Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nasza Klasa zbada Polaków?

0
Podziel się

"Czujemy misję badania naszego internetowego społeczeństwa" - stwierdza Krzysztof Sobieszek, pełnomocnik zarządu ds. badań w zespole Naszej Klasy. Ponad tydzień temu informowaliśmy o planach uruchomienia platformy badawczej przez ,,portal dla ludzi z klasą". Teraz pytamy o szczegóły przedsięwzięcia osobę, na barkach której spoczywa ten projekt.

Nasza Klasa zbada Polaków?
bDHLJieZ

**

- Czujemy misję badania naszego internetowego społeczeństwa - stwierdza Krzysztof Sobieszek, pełnomocnik zarządu ds. badań w zespole Naszej Klasy. Ponad tydzień temu informowaliśmy o planach uruchomienia platformy badawczej przez „portal dla ludzi z klasą”. Teraz pytamy o szczegóły przedsięwzięcia osobę, na barkach której spoczywa ten projekt.**

bDHLJifb

Jakie elementy dotychczasowego doświadczenia, m.in. pracy przy marketingu społecznościowym w Mindshare, okażą się najbardziej przydatne na nowym stanowisku?

Wyzwanie jakie przed nami stoi to duży i skomplikowany projekt. Będzie wymagał połączenia wielu sił, tj. działów i kompetencji zarówno w ramach NK jak i zewnętrznych. Myślę, że moje doświadczenie zawodowe pozwoli mi ten projekt zrealizować z sukcesem. Oczywiście bardzo ważna jest tutaj kompetencja typowo "interaktywna". Mam tu na myśli zarówno wiedzę na temat specyfiki projektów z zakresu nowych mediów, zrozumienie uwarunkowań technologicznych, układu sił na rynku i wiele innych. Istotną kwestią będzie też skuteczne zmierzenie się z obszarem mediów społecznościowych w kontekście przeprowadzania badań bardzo różnego rodzaju, więc na pewno będę się starał wykorzystać moje doświadczenia marketingowe z tym środowiskiem.

Status firmy określany jest często na podstawie tego, czy ma ona do dyspozycji własny dział badawczy. Nasza Klasa już ma. A czy nie będzie szczędzić środków na jego działalność?

Nie sądzę aby ze strony Naszej-klasy tworzenie działu badawczego było posunięciem stricte "prestiżowym". Założeniem jakie mi przyświeca jest zbudowanie przedsięwzięcia samowystarczalnego z biznesowego punktu widzenia oraz innowacyjnego, biorąc pod uwagę metodologię i narzędzia, jakie będzie wykorzystywać. Moim zdaniem NK dysponuje ogromnym potencjałem jaki to umożliwia. Jest to nie tylko duża baza zaangażowanych i dobrze zdefiniowanych demograficznie Polaków, ale też rozbudowane środowisko komunikacyjne jakim NK się stała. Na tej podstawie można zbudować opłacalne modele biznesowe, które zapewnią stabilny rozwój działu badań. Oczywiście w grę wchodzą tu zarówno bezpośrednie korzyści finansowe płynące z realizacji projektów dla klientów, jak również wykorzystanie badań do rozwoju innych obszarów biznesowych NK, co pośrednio przekłada się na konkretne zyski serwisu. W tym kontekście dział nie jest czymś co "warto było mieć", ale po prostu inwestycją, która powinna zwrócić się w konkretnym przedziale czasu.

Czym konkretnie będzie się Pan zajmował? Badania ograniczą się jedynie do komercyjnych aspektów czy postaracie się tworzyć również coś na kształt diagnozy społecznej, która być może okaże się ciekawą lekturą dla niektórych socjologów

Aspekty komercyjne są oczywiście niezwykle ważne, ponieważ zapewniają dopływ środków. Tak jak już wspomniałem dotyczą one po pierwsze badań, jakie możemy zaoferować klientom. Pole jest tu niezwykle obszerne. Oczywiście naturalne jest stosowanie badań ankietowych online, ważne będzie również rozwijanie oferty badań jakościowych. Trzeba pamiętać, że badania prowadzone w środowisku internetowym pozwalają za zastosowanie wielu innowacyjnych i skutecznych metodologii, a jednocześnie są po prostu tańsze. Praktycznie wszyscy klienci powinni rozważyć wykorzystanie takiej oferty w swoich budżetach na badania, niezależnie czy wykorzystują media społecznościowe w swoich kampaniach. Dla klientów obecnych reklamowo na NK, mogą być naturalnym uzupełnieniem dotychczasowej aktywności, zarówno w obszarze lepszego określania i rozumienia grup docelowych kampanii, testów kreacji, jak i skuteczniejszej ewaluacji działań prowadzonych w mediach społecznościowych. Zwłaszcza ten ostatni aspekt jest ważny, ponieważ jednocześnie może
wpłynąć na zwiększenie inwestycji w kampanie realizowane w ramach NK. Z tego powodu, jako częściowo komercyjne będą traktowane również te wszystkie projekty badawcze, które pozwolą na tworzenie lepszych ofert i produktów reklamowych oraz usług dla użytkowników. Realizacja badań innych niż typowo komercyjne jest jak najbardziej wpisana w strategię rozwoju działu badań. NK w ostatnich latach stała się ważnym zjawiskiem społecznym i to nie tylko ze względu na zainteresowanie mediów. Z tego powodu czujemy misję badania naszego internetowego społeczeństwa i tego typu projekty też z pewnością się pojawią. Pomysłów jest bez wątpienia bardzo dużo - więcej niż uda się zmieścić w jednym wywiadzie.

bDHLJifh

Kiedy będzie można zapoznać się z pierwszymi efektami Waszej pracy?

Na pewno pierwszym zadaniem będzie stworzenie spójnej strategii wdrożeniowej, która - jak już mówiłem - dotyczyć musi wielu aspektów. Jest to projekt do którego NK musi się dobrze przygotować. Oczywiście będziemy starać się jak najszybciej zrealizować pierwsze badania, ale konkretnych efektów nie spodziewałbym się wcześniej niż na początku 2010 roku.

Czy wyniki badań będą ogólnodostępne czy może za szczegółowe dane trzeba będzie zapłacić bądź udostępniane będą jedynie reklamodawcom?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To naturalnie zależy od poszczególnych projektów. Duża część z nich realizowana będzie na zlecenie konkretnych klientów i pewnie tu dostęp do wyników zależeć będzie jedynie od woli klienta, bo to on jest ich właścicielem. Część może bazować na systemie wykupienia dostępu do określonych danych zbiorczych. Badania realizowane przez nas niekomercyjnie zapewne udostępniane będą publicznie. Przy stworzeniu szerokiej oferty, co jest ambicją działu badań, w grę wchodzi wiele różnych modeli.

bDHLJifC
praca
media
Źródło:
interaktywnie.com
KOMENTARZE
(0)