Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet
11.05.2009 09:10

Pozycja witryny a linki sponsorowane

Mity, spekulacje, teorie spiskowe. Czy linki sponsorowane mogą wpływać na pozycję witryny w tzw. organicznych wynikach wyszukiwania? Czy algorytm Google jest na tyle przebiegły, że jest w stanie...

Podziel się
Dodaj komentarz

Autorką artykułu jest *Paulina Niżankowska Mity, spekulacje, teorie spiskowe. Czy linki sponsorowane mogą wpływać na pozycję witryny w tzw. organicznych wynikach wyszukiwania? Dla wielu zależność pomiędzy pozycjonowaniem, a linkami sponsorowanymi jest na tyle duża, że z dystansem podchodzą do promocji witryny za pomocą obu tych narzędzi. Czy algorytm Google jest na tyle przebiegły, że jest w stanie wpływać na pozycję witryny w zależności od budżetu przeznaczonego na kampanię? Czy promowanie witryny za pomocą obydwu wymienionych narzędzi może grozić filtrem? *

2 w 1 czyli pozycjonuj linkami…

Pozycjonowanie i linki sponsorowane to rodzaj skierowanej do wyszukiwarek reklamy. Te drugie są też często wykorzystywane do testowania słów kluczowych, na które witryna powinna być pozycjonowana. Dając natychmiastowy efekt bycia na pierwszej stronie wyników, przekonują klienta zarówno do swej skuteczności, jak i trafności dokonanego wyboru. To jaki budżet reklamodawca przeznacza na kampanię, zależy najczęściej od branży i konkurencyjności słów kluczowych. Należy jednak pamiętać, że zasada mówiąca o tym ile pieniędzy musi zostać wydane na reklamę aby okazała się skuteczna i przyniosła określony zysk nie istnieje! Linki sponsorowane to często pierwszy z etapów jakie podejmuje się przed pozycjonowaniem witryny. Dzięki kampanii dobierane są słowa kluczowe tak, by pozycjonowana dalej witryna trafiła do konkretnej grupy odbiorców.

Zdarza się, że po rozpoczęciu działań pozycjonerskich witryna notuje spadek w wynikach wyszukiwań. Czy efektem tego może być prowadzona wcześniej kampania Adwords? Nie ma na to potwierdzenia, są natomiast spekulacje.

Zadaniem zarówno działań SEO jak i SEM, jest promocja witryny w sieci. Nie podlega jednak wątpliwości, że są to dwa różne instrumenty marketingu, które w żaden sposób nie wpływają na siebie.

Inny algorytm ustalania pozycji…

Pozycje linków sponsorowanych ustalane są na zupełnie innych warunkach niż wyników organicznych. Na ich pozycję w dużej mierze wpływa konkurencja, która wyznacza marginalne stawki, jakie trzeba zapłacić za dane słowo by pojawiło się ono w wynikach. Ponadto algorytm analizuje jakość strony docelowej, począwszy od "kontentu", poprzez nasycenie słów kluczowych na witrynie, dopasowanie fraz do reklamowanej branży oraz powiązanie treści boksu z reklamowana witryną.

Pozycjonowana witryny podlega zupełnie innym zasadom oceny algorytmu Google. Weryfikuje on wówczas przede wszystkim ilość i jakość linków prowadzących do witryny. Ponadto w dużej mierze dla algorytmu liczy się wiek domeny, co w przypadku linków sponsorowanych nie ma żadnego znaczenia. Sztandarową pozycję stanowi także technologia w jakiej strona została wykonana. Strony flashowe podlegają zupełnie innej analizie niż zwykłe statyczne witryny. Ze względu na to, że nie posiadają one widocznego tekstu, analizowane są elementy kodu przygotowanego specjalnie pod wyszukiwarkę. Tekst zawiera słowa kluczowe, które mają zastąpić tekst umieszczony na stronie. Dodatkowo w kodzie znajdują się odpowiednie tagi zawierające pozycjonowane frazy.

Ten sam robot, inne zasady analizy strony

W przypadku witryny pozycjonowanej w wynikach organicznych dużą rolę odgrywa kod strony, w którym znajdują się elementy mające znaczenie dla robota przeszukującego witrynę. Do głównych należą meta tagi, które obejmują opis i słowa kluczowe, charakteryzujące pozycjonowaną witrynę. W przypadku linków sponsorowanych stronę przeszukuje ten sam robot, zwraca on jednak uwagę na zupełnie inne elementy kodu, m.in. na zawartość strony. Wszelkie elementy kodu nie stanowiące spójności z witryną - np. okienka pop up - są odrzucane, przyczyniając się do zatrzymania wyświetlanych reklam.

*Indeksacja witryny - wpływ na reklamowaną stronę *

Indeksacja witryny, czyli dodanie strony do bazy Google, to jeden z podstawowych etapów umożliwiających działania pozycjonerskie. Jako jeden z wstępnych elementów strategii pozycjonowania strony, stanowi jednocześnie warunek konieczny do dalszych działań podejmowanych przez pozycjonerów. W przypadku linków sponsorowanych indeksacja strony nie ma znaczenia. Każda strona, posiadająca aktywny adres www oraz treść, może być reklamowana za pomocą kampanii Google Adwords. Jest to jeden z podstawowych argumentów potwierdzających fakt, iż prowadzenie kampanii linków sponsorowanych nie może mieć wpływu na pozycję witryny.

Świetlana przyszłość czy klęska urodzaju?

Spiski i spekulacje to chleb powszedni środowiska pozycjonerskiego. Ze względu na to, że rynek od dawna próbuje rozpracować algorytm Google i zasady rządzące tym silnikiem, z pewnością powstanie jeszcze więcej mitów na ten temat. W chwili obecnej nie ma jednak potwierdzenia na to, że wykorzystanie obu narzędzi - tj. SEO oraz SEM - w jednym czasie może negatywnie wpłynąć na pozycję witryny.

Paulina Niżankowska - specjalista ds. SEM w ADseo - Grupa Adweb. Doradca klienta w kwestii marketingu wyszukiwarkowego.

Tagi: budżet, rynek, branży, google, sieci, zysk, reklamy, kampania, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz