Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pomyśl, zanim wyślesz - relacja z konferencji DBI

0
Podziel się

Wczoraj odbyła się konferencja poświęcona bezpieczeństwu najmłodszych internautów zorganizowana z okazji obchodów międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu. 9 lutego ponad 60 państw z całego świata połączyła wspólna idea - idea Internetu bezpiecznego dla dzieci i młodzieży. Warto przeczytać, co do powiedzenia na ten temat mieli goście zaproszeni na forum.

Pomyśl, zanim wyślesz - relacja z konferencji DBI
bEiDcosB

Wczoraj odbyła się konferencja poświęcona bezpieczeństwu najmłodszych internautów zorganizowana z okazji obchodów międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu. 9 lutego ponad 60 państw z całego świata połączyła wspólna idea - idea Internetu bezpiecznego dla dzieci i młodzieży. Warto przeczytać, co do powiedzenia na ten temat mieli goście zaproszeni na forum.

Dostęp do globalnej sieci to nowe szanse – także dla dzieci. Jednak to, w jaki sposób zostaną one wykorzystane, zależy przede wszystkim od edukacji najmłodszych użytkowników Internetu oraz ich rodziców i opiekunów. Właśnie dlatego od 7 lat (a 6 w Polsce) w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Na ten temat pisaliśmy na łamach Interaktywnie.com.

Wczoraj w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego miała miejsce konferencja prasowa poświęcona bezpieczeństwu najmłodszych internautów. W tym roku na Forum Dnia Bezpiecznego Internetu 2010 (oprócz konferencji) składały się targi i prezentacje partnerów. Zaprezentowano działania, które w ciągu ostatniego roku przyczyniły się do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w sieci - w tym Porozumienie na Rzecz bezpieczeństwa Dzieci w Internecie, zainicjowane przez Grupę TP.

bEiDcosD

Jak powiedziała Agnieszka Wrzesień, koordynator projektu „Saferinternet.pl” z Fundacji Dzieci Niczyje, to wyjątkowa inicjatywa, która przez siedem ostatnich lat nabrała olbrzymiego rozmachu. Wrzesień podkreśliła także rosnącą z roku na rok liczbę partnerów, biorących udział w obchodach DBI, co niewątpliwie pokazuje coraz większe zainteresowanie problematyką bezpieczeństwa dzieci.

- Nie chciałbym mówić, że Internet to zagrożenie. Pamiętajmy, że Internet to także dobrodziejstwo. Jeśli jednak korzystają z niego dzieci i robią to nieumiejętnie, tworzy się już niewątpliwie problem. Dlatego właśnie niezbędny jest parasol ochronny – dodał Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Michalak podkreślił również, jak ważne jest dotarcie do samych dzieci: uczenie ich bezpiecznego korzystania z dóbr, jakie otrzymują, wpajanie im odpowiednich treści oraz zwrócenie uwagi na sprawy z pozoru dla nich błahe.

Podczas konferencji Fundacja Orange podpisała z firmą Microsoft porozumienie o wzajemnej wymianie praw do korzystania ze stworzonych przez siebie materiałów edukacyjnych. W ramach porozumienia Fundacja udostępni programy na temat bezpieczeństwa dzieci w Internecie przeznaczone dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, z kolei Microsoft zaoferuje program edukacyjny „3...2...1...Internet!", który powstał z myślą o dzieciach z klas 4-6. Dzięki temu wolontariusze Grupy TP i Microsoft będą dysponować materiałami dydaktycznymi dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych.

bEiDcosJ

- Propagując Internet jako narzędzie edukacji, zwracamy szczególną uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym użytkownikom sieci. Przygotowujemy specjalne materiały edukacyjne dla dzieci, ale nie zapominamy też o ich rodzicach i nauczycielach. Do propagowania zasad bezpieczeństwa w Internecie zapraszamy również pracowników TP i Orange - powiedziała Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange. Jej zdaniem do tej pory zasady bezpiecznego poruszania się w sieci poznało dzięki wolontariuszom Grupy TP już 4,5 tysiąca dzieci z młodszych klas. Dzięki porozumieniu z Microsoftem będziemy mogli przekazać naszym wolontariuszom nowe atrakcyjne narzędzie do prowadzenia zajęć ze starszymi dziećmi.

Podczas DBI wyniki badań na temat prywatności internautów w sieci oraz aktywności dzieci w Internecie zaprezentowała firma badawcza Polskie Badania Internetu. Z danych PBI - dotyczących dorosłych internautów - wynika, iż tylko 2 proc. z nich nie umieściło w sieci żadnych informacji na swój temat. Blisko dziewięciu na dziesięciu opublikowało zaś swoje imię i nazwisko bądź też miejsce zamieszkania. PBI zbadało także aktywność w Internecie dzieci w wieku 7-14 lat. Jak podkreślił Andrzej Garapich, prezes zarządu PBI, najbardziej atrakcyjnymi witrynami dla najmłodszych okazały się te o charakterze kulturalnym oraz rozrywkowym. W TOP 10 kategorii tematycznych znalazły się też witryny o charakterze edukacyjnym oraz informacyjnym. Erotyka znalazła się niemal na końcu 19 kategorii tematycznych, plasując się na 17 miejscu – przed budownictwem oraz pracą.

bEiDcosK

Warto przypomnieć, iż podczas zeszłorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu firmy prowadzące portale społecznościowe uznały, iż młodzi użytkownicy i ich rodzice powinni czuć się bezpiecznie. W tym celu podpisały one porozumienie w sprawie zasad bezpiecznego korzystania z serwisów społecznościowych.

bEiDcote
Źródło:
interaktywnie.com
KOMENTARZE
(0)