Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
internet
24.03.2010 15:00

Polak w mediach społecznościowych myśli niezależnie

Informacje w mediach społecznościowych są dla 20 proc. polskich internautów ważniejsze niż te, które prezentują tradycyjne media. A od samych marek obecnych w społecznościach oczekują przede wszystkim ciekawych ofert, a nie unikatowych treści czy szczegółów z życia danej firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Informacje w mediach społecznościowych są dla 20 proc. polskich internautów ważniejsze niż te, które prezentują tradycyjne media. A od samych marek obecnych w społecznościach oczekują przede wszystkim ciekawych ofert, a nie unikatowych treści czy szczegółów z życia danej firmy.

Na styku mediów i społeczeństwa

Z badania przeprowadzonego na próbie ponad 500 respondentów wynika, że dla użytkowników mediów społecznościowych ta forma komunikacji jest codziennością, a nie chwilową modą. Co piąty ankietowany deklaruje, że informacje z mediów społecznościowych są ważniejsze od przekazywanych przez media tradycyjne. 44 proc. badanych nie uważa ich za substytut aktywności społecznej, a jeszcze więcej nie zgadza się ze stwierdzeniem, jakoby media społecznościowe miały negatywny wpływ na ich kontakty towarzyskie. Przeciwnie, co piąty zapytany uważa, że media społecznościowe podnoszą jakość ich życia społecznego.

Polacy aktywni społecznie w sieci

Użytkownicy mediów społecznościowych to osoby aktywne towarzysko i społecznie, a nowe formy komunikacji pozytywnie wpływają na jakość i częstotliwość tych kontaktów. Wynika to z rosnącej społecznej aktywności Polaków w Internecie. Z każdym rokiem zwiększa się czas, jaki konsumenci poświęcają na aktywność w mediach społecznościowych. W porównaniu do ostatniego roku wzrost zainteresowania tą formą deklaruje blisko połowa ankietowanych.

Media społecznościowe sprzyjają także podtrzymywaniu więzi rodzinnych. W porównaniu do ostatniego roku wzrosły one o 35 proc., a w okresie ostatnich pięciu lat o 45 proc. Ale społeczności internetowe to również szansa na uczestnictwo w międzynarodowej społeczności – nawiązywanie nowych kontaktów i podtrzymywanie już istniejących. Z tezą tą zgodziło się aż 54 proc. respondentów.

Niezależni i odważni

Badani postrzegają siebie jako osoby myślące niezależnie (85 proc.), które często jako pierwsze próbują nowych rzeczy (41 proc.) i proszone są o rady i zalecenia w wielu dziedzinach (54 proc.). Co więcej, chętnie dzielą się pozytywnym i negatywnymi doświadczeniami z markami i produktami – robi tak aż trzech z czterech ankietowanych.

Konsumenci korzystają anonimowości jaką dają im niektóre media społecznościowe. Dzięki niej najczęściej poznają nowe osoby w sieci i robią coś, na co zawsze mieli ochotę, ale nie zrobiliby tego bez anonimowości. Aż 43 proc. ankietowanych wybiera anonimową formę aktywności sieciowej, by krytykować firmy lub ich marki. Zachowania takie najczęściej prowadzą do podejmowania nierozważnych działań, które zagrażają reputacji firm i marek.

Marki w mediach społecznościowych

Polacy akceptują obecność marek w mediach społecznościowych. Prawie jedna czwarta respondentów deklaruje, że dodaje profile marek do grona swoich znajomych, a następnie wchodzi z nimi w interakcję, komentując posty bądź materiały zamieszczane przez firmy. Większość osób decyduje się na interakcję z markami w serwisach społecznościowych ze względu na sympatię, jaką darzą dany produkt (robi tak, aż 72 proc. ankietowanych). Wśród kolejnych powodów znalazły się konkursy i promocje (42 proc.), bezpośrednie zaproszenie od firmy lub marki (37 proc.) oraz zwykła ciekawość (36 proc.).

Od samych marek konsumenci oczekują przede wszystkim specjalnych ofert i promocji (63 proc.), a w dalszej kolejności unikatowych, niepublikowanych nigdzie indziej informacji i aktualności z życia danej firmy czy marki. A te często nadwyrężają cierpliwość konsumentów w sieci. Jeden na pięciu badanych przynajmniej raz usunął firmę z grona swoich znajomych. Wśród najczęściej wymienianych powodów znajdowały się zbyt duża częstotliwość wpisów, nachalność komunikatów i brak jakichkolwiek profitów.

Tagi: internet, serwis, media, polski, sieci, materiały, wzrost, moda, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz