Notowania

opinia
20.07.2009 12:10

Polski telefon sieci komórkowej wRodzinie z Hong Kongu

Telefon MaxCom MM500, rekomendowany przez telefoniczną sieć Radia Maryja, to rebrandowany, rosyjski Voxtel RX500 alias Binatone Speakeasy z Hong Kongu - do takich wniosków doszli dziennikarze z...

Podziel się
Dodaj komentarz

Telefon MaxCom MM500, rekomendowany przez telefoniczną sieć Radia Maryja, to rebrandowany, rosyjski Voxtel RX500 alias Binatone Speakeasy z Hong Kongu - do takich wniosków doszli dziennikarze z Fortel.info.

Sieć wRodzinie, wspólne przedsięwzięcie CenterNet i fundacji Lux Veritatis, postanowiła wspiera rodzimą gospodarkę i w tym celu poleciła swoim użytkownikom polski telefon dla seniorów MaxCom MM500. Początkowo wybrany miał był inny telefon oferowany przez polską firmę myPhone - Model myPhone 1050 simply. Jest on także skierowanych do osób starszych, lecz dodatkowo wzbogacony o odbiornik radiowy. Zgodnie z komentarzami i opiniami, jakie przytaczały media, sieć postanowiła jednak postawić na patriotyzm i w związku z tym zrezygnowała z mającego chińskie MyPhone na rzecz MAxCom, czyli - jak zapewniała sieć wRodzinie - rdzennie polskiego produktu. Polskości tego modelu nie byli pewnie dziennikarze serwisu Fortel.info. By nie mieć żadnych wątpliwości, postanowili więc sprawdzić, czy wybór ten aby na pewno jest słuszny i zgodny z postawionymi sobie przez sieć wRodzinie założeniami.

W internetowym śledztwie, jakie udało im się przeprowadzić w tej sprawie, dotarli oni do kilku ciekawych informacji. Jak się okazało, przedstawiciele wRodzinie nie mylili się co do myPhone 1050 simply. Rzeczywiście jest to polska nazwa chińskiego telefonu L1818/S718 produkowanego przez Shenzhen Bopod Technology. Dalsze badania i poszukiwania doprowadziły jednak Fortel.info do zupełnie innych ustaleń, niż te przedstawiane przez rekomendująca MaxCom sieć wRodzinie.

Wirtualni detektywi dotarli bowiem na stronę rosyjskiego producenta Voxtel, a tam zwrócili uwagę na pewna ciekawostkę. Chodzi mianowicie o model Voxtel RX500. Jest on niezwykle podobny do tego, jaki oferuje nowo powstałą toruńska sieć i chociaż model rosyjski pojawił się później niż jego polski odpowiednik, to jednak - zgodnie z tym, co relacjonują badający sprawę dziennikarze - z całą pewnością nie pochodzi on od nadwiślańskiego produktu.

Okazało się, dzięki serwisowi www.mobile-review.com, że zarówno Voxtel RX 500 jak i Maxcom MM500 są wariacją na temat telefonu Binatone Speakeasy. Telefon ten wkroczył na rynek brytyjski już w listopadzie ubiegłego roku, a od kwietnia pojawił się także w Hiszpanii i Portugalii. Binatone to firma założona na Wyspach, która dziś główną siedzibę ma w Hong Kongu.

Co do rosyjskiego Voxtela, to marka ta jest od 2004 roku własnością Binatone i działa w ramach jednej grupy. Inaczej trochę sprawa wygląda z MaxCom MM500. Jak spekulują dziennikarze Fortel.info:

nawet jeśli jest ostatecznie bardziej hongkoński niż rosyjski, to na pewno nie jest produktem polskim, ani nawet polskiej myśli technicznej. A tak był dotąd często przedstawiany.

Poszli oni jednak o krok dalej i postanowili sprawdzić, czy model ten nie ma swoim odpowiedników jeszcze w innych krajach. Tak dotarli do czwartego bliźniaka, tym razem ze Szwajcarii. Ta wersja Binatona przeznaczona jest z kolei wyłącznie na rynek niemieckojęzyczny.

To komórkowe dochodzenie dziennikarze kończą, jak sami podkreślają, dzięki detektywom z forum Fronda.pl. W Holandii wytropiony został bowiem Profoon PM-505, piąty z braci. W ramach ciekawostek dodają, iż jeśli ktoś miałby ochotę zamówić ten telefon opatrzony naklejką np. ze swoim nazwiskiem, albo odręcznym podpisem - powinien zgłosić się do fabryki Yong Hua Tao Technology Co. Ltd i zapytać o model Crown 008. Chińska fabryka podobno jest w stanie wyprodukować dowolną ilość z dowolnym logotypem, pod warunkiem, że klient zamówi minimum 100 sztuk i zapłaci z góry. Fortel.info podkreśla, że telefon ma już zainstalowane polskie menu.

Źródło: Fortel.info

Tagi: opinia, serwis, sieci, polski, komentarz, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz