Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reklama na minusie, ale nie w Sieci

0
Podziel się:

Rynek reklamowy od początku roku zmniejszył się o 12%. Spadek nie dotyczy jednak reklamy internetowej, która wykazała się największym wzrostem spośród wszystkich sektorów. W ciągu ostatnich trzech kwartałów zanotowała ona dynamikę +7% - tak wynika z najnowszego raportu domu mediowego Starlink

Reklama na minusie, ale nie w Sieci
bEIKPdqt

Starlink oszacował, że w pierwszych trzech kwartałach 2009 roku rynek reklamowy był wart 4 miliardy 826 milionów złotych. Dla porówniania - szacowana wartość rynku reklamy w mediach w okresie 2008 Q1-Q3 to 5,49 miliarda złotych. W porównaniu do pierwszych trzech kwartałów roku 2008 rynek zmniejszył się więc o 12%. Najsłabszym okresem do tej pory był kwartał drugi - w tym czasie ujemna dynamika wydatków wyniosła aż 15,6%. W trzecim kwartale spadek był nieco mniejszy i wyniósł 13,8%. Najlepszy pod tym względem był poczatek roku - w pierwszym kwartale ujemna dynamika to - 5,5%.

Warto podkreślić, że w badanym okresie najwyższą dynamiką (w porównaniu z okresem 2008 Q1-Q3) cechował się internet (+7,0 %.). Oprócz tego segemntu wzrost zanotowała jedynie reklama kinowa (+4,2 proc.). Jest to tym bardziej warte zauważenia, że pozostałe media zanotowały dwucyfrowe spadki dynamiki: telewizja (-12,8 proc.), radio (-15,3 proc.), magazyny (-15,6 proc.), reklama zewnętrzna (-15,8 proc.), oraz dzienniki (-19,1 proc.). Po raz kolejny najwięcej inwestycji reklamowych ulokowano w telewizji – 2 miliardy 285 milionów złotych, czyli 47,3 proc. ogółu inwestycji.

bEIKPdqv

Jedynie trzy sektory zanotowały dodatnią dynamikę: produkty farmaceutyczne, leki (+12%.), handel (+2%) oraz żywność (+1%). Największy spadek dynamiki był udziałem sektora komputery i audio video - aż 42 %. Największy wzrost wolumenu inwestycji zauważalny jest w sektorach: produkty farmaceutyczne, leki (+45,5 mln zł), żywność (+8,3 mln zł) oraz handel (+7,4 mln zł). Najbardziej dotkliwy spadek wolumenu doświadczyły sektory: finanse (-176,1 mln zł), motoryzacja (-133,2 mln PLN) oraz media, książki, cd i dvd (-105,2 mln PLN).

Powodów takiej sytuacji może być wiele. Przede wszystkim jednak jest to konsekwencja ograniczenia budżetów w branżach: finanse (spadek inwestycji o 89,8 miliona złotych, dynamika -29 proc., za sprawą spadku aktywności kategorii instytucje finansowe, ubezpieczenia oraz banki)
, media, książki, cd i dvd (spadek inwestycji o 65,1 miliona złotych, dynamika -38 proc.; zmniejszenie inwestycji kategorii książki, wydawnictwa), motoryzacja (spadek inwestycji o 56,4 miliona złotych, dynamika -39 proc.; spadek inwestycji kategorii środki transportu) oraz higiena i pielęgnacja (spadek inwestycji o 54,8 miliona złotych, dynamika -17 proc., za sprawą kategorii środki do pielęgnacji ciała oraz środki do pielęgnacji włosów).

Źródło: Starlink

bEIKPdqW
Źródło:
interaktywnie.com
KOMENTARZE
(0)