o zgodę przed uruchomieniem aplikacji, która może zbierać dane prywatne.

Jak jest, a jak być powinno?

Po zmianach ustawień prywatności użytkownika w serwisie Facebook łatwiej o zamknięcie dostępu do danych profilowych osobie prywatnej, ale uchronienie ich przed dostępem z innych źródeł stało się niemal niemożliwe. W cytowanych materiałach można przeczytać, że użytkownik nie ma możliwości zablokowana opcji udostępniania informacji wraz z aplikacjami, nawet jeśli sam ich nie uruchamia. Wystarczy, że przyjaciel wypełni quiz czy zagra w grę, a nasze informacje prywatne, takie jak zdjęcie profilowe, ulubione strony czy płeć mogą powędrować do firm je tworzących. W obliczu takich zagrożeń radość przedstawicieli Facebooka z powodu wzrostu świadomości bezpieczeństwa użytkowników serwisu wydaje się być mocno nie na miejscu.

Rozwiązania proponowane na konferencji FTC obejmują dwie grupy zagadnień: właściwe powiadomienie użytkownika o częstotliwości udostępniania jego informacji stronom trzecim oraz zablokowanie możliwości udostępniania tego typu danych bez wyraźnej zgody użytkownika. Ma temu służyć petycja skierowana do przedstawicieli Facebooka o zwiększenie ochrony użytkowników, przygotowana przez American Civil Liberties Union. Na chwilę obecną podpisało ją niemal 50 tys. osób.

Tagi: internet, serwis, akcja, strona, wzrost, bezpieczeństwo, handel, kampania, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz