Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Najseksowniejszy w historii" atak na Facebook

Pod względem skali atak był spektakularny. Odnośniki do fałszywego nagrania wideo pojawiły się na setkach tysięcy profili.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pod względem skali atak był spektakularny. Odnośniki do fałszywego nagrania wideo pojawiły się na setkach tysięcy profili.

Użytkownicy największego na świecie serwisu społecznościowego dostają - rzekomo od swoich przyjaciół - linki do "najseksowniejszego wideo w historii". Jednak po kliknięciu na na miniaturę filmu pojawia się komunikat o braku odpowiedniego oprogramowania, niezbędnego do uruchomienia wideo. Kto dał się złapać i zainstalował program, ma na komputerze adware.

Złośliwy program oczywiście nie ogranicza się do zaatakowania komputera nieostrożnej ofiary.

Nie tylko dojdzie do zainstalowania adware na twoim komputerze, ale podstępna aplikacja umieści tę samą wiadomość na wszystkich kontach twoich znajomych. Nic więc dziwnego, że twoi znajomi mogą kliknąć, aby obejrzeć film, gdy wygląda na to, że wiadomość przyszła od Ciebie - przestrzega Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w firmie Sophos.

Skala ataku była - jak mówią specjaliści - wyjątkowo spektakularna. Producent oprogramowania antywirusowego AVG tylko między 6. a 15 polskiego czasu w sobotę, 15 maja odnotował ponad trzysta tysięcy wykryć szkodliwej aplikacji.

Schemat ataku prezentuje film przygotowany przez Websense Security Labs:

Jak podaje AVG, w pewnym momencie natarcie wspomnianych aplikacji było niemal dziesięć razy silniejsze niż w przypadku zagrożenia plasującego się na drugim miejscu.

Atak rozpoczął się w sobotę. Sprawcy najprawdopodobniej myśleli, że nie pilnujemy sieci w weekendy - mówi Roger Thompson z Chief Research Officer w AVG Technologies. - Ale badacze złośliwego kodu są ulepieni z tej samej gliny, co Inspektor Gadżet. Zawsze jesteśmy na posterunku.

Specjaliści z Sophosa nie są tak kwieciści w komunikacji, radzą za to by - jeśli już padło się ofiarą podstępnu - przeskanować komputer aktualnym oprogramowaniem antywirusowym, zmienić hasła i przejrzeć ustawienia konta Facebooku. I przstrzegają, że odsetek 70 procent zaatakowanych przez złośliwe oprogramowanie użytkowników portalu to jeszcze nie wszystko, czego możemy się spodziewać.

Tagi: internet, serwis, polski, sieci, bezpieczeństwo, raport, technologia, portal, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz