Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
24.02.2010 14:32

Raport NASK: Polska na 5. miejscu w UE

NASK publikuje kolejny raport o rynku domen w Polsce. Pozycje na czele zajmują wciąż Home.pl i Nazwa.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz

NASK publikuje kolejny raport o rynku domen w Polsce. Pozycje na czele zajmują wciąż Home.pl i Nazwa.pl.

Polski rynek domen internetowych odnotowuje każdego roku znaczące wzrosty. Na końcu czwartego kwartału 2009 roku osiągnął on liczbę niemal 1 630 000 domen w rejestrze .PL, co dało wzrost netto o ponad 300 000 nazw w stosunku do roku poprzedniego. Dziennie rejestrowano ponad 2600 nowych domen, czyli średnio jedną domenę co 30 sekund.

Dynamika wzrostów pokazuje, że w całkiem dobrej kondycji jest nie tylko sam rynek domen, ale przede wszystkim przesiębiorcy, którzy decydują się na prowadzenie biznesu w Sieci lub wykorzystanie jej jako miejsca promocji swojej działalności.

Liderem w zakresie rejestracji domen, jest firma home.pl. Obsługuje ona 25,81% rynku. W czwartym kwartale 2009 roku, zarejestrowanych w niej zostało prawie 30% nowych domen. Drugie miejsce zajmuje NetArt z około 25% natomiast trzecie AZ.pl z wynikiem 13,5%. Sytuacja w czołówce zestawienia w stosunku do poprzedniego roku praktycznie nie uległa zmianie. Wówczas obecny lider posiadał 27% rynku, drugi w kolejności NetArt 24% a AZ.pl 9%.

Polski rynek domen jest stabilny. Świadczy o tym procentowy udział w nowych rejestracjach, który pokrywa się ze statystyką procentowego udziału w obsłudze nazw domeny .PL. W czwartym kwartale minionego roku 29,10% ogółu nowych rejestracji przypadło Home.pl, NetArt osiągnął wynik 25,37%, AZ.pl zwiększyła swój udział do 13,42%, Consulting Service osiągnął 7,24%, a firma Michau Enterprises 5,22%.

W 2009 roku nasz kraj z liczbą 1,61 mln zarejestrowanych adresów, ugruntował zajęte rok wcześniej piąte miejsce w rankingu TLD państw Unii Europejskiej pod względem liczby domen utrzymywanych w rejestrze. Plasuje się więc przed Francją, Hiszpanią, Danią, Belgią i Szwecją.

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie dns.pl.

Źródło: NASK

Tagi: polska, rynek, polski, unia, sieci, strona, wzrost, francja, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz