Notowania

Przejdź na
polska
10.08.2009 14:30

Pani informatyczka?

Koniec ze stereotypami. Z najnowszych badań wynika, że kobiety nie tylko chętnie uczą się informatyki, ale niewątpliwie mają do tego talent! Czas na kobiecy krok w ICT.

Podziel się
Dodaj komentarz

Koniec ze stereotypami. Z najnowszych badań wynika, że kobiety nie tylko chętnie uczą się informatyki, ale niewątpliwie mają do tego talent! Czas na kobiecy krok w ICT.

Firma Cisco Systems zleciła niedawno European Schoolnet (EUN) przeprowadzenie dość interesującego badania "Gender Research". Zaproszono do niego uczniów i uczennice oraz rodziców i nauczycieli obojga płci z pięciu europejskich krajów. Wnioski z badania były jednoznaczne. Okazało sie bowiem, że tym, co najbardziej odstrasza panie od branży ICT jest przeświadczenie, że mężczyźni do tego typu pracy nadają sie lepiej. Co ciekawe - jak wynika z przeprowadzonych badań - mniemanie takie jest całkowicie błędne i pozbawione rzeczywistych podstaw.

Z badania dowiedzieć się m.in. można, że mimo, iż dziewczyny chętnie uczą się informatyki i są w tym kierunki utalentowane, to mniej niż połowa z nich zamierza podjąć edukację wyższą w tym kierunku. Oznacza to, iż mała liczba kobiet w branży ICT nie jest wynikiem braku predyspozycji pań do wykonywania tego typu zawodów, ale jest raczej stereotypowego myślenia.

Jeśli idzie o Polskę, dowiadujemy się m.in., że kobiety prezentują poziom wiedzy i umiejętności informatycznych podobny do mężczyzn. Zwykle jednak uczennice nie decydują się na kontynuowanie nauki na kierunkach informatycznych lub rozpoczęcie kariery zawodowej w tej branży. Aż 48% z nich rezygnuje z dalszej nauki informatyki. Młode Polki pozostają ciągle pod silnym wpływem kobiecych wzorców - 58% uczennic naśladuje wzorce, z których 70% dostarczają im kobiety. 50% przyznaje, że kobiety z najbliższego kręgu rodzinnego mają największy wpływ na wybór kierunku studiów i ścieżki kariery. Biorąc pod uwagę fakt, iż 40% badanych matek nie korzysta z komputera w pracy i ma mniejszą wiedzę informatyczną niż respondenci płci męskiej, wniosek nasuwa się sam.

Duży wpływ na wybór kierunków studiów i ścieżki kariery mają na polskich uczniów i uczennice sławne osoby, przede wszystkim aktorki. 32% przebadanych uczniów i uczennic przyznaje, że liczy sie z tym, co one przekazują.

Ponadto okazuje się, że matki i nauczycielki postrzegają branżę związaną z Internetem jako całkowicie męski świat. Podobnie sądzą ojcowie. Taki obraz przekazują swoim dzieciom, które zaczynają patrzeć na pracę w branży informatycznej jako odpowiedniejszą dla mężczyzn. Nie jest to może aż tak powszechne zjawisko, jak w przypadku ich rodziców, lecz jednak wciąż ma wpływ na wybory młodych ludzi.

Dlaczego warto zachęcać kobiety do pracy w branży ICT? Nie wynika to jedynie z chęci zapewnienia równości obydwu płciom. Przede wszystkim problemem jest brak odpowiedniej ilości wykwalifikowanych informatyków, który wynika również z tego, że wiele utalentowanych informatycznie dziewczyn, nie rozwija swoich zdolności, gdyż uważają one, iż będą gorszymi informatykami tylko dlatego, że są kobietami.

Mimo, iż obecnie stosunkowo duża liczba uczennic decyduje się kontynuować naukę na technicznych uczelniach wyższych, jednak większość z nich nie ma zamiaru rozpoczynać kariery zawodowej w sektorze ICT. Z drugiej strony raporty przewidują 70 tys. nieobsadzonych stanowisk do roku 2010.Jest to szansa na prace dla przedstawicieli obu płci.

Źródło: di.com.pl

Tagi: polska, internet, wybory, praca, branży, polski, raport, strona, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz