Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opinie o e-eklepach: Klienci ich szukają, choć często w nie nie wierzą

Ośmiu na dziesięciu internautów zanim kupi cokolwiek w sklepie internetowym, sprawdza, co piszą o nim inni użytkownicy sieci. Połowa sprawdzających przyznaje jednak, że zdarza im się czytać opinie sfingowane - wynika z badań porównywarki Ceneo.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ośmiu na dziesięciu internautów zanim kupi cokolwiek w sklepie internetowym, sprawdza, co piszą o nim inni użytkownicy sieci. Połowa sprawdzających przyznaje jednak, że zdarza im się czytać opinie sfingowane - wynika z badań porównywarki Ceneo.pl.

Okazuje się, że to wcale nie zawiedziony i niezadowolony klient jest tym, który najczęściej dzieli się swoimi wrażeniami o sklepie, w którym robił zakupy. Z badania przeprowadzonego przez Ceneo.pl wśród ponad 10 tysięcy internautów wynika, że za decyzją o podzieleniu się opinią u 42 procent badanych przemawia zadowolenie. Rozczarowanie jest takim czynnikiem wyraźnie rzadziej. Ulega mu zaledwie co trzeci internauta.

Jakie by nie były, opinie te są cenny źródłem informacji dla większości kolejnych e-klientów. Do sprawdzania przed zakupami, co inni internauci piszą o danym sklepie przyznaje się aż 80 procent osób badanych przez Ceneo. Warto jednak zaznaczyć, że nie podchodzą oni jednak do znalezionych komentarzy bezkrytycznie.

Obawy wśród internautów mogą wzbudzać opinie niebędące w żaden sposób moderowane, czy weryfikowane – jaką mamy pewność, że napisany komentarz pochodzi od osoby, która rzeczywiście dokonała zakupu? Zdarzają się przypadki, że sklep sam zamieszcza pochlebne opinie na swój temat, lub nadgorliwy klient, albo konkurencja bezpodstawnie oczerniają sprzedawcę - piszą autorzy badania.

Czy obawy są uzasadnione? Czterech na dziesięciu ankietowanych jest przekonanych, że tak. Przyznają, że zetknęli się z opiniami, które wydały im się sfałszowane.

Trudno się zatem dziwić, że szukając informacji o sklepach, internauci najczęściej wybierają miejsca, gdzie publikowane opinie są weryfikowane. Z badania Ceneo wynika, że aż 58 procent użytkowników sieci zdanie o jakości sklepu wyrabia sobie na podstawie komentarzy zamieszczonych w porównywarkach cen (choć pamiętać trzeba, że badanie przeprowadzone zostało właśnie wśród użytkowników porównywarki). Co trzeci badany sprawdza też wpisy na forach internetowych, a co piąty dodatkowo serwisy parające się właśnie opiniowaniem sklepów.

Co prawda, jak wynika z publikowanych pod koniec ubiegłego roku badań Gemiusa, tylko co szósty internauta komentuje w sieci produkty i usługi, co może sugerować, że wyrobione sobie na jej podstawie zdanie może być nieprezycyjne, to jednak właśnie internet jest najlepszym źródłem wiedzy w tej materii. Opiniom innych internautów, jak się okazuje, ufamy bardziej niż radom rodziny i znajomych czy sugestiom sprzedawców w stacjonarnych sklepach.

Tagi: internet, serwis, opinia, sieci, cena, komentarz, rok, usługi, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz