Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
23.10.2009 09:54

Nokia pozywa Apple za naruszenie praw patentowych

Nokia oskarża firmę Apple o to, że ta konstruując iPhone'a, skorzystała z ich patentów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Nokia oskarża firmę Apple o to, że ta konstruując iPhone'a, skorzystała z ich patentów. *

W czwartek Nokia, światowy lider wśród producentów telefonów komórkowych, pozywał amerykańską firmę Apple, twierdząc, iż ta skorzystała z opatentowanych przez nich rozwiązań technologicznych przy konstruowaniu iPhone'a. W pozwie złożonym w amerykańskim sądzie w Delaware znajduje się informacja o 10 patentach, które zdaniem Nokii zostały

„wykorzystane we wszystkich modelach iPhone’a od czasu jego debiutu w 2007 roku”

Wśród patentów te dotyczące m.in. bezprzewodowego przesyłu danych, kodowania głosu i bezpieczeństwa. Zdaniem Nokii zostały one wykorzystane we wszystkich modelach iPhone'a.

Równocześnie Finowie zarzucają Apple, że posiada umowy z prawie 40 firmami na korzystanie z opatentowanych przez siebie rozwiązań, podczas gdy sama takiego porozumienia nie podpisała.

Szef działu prawnego Nokii, Ilkka Rahnasto, oskarżył Apple o „darmowe jeżdżenie na innowacyjnych plecach Nokii”. - Podstawową zasadą tego biznesu jest to, że firmy, które przyczyniają się do rozwoju technologii, są wynagradzane przez innych, którzy z tych technologii korzystają. Ta zasada odnosi się również do Apple'a - powiedział Ilkka Rahnasto. Podkreślił również, że w przez ostatnie 20 lat Nokia przeznaczyła na badania i rozwój ponad 40 miliardów euro.

Jeżeli sąd przyzna rację Nokii, będą przysługiwały jej opłaty licencyjne od wszystkich 30 mln sztuk iPhone’ów sprzedanych od momentu pojawienia się ich na rynku. Na informację o procesie wytoczonym przez Nokię, zareagowała natychmiast nowojorska giełda. Cena akcji Apple na Wall Street niemal od razu spadła.

Mimo, że Nokia wciąż pozostaje największym producentem smartphone’ów, to coraz bardziej traci udziały w rynku na rzecz iPhone’a oraz urządzeń BlackBerry produkowanych przez kanadyjską firmą Research in Motion. W ostatnim czasie Nokia po raz pierwszy w swojej historii ogłosiła kwartalną stratę. Cios dla Finów był o tyle dotkliwy, że jeden z ich głównych konkurentów Apple ogłosił zysk rzędu 47 procent - najwyższy od początków istnienia. Za sukcesem Amerykanów w dużej mierze stoi właśnie sprzedaż iPhone'ów.

Koncern Apple nie ustosunkował się do oskarżeń Nokii.

Źródło: reuters.com

Tagi: giełda, rynek, debiut, sztuka, sprzedaż, akcja, sąd, proces, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz