Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Beata Ratuszniak
|

Nowa TVP.pl jak portal informacyjny

0
Podziel się

TVP w większym stopniu nich dotychczas stawia na otwartość i łatwy dostęp do informacji - twierdzą eksperci. Nowa strona TVP.pl, jeszcze w fazie beta, nie zaskoczyła jednak niczym. Jest raczej nową okładką dla dotychczasowej zawartości, niż nową propozycją dla internautów.

Nowa TVP.pl jak portal informacyjny
bErMmEMl
TVP w większym stopniu nich dotychczas stawia na otwartość i łatwy dostęp do informacji - twierdzą eksperci. Nowa strona TVP.pl, jeszcze w fazie beta, nie zaskoczyła jednak niczym. Jest raczej nową okładką dla dotychczasowej zawartości, niż nową propozycją dla internautów.

Tomasz Michalik, dyrektor kreatywny, Insignia

Nowy serwis TVP.pl jest bardziej estetyczny – pod względem design uczyniono krok w dobrym kierunku. Mimo to, porównując obie wersje – dotychczasową oraz nową – odnosi się wrażenie chaosu oraz natłoku informacji. Co więcej, zabrakło odpowiedniego światła między elementami na stronie, przez co użytkownik może poczuć się zagubiony w gąszczu informacji.

bErMmEMn

Według mnie nie do końca dobrym posunięciem ze strony TVP jest upodobnienie swojego serwisu do typowego portalu informacyjnego. Internauci nie tak łatwo zmieniają swoje przyzwyczajenia, a w sieci od dawana obecne są portale, specjalizujące się w dostarczaniu codziennej informacji. Nawet TVP zdecydowało się uruchomić tego typu projekt - tvp.info (do którego tvp.pl często odsyła internautów). Prężnie też działa popularny serwis TVN24.pl, czy znane wszystkim portale, jak Onet.pl, Interia.pl czy Wp.pl. Dodatkowo, według mnie projektanci tworząc nowe TVP.pl wzorowali się właśnie na Wirtualnej Polsce.

Podsumowując nową kreację serwisu TVP.pl trzeba stwierdzić, że niczym nie zaskoczyła. Portal wykonany jest prawidłowo, nie widać rażących błędów, a wymienione przeze mnie niedociągnięcia można na bieżąco niwelować. Jednak na miejscu osób odpowiedzialnych za internetową strategię TVP, zastanowiłbym się, czy obrana przez nich droga – w przypadku Telewizji Publicznej – jest tą najwłaściwszą.

Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający, Biuro Podróży Reklamy

Nowy serwis TVP, dostępny pod adresem http://beta.tvp.pl, zdaje się świadczyć o tym, że TVP w większym stopniu nich dotychczas stawia na otwartość i łatwy dostęp do informacji.

bErMmEMt

Jak sądzę, nowa odsłona serwisu korporacyjnego TVP ma za zadanie stworzyć platformę, która pozwoliłaby w sposób przejrzysty i wygodny zebrać całość oferty TVP dostępnej za pośrednictwem Internetu. Daje się zauważyć, że jest to wstępny element tego procesu ponieważ informacje nadal przekierowują do serwisówtvp.info, TVP.pl/vod, sport.tvp.pl oraz do sekcji utrzymanych w dotychczasowym układzie graficznym serwisu.

Tak więc serwis beta.tvp.pl jest raczej nową okładką dla dotychczasowej zawartości niż nową propozycją dla internautów. Nowa portalowa twarz skrywa dobrze znane oblicze.

Na nowej stronie głównej oprócz aktualnego programu telewizyjnego znajdziemy także prezentowane w formie newsów omówienia i zapowiedzi fabuł seriali emitowanych na antenie TVP. A także… zupełnie nieprzydatne w dzisiejszych czasach informacje o sposobie umieszczania ogłoszeń w telegazecie oraz niestety niewiele więcej nowej zawartości. Kluczową funkcją nowej strony głównej TVP jest umożliwienie dostępu internautom do większej ilości zasobów, schowanych głębiej.

Układ graficzny i kolorystyka nowej strony właściwie w niczym nie odbiegają od standardu portali. Ot, design pomyślany tak, żeby użytkownik nie musiał za bardzo się wysilić przy odnajdywaniu interesującej go sekcji (w gąszczu których, nota bene, nie ma szans utonąć). Wszystko proste, czytelne, przejrzyste. Odnajdziemy tu elementy znane z najpopularniejszych portali, rozwiązania TVP nie wprowadzają jednak nowej jakości. Użytkownik nie odnosi wrażenia, że ma do czynienia z czymś, co posiada nowatorskie elementy.
W dodatku patrząc tak na design, jak i na zawartość nowej strony TVP, ciężko jest określić do jakiego właściwie odbiorcy ten nowy serwis jest kierowany.

bErMmEMu

Podsumowując - jest to kolejny krok TVP.pl na drodze od serwisu korporacyjnego do portalu. Kierunek jest słuszny, ale jeśli wykonuje się go tak późno, to należy dostarczyć użytkownikom nowe elementy, a tych niestety zabrakło. Dziwi choćby brak jakiegokolwiek śladu tak powszechnego romansu z serwisami społecznościowymi. O ile w wypadku YouTube taka polityka może mieć uzasadnienie, to już w wypadku Facebook czy NK.pl jest to trudne do zrozumienia.

Mimo pewnych uwag krytycznych, kibicuję jednak przedsięwzięciu TVP.

Mateusz Ostachowski, dyrektor sprzedaży, kompan.pl

Nowa beta TVP jest bardzo klasyczna. Osobiście bardzo podoba mi się układ portalowy z mądrze prezentowanymi menu, choć być może strona jest zbyt "prosta" dla młodszych użytkowników.Kolorystyka bety bardzo poprawna, białe tło, niebieska (jak kolory tvp) czcionka, zdjęcia odpowiedniej wielkości, całość sprawia wrażenie dobrze zorganizowanej witryny.

Bardzo dobra ekspozycja VOD. Jest to strona bardziej telewizyjna, a mniej informacyjna, mniejsze zdjęcia dają więcej miejsca na lepsze pokazanie większej liczby rzeczy - po lewej skrót do wyników lotto, telegazety i programu "Telewizji bez barier". Strona subiektywnie mi się podoba, jedyna wątpliwość to czy tych wszystkich rzeczy nie jest na niej za dużo, z drugiej jednak strony TVP to instytucja ogromna i wielowymiarowa, a jej strona główna ma prawo przypominać duży portal. Jeśli nowa beta jest emanacją zmian zachodzących w całej TVP to znaczy że są to zmiany na lepsze.

bErMmEMO
polityka
Źródło:
interaktywnie.com
KOMENTARZE
(0)