Notowania

system
17.08.2009 12:03

Procedura, która zagrozi domeniarzom?

Koniec z papierkową robotą przy składaniu wniosków o kradzież domeny. Czy powstanie groźna dla właścicieli domen procedura?

Podziel się
Dodaj komentarz

*Koniec z papierkową robotą przy składaniu wniosków o kradzież domeny. Czy powstanie groźna dla właścicieli domen procedura? *

ICA (stowarzyszenie inwestorów domenowych i przedsiębiorców e-biznesu) wysłało oficjalny list do ICANN (instytucji odpowiedzialnej za przyznawanie nazw domen internetowych), w którym popiera pomysł odejścia od papierowej dokumentacji podczas prowadzenia „dochodzenia” dotyczącego przywłaszczenia domeny. Dotychczasowe rozwiązanie ma zostać zastąpione wersją elektroniczną. ICA uważa, że takie prowadzenie spraw ułatwi cały proces składania skargi i odzyskiwania swojej domeny. Zaleca przy tym pozostanie przy papierowym zawiadamianiu oskarżonych za pomocą faksu i poczty tradycyjnej. Zmiana - jak twierdzą szefowie WIPO, czyli Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, pomysłodawcy przedsięwzięcia - będzie możliwa w ramach istniejących już zasad ICANN.

Przypomnijmy: UDRP (Unified Domain Resolution Policy) to procedura powstała z myślą o posiadaczach znaków towarowych. Właściciele domen mogą zgłosić do specjalnej komisji w obrębie ICANN sytuację, gdy ktoś przywłaszczy ich domenę. Usługi w obrębie UDRP są niestety drogie – 4 tys. dolarów kosztuje złożenie skargi (plus wydatki na prawników). Niedawno powstał pomysł na tzw. projekt URSS (Unified Rapid Suspension System). Proponowana procedura ma być tańsza (200 dolarów za zgłoszenie skargi) i szybsza (wystarczy jeden formularz). W tym samym liście ICA kategorycznie potępia pomysł na URSS , który uznaje za łamiący obowiązujące prawa „domeniarzy”. Niestety propozycja jest także kontrowersyjna. W ramach URSS natychmiastowo zamraża się domenę, a następnie dochodzi, czy skarga była uzasadniona. Największe oburzenie budzą nie tyle kryteria prowadzenia domeny z tzw. „złej woli”, ale kryteria statusu właściciela zawarte w URSS. Więcej informacji na temat raportu URSS można znaleźć na stronie icann.org. Protesty, które mogli zgłaszać wszyscy zainteresowani, można przeczytać w tym miejscu.

Źródło: aznews.pl, icann.org

Tagi: system, prawo, pomoc, drogi, protest, raport, proces, strona, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz