Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
05.02.2010 08:00

Raport Money.pl: Niska nota dla e-bankowości

Bardzo ważne jest czytanie regulaminów, tabel opłat, prowizji i oprocentowań. Money.pl opublikowało ranking bankowych kont osobistych. My sprawdziliśmy jak przebadane banki wypadają w obszarze obsługi internetowej, ich metod zabezpieczeń i podczas kontaktu z klientem online. Okazuje się niestety, że z problemem wciąż lepiej udać się do najbliższego oddziału naszego banku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bardzo ważne jest czytanie regulaminów, tabel opłat, prowizji i oprocentowań. Money.pl opublikowało ranking bankowych kont osobistych. My sprawdziliśmy jak przebadane banki wypadają w obszarze obsługi internetowej, ich metod zabezpieczeń i podczas kontaktu z klientem online. Okazuje się niestety, że z problemem wciąż lepiej udać się do najbliższego oddziału naszego banku.

W rankingu bankowych kont osobistych w większości przypadków ocena obsługi internetowej szła w parze z całościowymi ocenami przyznawanymi im. Trzy najwyżej notowane banki - Nordea Bank, Deutsche Bank i Alior Bank, posiadają tym samym jedne z najwyższych not w obszarze obsługi konta przez internet oraz skuteczności korzystania z pomocy online - takich jak mail i czat. W walce o pierwsze miejsce konto Nordea Spectrum zdołało przegonić dbNET Konto Internetowe, właśnie dzięki sprawniej, działającej bankowości online.

Wbrew pozorom, to wcale nie ,,bezplacówkowe” banki okazały się najtańsze. - Okazuje się, że brak tradycyjnej infrastruktury rzutuje chociażby na koszty wypłat z bankomatów. Najtaniej wypadły internetowe konta banków, które mają tradycyjną sieć oddziałów, choć nie te największe - stwierdza Bartłomiej Dwornik, redaktor Money.pl, który odpowiadał za opracowanie raportu.

Kontakt

Wśród banków obsługiwanych jedynie przez internet znalazły się Toyota Bank i Volkswagen Bank. Ten drugi - co zastanawiające - nie daje jednak swoim klientom możliwości kontaktu za pomocą maila. Odpowiedzi na nurtujące internautów pytania nie udzieli też poprzez nieobecny na ich stronie czat. Toyota Bank posiada co prawda maila, ale na odpowiedź tym kanałem czekać trzeba dość długo. Na stronie internetowej brakuje niektórych istotnych informacji, a dostęp do infolinii nie jest bezpośredni.

Ponad połowa z przebadanych firm posiada jednak adres elektroniczny, choć odpowiada na korespondencję ze sporym opóźnieniem. U niektórych z nich nie pojawia się ona wcale.

Czat to wciąż niezbadany przez projektantów bankowych stron internetowych wynalazek. Na wyróżnienie zasługuje tu jedynie jedynie mBank, który oferuje nawet możliwość rozmowy z konsultantem, z którym kontaktowaliśmy się po raz ostatni.

Przejrzystość stron

Większość badanych przez autorów stron www oceniono jako przyjazne i atrakcyjne. Silnym atutem części z nich okazała się usługa wyszukiwania bankomatów. Mile zaskakuje Bank Millenium, który - poza wszelkimi pomocnymi usługami - posiada na swojej stronie również kalkulator kredytowy. Najwyżej w tej kategorii ocenione zostały strony banków BZ WBK, ING Bank Śląski, Intelligo i bank Millennium.

Bezpieczeństwo

Szyfrowanie informacji podczas korzystania z narzędzi online to wciąż mało rozwinięta dziedzina wśród instytucji bankowych w Polsce. Większość z przebadanych banków, jako głównej metody ochrony informacji użytkowników, używa wciąż haseł wysyłanych sms-em czy na karcie kodów. Bywa, że za obydwie usługi pobierana jest opłata. Bank Pocztowy oferuje nam kody do internetu na zdrapce.

Tokeny to niestety jeszcze egzotyka. Jedynie sześć spośród przebadanych banków używa tej formy ochrony. Większość z nich pobiera też za jego obsługę opłaty. Płaci się za nie odrębnie bądź koszty wliczone są w obsługę konta. Najwyżej w tej grupie oceniony został BZ WBK.

System bankowości internetowej w Polsce celnie komentują autorzy raportu, przypominając, że bardzo ważne jest czytanie regulaminów i tabel opłat, prowizji i oprocentowań, czyli inaczej mówiąc poleganie na sobie. W razie spornych kwestii to one, a nie rozmowa z konsultantem, mogą być podstawą do ewentualnych reklamacji.

Pełna treść raportu dostępna jest w tym miejscu.

Tagi: polska, internet, bank, pomoc, strona, volkswagen, toyota, raport, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz