Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
internet
09.04.2010 15:40

Niemcy wzywają do bojkotu Facebooka

"Prywatne musi pozostać prywatnym" - niemiecka minister ochrony konsumentów krytykuje politykę prywatności Facebooka i grozi usunięciem konta na serwisie. Wcześniej do bojkotu portalu wezwała Federacja Niemieckich Organizacji Konsumenckich (VZBV).

Podziel się
Dodaj komentarz

"Prywatne musi pozostać prywatnym" - niemiecka minister ochrony konsumentów krytykuje politykę prywatności Facebooka i grozi usunięciem konta na serwisie. Wcześniej do bojkotu portalu wezwała Federacja Niemieckich Organizacji Konsumenckich (VZBV).

VZBV zarzuca Facebookowi świadome i wielokrotne naruszenia praw do prywatności swoich użytkowników. Największe zastrzeżenia budzi planowanie wprowadzenia nowej polityki prywatności, w myśl której serwis ma mieć prawo dzielenia się danymi swoich użytkowników z osobami trzecimi oraz zapisywania transakcji dokonanych na stronie.

VZBV sprzeciwia się również planom wprowadzenia przez serwis usługi lokalizacji użytkowników. Uważa, że gromadzenie i przetwarzanie danych o czyimś miejscu przebywania jest niezgodne z niemieckim prawem telekomunikacyjnym.

W liście otwartym do dyrektora generalnego serwisu minister Ilse Aigner domaga się od firmy zapewnień, że dane użytkowników portalu są należycie chronione i nie są przekazywane osobom trzecim bez ich zgody w celach komercyjnych. Dodaje również, że wszystkie wprowadzane przez Facebooka zmiany nie mogą odbywać się bez poinformowania i zgody członków tej społeczności.

- Ze zdziwieniem przyjęłam fakt, że mimo ogromnych obaw użytkowników portalu i krytyki ze strony obrońców praw konsumentów, dane internautów Facebooka mają być w przyszłości udostępniane osobom trzecim - pisze Aigner. - Prywatne musi pozostać prywatnym. Myślę, że mówię w imieniu wielu internautów - dodaje.

Jako przykład niewłaściwych zabezpieczeń VZBV podaje fakt, że w ubiegłym tygodniu w wyniku awarii przez pół godziny można było znaleźć w sieci adresy e-mail wszystkich użytkowników niemieckiego Facebooka.

[Facebook](https://tech.wp.pl/facebook-6170975796766849c) wykorzystuje nieświadomość użytkowników

Gerd Billen, przewodniczący VZBV, twierdzi, że większość, szczególnie młodych ludzi, nie zdaje sobie sprawy, że ich profile osobowe mogą być wykorzystywane w celach komercyjnych, a na Facebooku spoczywa odpowiedzialność za ich uświadamianie i ochronę.

Według badań przeprowadzonych przez Stiftung Warentest, niemiecką organizację ochrony praw konsumentów, Facebook zajmuje jedno z ostatnich miejsc wśród serwisów społecznościowych, jeśli chodzi o bezpieczeństwa internautów. Jak podaje organizacja, Facebook nie posiada wystarczających zabezpieczeń, które uniemożliwiałyby dostęp do ukrytych danych osobom trzecim. Od grudnia ubiegłego roku serwis ten narusza prywatność swoich użytkowników udostępniając ich podstawowe dane, jak nazwisko, zdjęcie czy grupy kontaktów wszystkim internautom, nie tylko tym zarejestrowanym na Facebooku.

- Codziennie korzystam z internetu, zarówno prywatnie, jak i w celach służbowych, i jestem członkiem wielu serwisów społecznościowych, w tym również Facebooka - pisze minister. - Jednak, jeśli Facebook nie jest gotowy na zmianę polityki prywatności i usunięcie rażących uchybień, będę zmuszona zrezygnować z członkowstwa w tym portalu społecznościowym.

Tagi: internet, serwis, polityka, niemcy, prawo, strona, sieci, portal, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz