Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nadmuchany problem piractwa

0
Podziel się

250 mld euro strat i ponad milion osób bez pracy - w ubiegłym tygodniu opublikowano wyniki kolejnych badań omawiających problem piractwa internetowego w UE. Tymczasem już pojawiają się pierwsze zarzuty co do ich rzetelności. "Nagonka na piratów internetowych przybiera rozmiary skandalu i coraz częściej widać, że bywa podszyta paniką firm z branży rozrywkowej" - komentują sprawę niektórzy internauci.

Nadmuchany problem piractwa
bDIcTllx

250 mld euro strat i ponad milion osób bez pracy - w ubiegłym tygodniu opublikowano wyniki kolejnych badań omawiających problem piractwa internetowego w UE. Tymczasem już pojawiają się pierwsze zarzuty co do ich rzetelności. "Nagonka na piratów internetowych przybiera rozmiary skandalu i coraz częściej widać, że bywa podszyta paniką firm z branży rozrywkowej" - komentują sprawę niektórzy internauci.

Badania przeprowadziło BASCAP (ang. Business Action to Stop Counterfeiting and Piracy) na zlecenie Międzynarodowej Izby Handlowej (ang. International Chamber of Commerce). Wyniki badań opublikowały w środę (17.03.2010) na swoich stronach: Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI) oraz Związek Producentów Audio Video (ZPAV). Od razu skierował się na nie wzrok polityków Unii Europejskiej. Zatem cel badań, zleconych przez związki zawodowe związane z branża filmową, muzyczną, telewizyjną i komputerową, został osiągnięty.

Przez piratów ponad milion osób straci pracę?

Z badania przeprowadzonych przez BASCAP wynika, że piractwo będzie kosztowało UE ponad 250 bilionów euro do 2015 roku, a 1.2 miliona osób straci z tego tytułu pracę. W raporcie możemy także przeczytać, że w roku 2008 europejski przemysł rozrywkowy na piractwie stracił 10 miliardów euro i był zmuszony do zwolnienia 185 tysięcy osób. Straty te nie odnoszą się jedynie do samych producentów, ale obejmą również takie sektory jak usługi, handel czy transport.

bDIcTllz

Każdy internauta jest potencjalnym piratem

TheNextWeb.com, zarzuca BASACAP brak szczegółowego opisu metodologii badań. Największe kontrowersje budzi jednak sposób, w jaki autorzy badań sporządzili czarną prognozę na rok 2015. Jak czytamy w serwisie, wyniki badań nijak mają się do rzeczywistości. Straty jakie przyniósł przemysł rozrywkowy w latach ubiegłych pomnożono przez tzw. współczynnikiem CAGR, czyli średnią roczną stopę wzrostu użytkowników Internetu, która dla Unii Europejskiej wynosi 130%. Poprzednie badania i tak były zawyżone. Poza tym nie wzięto przy tym pod uwagę, że dane statystyczne nie koniecznie sprawdzą się w rzeczywistości. Największym błędem tej metodologii jest jednak fałszywe założenie, że każdy nowy użytkownik Internetu będzie piratem bądź będzie przyczyniał się do jego rozprzestrzeniania (np. za pomocą sieci P2P). Błędnym założeniem jest także przyjęcie a priori, że jedyną przyczyną strat w branży rozrywkowej jest piractwo.
Poza tym przecenia się wpływ piractwa na straty producentów muzyki, filmów, oprogramowania, sprzętu komputerowego oraz na obroty sklepów. Rynek jest na tyle dynamiczny, że na podstawie suchych szacunków statystycznych trudno jest zbudować jakąś konstruktywną prognozę. Warto zwrócić uwagę chociaż na bardzo szybki wzrost popularności oprogramowania typu open source, czy odpowiedź firm branży telewizyjnej. Coraz częściej produkują one odtwarzacze DVD specjalnie do filmów pochodzących z nielegalnych źródeł, z możliwością odtwarzania napisów. Jeśli chodzi o straty sklepów z filmami, muzyką i oprogramowaniem, to problemy ich wynikają nie tylko z rosnącego piractwa, ale przede wszystkim z ciągle wysokich jeszcze cen oryginalnych produktów.

Z kolei Dziennik Internautów zarzuca autorom badań przyjęcie niewłaściwego założenia, że określona liczba pobrań równa się określonej stracie. I stwierdza, że gdyby tak było, to osoby pobierające najwięcej plików, musiałyby dysponować również największym budżetem na zakup nagrań. Autorzy badań nie wzięli także pod uwagę rosnącej sprzedaży biletów w kinach oraz faktu, że w przyszłości dochody branży rozrywkowej może podnieść sprzedaż muzyki online.

bDIcTllF

Wyniki badań skrytykowała także brytyjska Partia Piratów, która twierdzi, że są one kolejnym etapem sponsorowanego przez przedstawicieli branży siania paniki.

Rynek musi być elastyczny

Producenci za wszelką cenę chcą zwrócić uwagę polityków EU i zmusić ich do podjęcia drastycznych kroków w celu unicestwienie piractwa. Prawda jest taka, że tej lawiny nie da się już zatrzymać, a najlepszym lekarstwem na jej spowolnienie nie jest nadmuchiwanie problemu, a elastyczność rynku.

bDIcTlma
Źródło:
interaktywnie.com
KOMENTARZE
(0)