Notowania

Najsmaczniejsze w polskiej sieci. Serwisy kulinarne pod lupą

Najlepszym polskim serwisem o gotowaniu jest Uwielbiam.pl - oceniają eksperci. Warto zaglądać również na Ugotuj.to oraz Kuchnia.tv. Serwisy te zamykają pierwszą trójkę w kategorii smacznego internetu pod względem kreacji, usability i treści.

Podziel się
Dodaj komentarz

Najlepszym polskim serwisem o gotowaniu jest Uwielbiam.pl - oceniają eksperci. Warto zaglądać również na Ugotuj.to oraz Kuchnia.tv. Serwisy te zamykają pierwszą trójkę w kategorii smacznego internetu pod względem kreacji, usability i treści.

Który serwis oferuje najwięcej przepisów, który proponuje czytelnikom najlepszy układ graficzny i najciekawsze treści? Wzięliśmy pod lupę największe polskie serwisy kulinarne, według badania Megapanel (drzewko szczegółowe, kategoria Kobieta, podkategoria Gotowanie). Wybraliśmy te serwisy, które nie są forami dyskusyjnymi. Każdy z serwisów ocenialiśmy pod kątem kreacji, usability oraz treści.

Specjaliści oceniali poszczególne aspekty w skali szkolnej, to znaczy 1 - bardzo źle, do 5 - bardzo dobrze. Ze wszystkich ocen wyciągnęliśmy średnią i na jej podstawie powstał poniższy ranking.

ŚREDNIA OCEN:
Strona kreacja usability treść OGÓŁEM
uwielbiam.pl 3,8 4,8 4,4 4,3
ugotuj.to 3,5 4,8 4,4 4,2
kuchnia.tv 3,4 4 4,5 4,0
kwestiasmaku.com 3,4 3,7 4,8 4,0
przepisy.net 3,7 4,1 4 3,9
gotujmy.pl 3,7 4,2 4 3,9
gotowanie.onet.pl 3 4 4,4 3,8
smaker.pl 3,5 3,4 4,1 3,7
mojegotowanie.pl 3 4 4 3,6
ksiazka-kucharska.pl 3,1 3,4 3,5 3,3
kuchnia.wp.pl 3,1 3,2 3,7 3,3
mojeprzepisy.pl 3 3,2 3,1 3,1
palcelizac.pl 2 3,4 3,1 2,8
kuchnia.o2.pl 2,2 2,8 3,4 2,8
przepisy-kuchenne.info 2,5 2,8 3,1 2,8
wielkiezarcie.com 2 3 3,1 2,7
smaczny.pl 2,4 2,5 3,1 2,6
pychotka.pl 2,5 2,4 2,8 2,6
gwiazdywkuchni.pl 2,2 2,7 2,8 2,6

Serwisy oceniali:

|

content manager Insignia |
| --- | --- |
|

project manager FireFly Creation |
|

user experience architect K2 Internet |
|

strategy & research director Yuux (Grupa Omnigence) | |

Uwielbiam.pl - ocena 4,3

*Anna Kryda, Insignia: *Podoba mi się opcja Okazje do gotowania, np. na wizytę teściowej czy też czym uwodzenie. W końcu na stronie pojawił się kalkulator miar kuchennych!

*Paweł Haltof, Artegence: *Bardzo przeyjemny serwis - jedyny z nieintruzywnymi reklamami!!!

*Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: *Pierwsza dobrze posklejana kreacja graficzna spośród czołowych polskich serwisów kulinarnych. Wszystkie sekcje przenikają się między sobą w pełnej harmonii, duże i czytelne menu główne. Zastosowanie sekcji z wyszukiwarką zdecydownie ułatwia przeszukiwanie bogatej bazy indywidualnie jak i tematycznie. Integracja z serwisami społecznościowymi to niewątpliwie dodatkowy atut. Zdjęcia w dobrej jakości oraz bardzo ciekawe teksty opisujące potrawy to właśnie ten element, który powoduje że użytkownik z chęcią przechodzi z przepisu na przepis.

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *Jeden z niewielu serwisów nie będących częscią dużego portalu, któremu nie można nic zarzucić pod kątem kreacji i usability - co więcej, autorom należy się pochwała za odpowiedni layout i sposób prezentacji treści. Uwielbiam.pl jest moim zdecydowanym faworytem w tym zestawieniu.

*Agnieszka Bukowicz, Insignia: *Świetnie zorganizowana, przejrzysta strona, plus za wyszukiwarkę tematyczną i kalkulator kulinarny i dział bezmięsny w tematach wyszukiwarki, najlepszy serwis ze wszystkich tu obecnych.

*Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: *Tutaj w porównaniu z resztą mamy "całą masę" rozwiązań graficznych. Serwis może się podobać. Mamy ładne estetycznie wyróznione menu, wyszukiwarkę i dobrze zaprojektowane panele z treścią. Ciepłe kolory mogą wprowadzić użytkowników w iście kulinarny nastrój. Małym niedopatrzeniem moze być tutaj problem z logiem, któremu jakby czegoś brakuje:)

*Tomasz Rutkowski, K2 Internet: *Mam mieszane uczucia wobec tego serwisu. Z jednej strony kilka fajnych pomysłów: kalkulator kulinarny, okazje do gotowania, kulinarne inspiracje. Z drugiej strony trafiam czasem na niedokończone przepisy a sam kalkulator okazuje się w dużej mierze niefunkcjonalny. Na plus z pewnością można zaliczyć szatę graficzną, która wyróżnia się na tle niektórych z pozostałych stron spokojem i naturalną, ciepłą kolorystyką.

Ugotuj.to - ocena 4,2

*Anna Kryda, Insignia: *Podoba mi się podział na to ile ma się czasu, jaka kuchnia, poziom trudności - super, niestety nie można tego łączyć, wybiera się tylko jedną opcję. Najnowsze przepisy - tylko 3 i nie wiadomo gdzie dalej iść :/ Stonowana grafika, reklam sporo, ale są tak ustawione, że nie przeszkadzaj

Paweł Haltof, Artegence: Bardzo przejrzysty portal, aż miło go przeglądać.

*Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: *Ciekawa strona główna. Zastosowanie filtrowania pokazuje, że kreacja była wsparta ciekawym pomysłem. Czytelne sekcje, odseparowania, zastosowanie ikonografii, wyróżniona wyszukiwarka, nieagresywne reklamy jako atut, teksty proste i łatwo przyswajalne. Na uwagę zasługuje integracja z FB.

Tomasz Rutkowski, K2 Internet: Przyjemna, schludna strona główna. Głębiej w serwisie również dobrze – zaawansowane, a jednocześnie proste w użyciu filtry wyszukiwarki i brak przeładowania elementami. Zdjęcia potraw, nawet tych nadsyłanych przez użytkowników zachęcają do przygotowania potrawy. Dodatkowe informacje nt. nauki gotowania, video poradniki itp. uzupełniają dobry wizerunek strony.

Agnieszka Bukowicz, Insignia: Świetna opcja sortowania przepisów po rodzaju kuchni, ilości czasu na przygotowanie czy typie potrawy, ciekawe treści wideo, linki do ciekawych blogów kulinarnych.

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *Serwis Agory, zarejestrowany w domenie Tonga, jest przyjazny i prezentuje treści w dobry sposób. Przepis można wybrać na kilka sposobów - wybierając poziom trudności, czas przygotowania, porę dnia czy też rodzaj kuchni. Bogata baza przepisów użytkowników i niezłej jakości materiały redakcyjne.

Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: Dobrym pomysłem wydaje się być wyszukiwarka przepisów ale tylko od strony funkcjonalnej. Graficznie niestety nie powala, jak zresztą pozostałe elementy wizualne serwisu.

Kuchnia.tv - ocena 4,0

Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: Bardzo uboga szata graficzna. Mała różnorodność liternictwa oraz monotonność poszczególnych sekcji portalu stanowi słabo inspirujący przekaz treści. Kreacyjnie ocena portalu wypada dość słabo. Ergonomia serwisu również pozostawia dużo do życzenia. Główne menu zlewa się z nagłówkami sekcji, brak możliwości powrotu do poprzedniej podstrony, zewsząd pojawiające się opadająco-zasłaniające reklamy powodują frustrację. Plusem z pewnością są dobre zdjęcia - może nie do końca dobrze wyeksponowane, ale rzucające dobre jakościowo. Teksty pisane są w sposób przyswajalny i zrozumiały dla użytkownika.

*Agnieszka Bukowicz, Insignia: *Wizualnie mało ciekawie, minus za box z komentarzami z forum na środku strony, plus za ciekawie rozpisane przepisy.

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *Serwis zbudowany w oparciu o content kanału telewizyjnego kuchnia.tv. Możliwość obejrzenia programów telewizyjnych, jak również zapoznania się w konkretnymi przepisami z programów kuchnia.tv oraz recepturami użytkowników. Bardziej dla poszukiwaczy ciekawych pomysłów, niż konkretnych receptur, niemniej jako uzupełnienie dla kanału telewizyjnego - nieźle przemyślane.

*Tomasz Rutkowski, K2 Internet: *Strona kanału telewizyjnego na pewno zyskuje na obecności przepisów ze znanych programów. Minęły już czasy, gdy z ołówkiem w ręku musieliśmy szybko spisywać wyświetlaną na ekranie listę składników. Schludna szata graficzna nie przeszkadza w nawigowaniu po serwisie. Plus za dobrze przygotowane treści encyklopedyczne, poradnikowe.

*Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: *Dużo treści podanej w standardowy, portalowy sposób bez pomysłowych rozwiązań graficznych. W zasadzie mógłby to być serwis na każdy temat.

*Anna Kryda, Insignia: *Blog kulinarny kuchni.tv to część całego przedsięwzięcia jakim jest stacja kuchnia.tv. Dla mnie sa to dość mocno zintegrowane ze sobą media, na stronie przepisy z programów jak i przepisy użytkowników. Jest to jeden z moich ulubionych serwisów, jest tutaj forum, sklep, polecane wydawnictwa kulinarne. Wszystko gra.

KwestiaSmaku.com - ocena 4,0

*Paweł Haltof, Artegence: *WOW!!! Genalne a wręcz artystyczne zdjęcia! To jest dopiero serwis o SZTUCE gotowania!!! I to prawie bez reklam!!!

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *Kwestiasmaku.com to rozbudowany blog kulinarny. Treści dodawane są przez redakcję serwisu, całość zamknięta jest w kilku mocno niestandardowych kategoriach. Blogowa budowa serwisu wymusza chronologię wpisów - serwis raczej dla stałych czytelników, niż dla osób szukających konkretnego przepisu.

*Tomasz Rutkowski, K2 Internet: *Bardzo dobra jakość przepisów i towarzyszących im zdjęć. Od razu ma się ochotę gotować. Choć nawigacja kuleje, to jednak nie przeszkadza to aż tak w eksploracji serwisu – przepisów jest na tyle mało, że w końcu odnajdziemy to, czego szukamy. Jeżeli natomiast mamy w głowie konkretny składnik czy nazwę potrawy, to możemy użyć wyszukiwarki.

*Anna Kryda, Insignia: *Świetna strona, piękne zdjęcia, aż się chce oglądać kolejne przepisy dla samej przyjemności patrzenia :) przejrzysto, czysto. Dla mnie super.

*Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: *Pierwsze wrażenie nie jest może zbyt duże ale wchodząc dalej, klikając w dany przepis, możemy obejrzeć wybrane danie na kilku, dobrej jakości zdjęciach. Tutaj zalety, jeśli chodzi o rozwiązania graficzne, kończą się.

*Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: *Menu główne słabo wyeksponowane. Patrząc na logo serwisu oczekiwałoby się innego klimatu szaty graficznej, teksty za bardzo zbite lecz stylistycznie ciekawe i zrozumiałe. Zdjęcia redakcyjne bardzo inspirujące, a ich jakość w wielu momentach poruszająca. Czasem pionowe zdjęcia przekraczają normy obszaru widoczności, do końca nie przekonuje mnie rozbudowane na wysokość menu z prawej strony.

*Agnieszka Bukowicz, Insignia: *Za duży box z komentarzami po prawej, psuje stronę wizualną, a szkoda, bo jest bardzo dobra, ciekawe działy i ciekawe przepisy, minus za brak działu wegetariańskiego, świetny dział wideo.

Przepisy.net - ocena 3,9

*Tomasz Rutkowski, K2 Internet: *Przyjemny, prosty w obsłudze serwis. Delikatna grafika pozostawia pole dla udanych zdjęć potraw. Dobra, dość prosta architektura informacji serwisu, choć może zabrakło trochę bardziej szczegółowych filtrów przy szukaniu potraw. Same przepisy czytelnie zaprezentowane – zwraca uwagę duża informacja o czasie przygotowania.

*Anna Kryda, Insignia: *Znowu przepisy wymieszane z reklamami, ciężko się przez to poruszać po serwisie. Bez tego jest duzo lepiej. Powiązane przepisy, nie trzeba zbyt długo szukać przepisów.

*Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: *Na stronie dużo treści i przepisów, wszystko w miarę czytelne ale graficznie niestety nie powala.

Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: Duża belka nawigacyjna w górnej części strony i wyraźny podział tematyczny dobrze obejmuje zawartość serwisu. Na stronie głównej znajdują się wyraźnie odseparowane sekcje tematyczne, ale nie dokońca ze sobą współgrają. Zbyt duża rozbieżność w kompozycji treści powoduje wrażenie niepoukładania. Jakość zdjęć redakcyjnych bardzo pobudzająca zmysły.

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *Serwis połączony z kuchnia.wp.pl, ale działający zupełnie oddzielnie. Czytelna, przyjazna architektura serwisu, spory zasób receptur, nieprzesadzony (wręcz ubogi) layout.

*Agnieszka Bukowicz, Insignia: *Fajny box na głównej z przewijaniem ilustracji po najechaniu na link przepisu, dobrze zorganizowany i przejrzysty serwis.

Gotujmy.pl - ocena 3,9

*Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: *Lekki chaos na stronie głównej. Zachwiane proporcje tekstu w kolumnach.

Tomasz Rutkowski, K2 Internet: Duża ilość przepisów w bazie, niezła architektura informacji, dość standardowa grafika. Ogólnie serwis wychodzi na plus, choć przeszkadzają treści całkowicie niezwiązane z gotowaniem („kaszel u psa – co zrobić” – co ciekawe jest to porada w sekcji dla kobiet).

*Anna Kryda, Insignia: *Podoba mi się tutaj w sumie wszystko, czytelnie, nieprzeładowane grafiką, częste aktualizacje. Fajna opcja w profilu - można zobaczyc wszystkie przepisy danego usera.

Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: Serwis estetyczny i spójny graficznie. Odpowiednio wyróżnione nagłówki, treść wzbogacona materiałem zdjęciowym działa na korzyść strony.

*Paweł Haltof, Artegence: *Nacisk na społeczność odzwierciedla się w większym życiu portalu, widać głosy, jednak wiele miejsc bez ostrzeżenia odsyła do powiązanych serwisów i gubi użytkownika.

Agnieszka Bukowicz, Insignia: Wizualnie bardzo przyjemny, ciekawe, niebanalne przepisy, przydatne porady, dużo konkursów.

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *Dodawanie własnych przepisów po rejestracji (w trakcie której użytkownik tworzy profil, dołączając jednocześnie do społeczności budowanej na serwisie), forum, wydarzenia - wszystko to składa się na nieźle przygotowany serwis kulinarny. Trochę przeszkadza wyszukiwarka, która wyszukuje nie tylko przepisy - przeszukuje całą bazę redakcyjną serwisu oraz wyświetlające się pod główną belką menu reklamy.

Gotowanie.onet.pl - ocena 3,8

Paweł Haltof, Artegence: Bardzo prosty serwis, po dłuższej eksploracji - dość nudny; plusem i minusem jest umieszczenie w dziale kobieta, nadaje to specyficzny kontekst, ale silnie ograniczna kategorię (czy tylko kobiety dobrze gotują?), kreacji brak, chyba, że reklamy z boku do niej należą.

*Anna Kryda, Insignia: *Nie podoba mi się bałagan jaki tutaj panuje, dużo reklam (bon prix i zwalczanie cellulitu na stronie z przepisami? Smacznego...) Ma się wrażenie chaosu. Przepisy podane w przystępny sposób, niektóre mają zdjęcia, fajna opcja z założeniem swojej książki kulinarnej - nie każdy umie i chce prowadzić bloga a tutaj ma możliwość zapisywania swoich ulubionych przepisów.

Maciej Szapiel, FireFly Creation: W zakresie funkcjonalności serwis Onetu oferuje w zasadzie wszystko, co może być przydatne użytkownikom - duża baza przepisów (zarówno redakcyjnych jak i dodawanych przez internautów), własna książka kucharska, forum oraz ciekawa funcjonalność "Mam składniki - pokaż, co mogę ugotować".

Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: Nie zastosowano tu jakichś specjalnych zabiegów wyróżniających witrynę. Jedynym takim elementem może wydawać się baner zachęcający do zapoznania się z przepisami na ulubione ciasta. Pytanie czy nie wygląda on na kolejną reklamę. Poza tym całość w miarę czytelna osadzona w nudnym szablonie graficznym Onetu.

*Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: *W tym przypadku szablonowość Onetu uzasadnia styl graficzny tego serwisu. Styl kreacji nie zachwyca, a styczność z rozwiązaniami dynamicznymi można dostrzec tylko na stronie głównej w części wizerunkowej. Całość podana jest użytkownikowi jak na przysłowiowej "tacy". Łatwość dostępu do każdej podstrony i przeglądanie przeformatowanych tekstów przepisów jest bardzo przyjazny i utrzymany w klimacie znanym użytkownikom Onetu. Dodatkowy atut to duża aktywność społeczności, co świadczy o tym, że serwis żyje i ma grono stałych bywalców.

Agnieszka Bukowicz, Insignia: Serwis bardzo przejrzysty, łatwość wyszukiwania informacji, duża baza przepisów wegetariańskich, mozliwość założenia własnej książki kucharskiej, przepisy regionalne.

*Tomasz Rutkowski, K2 Internet: *Od razu rzuca się w oczy nachalna reklama. Interesujące treści gdzieś giną na stronie głównej. Małe czcionki i niewidoczna nawigacja nie ułatwiają poruszania się po serwisie. Stronę ratuje zawartość – kilkadziesiąt tysięcy przepisów, w których trudno jednak znaleźć coś ciekawego. Dość kuriozalnie wygląda system wyszukiwania potraw po składnikach – na początku zaznaczone są dwa składniki „schab” i „kapusta” – czyżby te dwie ingrediencje najczęściej wybierali użytkownicy?

Smaker.pl - ocena 3,7

*Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: *Chaotyczna kreacja. Plusem jest zastosowanie piktogramów w sekcji z kategoriami. Zachwiane proporcje w liternictwie. Zdjęcia różnorodne jakościowo, integracja z FB. Na podstronie zbyt nisko znajduje się sekcja kategorii. Jest też ona dość rozległa przez zastosowanie zbyt dużych piktogramów.

Tomasz Rutkowski, K2 Internet: Na stronie głównej plus za czytelne nagłówki, menu i kategorię. Grafika nie rozprasza, ikony trochę pomagają w nawigacji, a zdjęcia potraw wyglądają w większości smakowicie. Ogólnie pozytywne wrażenie, choć serwis nie wyróżnia się czymś szczególnym.

*Paweł Haltof, Artegence: *Mimo prostoty zachwyca intuicyjnością i spójnością komunikacji z użytkownikiem.

*Agnieszka Bukowicz, Insignia: *Brak działu wegetariańskich, dobrze opisane przepisy i zdjęcia, ale mało ich jak na serwis interii, mało aktywne forum jak na 22823 zarejestrowanych kucharzy.

*Anna Kryda, Insignia: *Całkiem przyjemna strona, bez problemu człowiek się odnajduje. Można poczytać jakieś aktualności (nawet w miarę uaktualniane). CIekawa sekcja Kucharze - mamy tutaj małą społeczność. Nie mam zastrzeżeń.

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *Prosty layout, duże czcionki, przystępnie przedstawione przepisy (również te dodawane przez użytkowników). Duży plus za ekran widoku konkretnego przepisu - często gotuję z otwartym laptopem i doceniam Smakera za czytelność receptur. Serwis Interii bardzo dobrze wygląda na tle konkurencji.

*Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: *Jeden z nielicznych serwisów kulinarnych, które pozytywnie odbiegają od reszty pod względem graficznym. Przede wszystkim sporo przestrzeni, czysto i przejrzysto. Duże nagłówki i typografia, choć niezbyt wyszukana, również uatrakcyjniają witrynę.

MojeGotowanie.pl - ocena 3,6

*Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: *Wyraźna nawigacja w postaci głównego menu, wyraźne sekcje tematyczne i wykorzystanie zdjęć, duży plus za dodatkowy pakiet funkcjonalności w postaci powiększania i pomniejszania tekstów, nawigowania wstecz, drukowania, polecania znajomym.

*Anna Kryda, Insignia: *W miarę czytelnie, najważniejsze rzeczy w górnym menu. Poprawnie, ale nic ponad to. Dużo rzeczy skupionych wokół serwisu - diety, rzeczy ze sklepowych półek, ale mamy tu też księgarnię z niekoniecznie kulinarnymi pozycjami. Po co?

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *Dobrze przemyślany i narysowany serwis. Ponad 25 tysięcy przepisów użytkowników jest łatwo dostępne, mały minus za kiepską prezentację samych receptur. Korzysta z artykułów redakcyjnych magazynu "Moje Gotowanie", co wpływa dobrze na jakość prezentowanego materiału.

Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: Mając na uwadze ocenę wszystkich serwisów kulinarnych, Mojegotowanie.pl nie jest na pewno na szarym końcu stawki. Oczywiście nie ma tu jakichś specjalnych kreatywnych rozwiązań ale strona nie odstrasza swoim wyglądem. Można powiedzieć, że jest raczej przyjazna w odbiorze.

Agnieszka Bukowicz, Insignia: Ciekawy dział nowości i godnych polecenia produktów - "Ze sklepowej półki", plus za bardzo żywe forum, minus za przesadne wyeksponowanie userów (w dwóch centralnych miejscach na stronie głównej) i tagowania.

Tomasz Rutkowski, K2 Internet: Na stronie głównej sporo się dzieje, podobnie w nawigacji. Dziwne kategorie takie jak „zdjęcia”, „filmy” niepotrzebnie ją zaśmiecają. Niewygodne wyszukiwanie przepisów, dodatkowo utrudnia poruszanie się po serwisie. Wyszukiwarka przy wynikach nie pokazuje zdjęć, a w nawigacji możemy wybierać raptem z kilkunastu kategorii.

Ksiazka-kucharska.pl - ocena 3,3

Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: Kreacja wydaje się być zbyt "przekombinowana". Główne miejsce nawigacyjne wypełnione reklamą powoduje, że odnosi się wrażenie iż autorom bardziej zależy na wyjściu z serwisu niż zagłębianiu się w jego wnętrzu.

*Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: *Witryna na pewno się wyróżnia graficznie spośród serwisów kulinarnych ale element w postaci wielkiej książki nie dodaje jej uroku. Powoduje raczej, że jest ciężko i mało czytelnie. Zawartość podana w mało atrakcyjny sposób.

*Agnieszka Bukowicz, Insignia: *Wielki plus za świetny dział dla wegetarian, ciekawy pomysł z paskiem nawigacyjnym, świetny dział "Dla Dzieci" i "Dieta", "Powiedz nam co masz w lodówce, a powiemy ci co będzie na obiad" z drzewkiem składników.

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *Nieco przestarzały serwis. Menu w dwóch bocznych belkach, środkowa część strony jest przeznaczona na content - oczywiście już na początku razi nas duża reklama w boksie, w żadnym wypadku nie pasująca do layoutu. Spora baza przepisów, dość precyzjne opisy receptur - to jedyne, co na plus.

*Tomasz Rutkowski, K2 Internet: *Na stronie głównej widzimy od razu sporo tekstu, ale mało przepisów. Plus za sortowanie według czasu przyrządzania, minus za ciężką szatę graficzną rodem z lat dziewięćdziesiątych.

*Anna Kryda, Insignia: *Fajny layout, na wzór prawdziwej książki kucharskiej, podoba mi się sekcja z przepisami tylko dla dzieci i "Dziś polecamy". Irytujący nieklikalny top, nie wiadomo jak przejść na stronę główną. Oczywiście po chwili user znajduje ukryty w lewym menu link do niej...

Kuchnia.wp.pl - ocena 3,3

*Paweł Haltof, Artegence: *Pierwsze pozytywne wrażenie dość szybko ucieka. Nawigacja jest trudna, wymaga dużego wysiłku a nazwy kategorii są niejasne. Wyszukiwarka po zdjęcia i filmach nie ma sensu. Generalnie zapowiada się dobry serwis, jednak architektura i wykonanie pozostawia sporo do życzenia.

Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: Kolejny serwis w szablonie znanego portalu, sprawia dosyć pozytywne wrażenie. W oczy rzucają się najważniejsze elementy serwisu dodatkowo podkreślone odpowiednimi kolorami. Nie ma tu jakiegoś szaleństwa ale dodatkowym atutem jest napewno niezła czytelność.

Agnieszka Bukowicz, Insignia: Reklama sponsora psuje całą stronę, baner reklamowy na górze nie jest związany tematycznie z serwisem, zdjęcia nie zawsze odzwierciedlają treści, plus za filmy wideo, jak na tak duży serwis zbyt mało przepisów.

Tomasz Rutkowski, K2 Internet: Serwis sprawia wrażenia bardzo ubogiego. Zła architektura informacji i rzucające się w oczy treści reklamowe zniechęcają do korzystania ze strony. Szkoda, że tak duży portal nie pokusił się o lepszy projekt tego serwisu.

*Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: *Kreacja plastyczna i ciekawa w odbiorze, bardzo dobra nawigacja i łatwość obsługi serwisu, profesjonalne autorskie zdjęcia i duża aktywność użytkowników. Trochę mała wielkość tekstów. Brak możliwości dostosowania. Ożywiające stronę elementy flashowe.

*Anna Kryda, Insignia: *Znów jak w przypadku onetu ma się wrażenie chaosu, przeładowanie reklamami. Wyszukiwarka przepisów po produktach w lodówce działa nie do końca sprawnie. Po wpisaniu szynki, sera i pomidorów + makaron wyskoczył mi makaron ze szpinakiem i suszonymi pomidorami. Fajna opcja z video przepisami

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *WP wyznacza niezły standard w zakresie jakości serwisów kulinarnych. Poza standardowymi funkcjonalnościami jest też próba zbudowania bazy lokali gastronomicznych - całkiem udana. Na plus - video w serwisie. Przemyślana architektura, nowoczesny layout.

MojePrzepisy.pl - ocena 3,1

*Anna Kryda, Insignia: *Podział na kuchnie, można wybierac po preferencjach kulinarnych a nie po całym spisie tytułów, podzał na kategorie w górnym menu. Nie wiem po co sekscja "najnowsze zdjęcia", lepsze wydaje mi się byłyby najnowsze przepisy. Ale ogólnie nic szczególnego.

*Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: *Przeszkadzające reklamy, małe formy tekstowe (nieczytelne).

Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: Ma się nieodparte wrażenie, że najbardziej atrakcyjną częścią serwisu są doublebillboardy wyświetlające się w górnej części strony. Biednie i nieciekawie.

Agnieszka Bukowicz, Insignia: Duży plus za obiecującą, choć jeszcze nie do końca dopracowaną stronę kreacyjną serwisu, świetny byłby dział "uchnie świata", gdyby nie niedobór zdjęć, brak osobnego działu wegetariańskiego, podczas gdy jest dział mięsny, niedopracowany dział "akcesoria kuchenne", dość ciekawy dział dziecięcy.

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *Przepisy na tym serwisie są totalnie nieczytelne - podobnie, jak w wielu innych przypadkach, przeszkadza nieumiejętne komponowanie reklam z treścią merytoryczną. Dziwne rozwiązanie w zakresie belki głównego menu (można ją rozwinąć, co pozwala na zapoznania się z kategoriami przepisów) - do oceny, czy przydatne :)

Paweł Haltof, Artegence: Jakoś brak wrażeń po przejrezniu...

Tomasz Rutkowski, K2 Internet: Na stronie głównej od razu zwróciło moją uwagę nieapetyczne zdjęcie potrawy – autorzy serwisu powinni dokładniej wybierać promowane potrawy pod kątem wizerunku. Przy wyszukiwaniu przepisów pomaga duża ilość kategorii – szkoda jednak, że tworzą one płaską strukturę, przez co poruszamy się w niej trochę na zasadzie chybił-trafił.

PalceLizac.pl - ocena 2,8

*Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: *Serwis nie poraża ale też nie ma czym zachwycać. Prosto, na temat ale biednie.

Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: Pierwszy kontakt oczu z szatą graficzną nie robi wrażenia, serwis jest bardzo wąski i odnosi się wrażenie, że został wykonany x lat temu, brak ostylowań formularzy również nie wywołuje dobrego efektu. Funkcjonalnie można poruszać się z łatwością po serwisie mimo iż pozostawia wiele do życzenia, to przeformatowane teksty są przyjazne użytkownikowi. Słaba jakość zdjęć i nieraz mało artystyczne ujęcia mogą działać negatywnie na użytkownika.

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *Serwis palcelizac.pl zawiera wyłącznie przepisy dodawane przez redakcję. Jest ich w związku z tym mniej, niż na konkurancyjnych stronach. Layut wydaje się być nieco przestarzały, architektura pozostawia wiele do życzenia. Razi duża przestrzeń reklamowa w centralnej częsci strony.

*Agnieszka Bukowicz, Insignia: *Świetny pomysł na dział "Przepisy sprzed wieków" i to jest jedyny plus serwisu, brak działu wegetariańskiego, niezbyt bogata zawartość, ale ładne zdjęcia.

*Tomasz Rutkowski, K2 Internet: *Na stronie głównej nawigacyjny groch z kapustą. Mamy więc „na skróty”, ale też tradycyjne „menu” i obowiązkowy pasek linków na samej górze. Wszystko w losowej konfiguracji, od razu zniechęcające do zagłębienia się w serwis. Wyszukiwarka nie ratuje sytuacji – ciekawe czy ktoś odgadnie czym różnią się przepisy „skojarzone z hasłem” od „zawierających słowo”. Mi się to nie udało.

*Anna Kryda, Insignia: *Smutno tutaj trochę, taka sobie ta strona, ale łatwa w obsłudze. Więcej za bardzo nic nie mogę powiedzieć, bo nie ma o czym :)

Kuchnia.o2.pl - ocena 2,8

Paweł Haltof, Artegence: Bardzo prosty i słabo angażujący portal, wiele niespójności i braki użyteczności.

*Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: *Wąskie kolumny tekstowe, charakterystyczny szablon dla serwisów o2, brak wyszukiwarki na podstronach. Teksty natomiast są przyswajalne i dobrze zredagowane przez redakcję, prezentowane przepisy ze zdjęciami, duża aktywność społeczności.

*Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: *Wizualnie nie ma co tutaj specjalnie oceniać. Brak jakiejkolwiek grafiki powoduje, że serwis kompletnie się nie wyróżnia, jest mało atrakcyjny i zachęcający dla użytkowników internetu.

*Anna Kryda, Insignia: *Lubię tę stronę, czasem z niej korzystam. Mimo, że wygląda jak sprzed 10 lat to dla mnie akurat w tym przypadku na plus; prosto, bez przepychu (mimo, że to grupa o2). Fajna sekscja "Czas na…" i przepisy np.. Na wszystko z truskawkami czy grzybami.

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *Nigdy nie byłem miłośnikiem tabloidowego stylu serwisów z grupy o2, przyjąty sposób prezentacji treści nie zdaje egzaminu również w przypadku serwisu kulinarnego. Strona przygotowana jest pod małą rozdzielczość monitora, przez to niesamowicie "długa". Nieco lepiej w kwestii prezentacji przepisów, ale i tu minus - brak możliwości dodania własnego przepisu.

Tomasz Rutkowski, K2 Internet: Ciekawe przepisy i niezłe zdjęcia przepisów zamieszczonych przez autorów, gorzej z tymi nadesłanymi przez użytkowników. Źle zaprojektowana architektura informacji – wyjątkowo ubogie kategorie, brak możliwości przefiltrowania, dobrania przepisu w bardziej zaawansowany sposób.

Agnieszka Bukowicz, Insignia: Brak kreacji, brak nawet kulinarnego loga serwisu, minus za ekspozycję wątków z forum niezwiązanych z kulinariami, serwis nieprzejrzysty, usability minimalna, za to - o dziwo - przepisy ciekawe, dobre zdjęcia. Plus za recenzje lokali.

Przepisy-kuchenne.info - ocena 2,8

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *Serwis należący do grupy styl.fm nie wyróżnia się na tle konkurencyjnych stron niczym szczególnym. Główne belka menu odnosi się do stron z portfolio grupy - to mocno mylące, gdy w głównym zdawałoby się menu serwisu odnajdziemy sekcje takie jak "fryzury" czy "wnętrza".

*Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: *Mało czytelne i wyróznione treści. Strona główna wygląda jak podstrona z przepisami:(

*Agnieszka Bukowicz, Insignia: *Wizualnie mało ciekawie, strona zaśmiecona linkami do innych działów serwisu, nie związanych z gotowaniem, niedobór zdjęć, plus za dział "Kuchnia niemowlaka".

*Tomasz Rutkowski, K2 Internet: *Serwis cierpi na tym, że jest jedynie sekcją strony styl.fm. Sama prezentacja przepisów nie wyróżnia się niczym szczególnym, podobnie jak mechanizmy ich wyszukiwania.

*Anna Kryda, Insignia: *Poprawna strona, bez szaleństw, fakna sekcja z podstawami savoir vivre'u kuchennego. Jest to część serwisu styl.fm, więc w menu oprócz przepisów mamy też fryzury, wnętrza, uroda… :D

Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: Teksty na stronie głównej bardzo zróżnicowane kolorystyczne. Sekcje tematyczne rozdzielone bardzo słabo graficznie. Podział na zdjęcia redakcyjne i nadeslane przez użytkowników wydaje się być ciekawym rozwiązaniem. Główna nawigacja po serwisie zbyt mało wyróżniona.

WielkieZarcie.com - ocena 2,7

Tomasz Rutkowski, K2 Internet: Od razu przytłaczają nas reklamy. Po skorzystaniu z dziwacznej nawigacji docieramy do nieprzystępnej listy przepisów. Na plus zaliczyć można jedynie dość czytelną prezentację przepisu na całą szerokość strony.

*Anna Kryda, Insignia: *Tak sobie, nie można przejść na główną stronę, bo nic do niej nie kiruje w topie, lista przepisów wygląda na robioną na szybko

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *Serwis o prostej, niewyszukanej budowie i layoucie, który pamięta chyba koniec lat 90., spełniający jednak swoje zadanie - prezentuje przepisy (a baza jest spora), do których można łatwo się dostać.

Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: "Wielkie Żarcie", wielka reklama na środku i wielkie szare panele wypchane treścią do granic możliwości. Ma się wrażenie, że wszystko jest tutaj przesadzone jeśli chodzi o ilość i rozmiar. Natomiast wielkiego kunsztu przy projektowaniu tej witryny się nie dopatrzymy. A szkoda bo widać, że trochę ludzi z tego serwisu korzysta.

*Paweł Haltof, Artegence: *Mimo że wygląd portalu odstrasza, wiele technicznych udogodnień pozwala łatwo nawigować w dość prostej strukturze serwisu. Wiele podglądów i powiększeń czyni serwis bardzo przystępnym dla użytkownika, jednak sama forma i wykonanie nie zachęci estetów.

*Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: *Dużo niewykorzystanej przestrzeni na podstronach, główne menu bez polotu, atak reklam.

Agnieszka Bukowicz, Insignia: Możliwość personalizacji przepisów, ciekawe artykuły, forum, brak przycisku powrotu do strony głównej z poziomu podstron, przy wielu tekstach brak zdjęć, niezapełniony obszar strony.

Smaczny.pl - ocena 2,6

Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: "Mydło i powidło" to chyba trafiony opis wyglądu tej witryny. Wszystko praktycznie w jednej "łososiowej" tonacji. Nie wiadomo na czym się skupić, nic nie jest dostatecznie wyróznione. Minusem jest również upchana zawartość i mało nowoczesne rozwiązania graficzne.

Paweł Haltof, Artegence: Grafika i design pamietają jeszcze pewnie trendy z lat 90'. Mimo tego działy w dość prostym menu ułatawiją poruszanie po serwisie. Reklamy w tym serwisie są niemiłosiernie przeszkadzające, tak samo jak brak zadbania o użyteczność.

*Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: *Wąska kolumna, reklamy, małe teksty, zbyt dużo informacji.

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *Po pierwszym rzucie oka na serwis to, co zauważam, to wplecione pomiędzy boxy na stronie głównej niespecjalnie wyróżniające się reklamy w postaci linków i tekstu. To nieco przeszkadza w przeglądaniu treści. Podobnie po wyborze przepisów z kategorii - pierwsze, co widzę, spodziewając się przepisów, to box z numerowanymi reklamami.

Tomasz Rutkowski, K2 Internet: Strona wygląda jak tort ze zbyt dużą ilością rodzynek. To nigdy nie jest dobry znak. Miniaturowe zdjęcia potraw toną pomiędzy ozdobnikami, ramkami i dziwną nawigacją.

Agnieszka Bukowicz, Insignia: Zbyt duże nagromadzenie linków na stronie głównej, strona niezapełniona w sposób estetyczny i funkcjonalny, kilka mylących wyszukiwarek, plus za ciekawe przepisy, dużo lepiej jednak wygląda serwis extra.smaczny.pl, chociaż tu trzeba już mieć abonament, żeby korzystać w pełni z udogodnień.

*Anna Kryda, Insignia: *Serwis podzielony na 4 częsci: wyszukiwarke,przepisy,porady i reklama. Ogólne średnia grafika, nie ma się ochoty być tutaj dłużej. Połączenie ze sklepem jest ciekawe, dla kolekcjonerów fajne dizajnerskie sprzęty domowe. Na podstronach chaos, nie wiem gdzie jestem.

Pychotka.pl - ocena 2,6

Agnieszka Bukowicz, Insignia: Zbyt duże nagromadzenie linków, co pogarsza poruszanie się po stronie zwłaszcza nowych użytkowników, plus za ciekawe przepisy.

Tomasz Rutkowski, K2 Internet: Chaotyczny projekt strony głównej. Dziwny podział na kolumny, miniaturowe menu główne, długa lista przepisów i kategorii, a tymczasem jedyne zdjęcia przepisów na stronie przewijają się czasem w wąskim flashowym nagłówku. W nawigacji po lewej stronie nie odnajdziemy przepisów – te znajdują się pokategoryzowane po prawej. Grafika, jaka by nie była, tonie pod ilością reklam wyświetlanych na każdej podstronie.

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *Pierwsze, co widzę, wchodząc na serwis - chaos. Po chwili udaje się wyśledzić belkę menu po prawej stronie i boks z kategoriami przepisów po lewej - niemniej wszystko jest raczej kiepsko rozplanowane. Błędy gramatyczne w głównym boksie z przepisami i zdjęciami do nich - już to zniechęca do dalszego korzystania z serwisu.

*Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: *Niestety w tym przypadku również nie ma zabardzo nad czym debatować. Brak jakich kolwiek proporcji powoduje wrażenie bałaganu i zniechęca do pozostania dłużej na tej witrynie.

*Anna Kryda, Insignia: *Największa powierzchnię serwisu zajmuja niestety reklamy, które męczą oko i chce się z tej stronu uciekać.. Przy tej stronie bez adblocka się nie obejdzie. Menu z przepisami po lewej stronie nie wiedzieć czemu a po prawej wszystko inne tylko włansie nie przepisy. Dziwna strona.

*Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: *Na pierwszy rzut oka duży chaos, słabo odseparowane i sekcje tematyczne dające wrażenie "zlewania się" tekstu, bardzo wysoka strona główna, boczne menu nawigacyjne zmieszane z adwordsami to niezbyt dobry pomysł, mała czcionka.

Gwiazdywkuchni.pl - ocena 2,6

Tomasz Kuchno, Netizens Peppermint: Szata graficzna średnia. Wąskie kolumny i wprowadzenie nośników reklamowych obok głównej treści również nie wydaje się być dobrym pomysłem. Słaba też wydaje się kompozycja układu zdjęć i tekstu. Serwis ogólnie pozostawia wiele do życzenia i poza treścią i czasem zastosowanymi zdjęciami redakcyjnymi nie przyciąga uwagi.

*Agnieszka Bukowicz, Insignia: *Dział "Polecane" nietrafiony, ciekawy dział "Zimny bufet", dziwna organizacja strony głównej "Najpopularniejsze" ok., ale "Najlepsze"?

*Mateusz Purski, Hypermedia Isobar: *Wchodząć na ta stronę ma się wrażenie, że znajdujemy się serwisie astrologiczno-wrózbiarskim a nie kulinarnym. Dodatkowo mało estetyczne rozłożenie tekstów zniechęca potencjalnego internautę.

*Maciej Szapiel, FireFly Creation: *Chyba najmniej przyjazny serwis w rankingu. Straszny layout, wprowadzająca w błąd nazwa, nachalne reklamy, brak jakiejkolwiek architektury - Gwiazdywkuchni.pl pozostaje daleko za konkurencją.

*Anna Kryda, Insignia: *Niebieski kolor w blogu kulinarnym? Nie do końca to widzę. Wszystko rozsypane, reklamy między przepisami, męcząca strona.

*Tomasz Rutkowski, K2 Internet: *Na tej stronie brakuje tylko spadających animowanych gwiazdek. Nieudana grafika, nieapetyczne zdjęcia dodawane przez użytkowników – wszystko każe uciekać z tego serwisu jak najdalej.

Tagi: książki, filmy, internet, serwis, system, media, strona, budowa, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz