Notowania

Przejdź na
internet
04.05.2010 08:57

Relacja z IA Summit: Interaktywny stół i zapach informacji

User expierience, użyteczność oraz projektowanie zorientowane na użytkownika bez tajemnic.

Podziel się
Dodaj komentarz

User expierience, użyteczność oraz projektowanie zorientowane na użytkownika bez tajemnic.

Podczas konferencji Polish IA Summit - Pierwszy Polski Zjazd Architektów Informacji, organizowanej przez UseLab Consulting Group, pod patronatem medialnym Interaktywnie.com można było wysłuchać specjalistów z kraju i z zagranicy, zajmujących się na co dzień zagadnieniami user experience (UX), użyteczności (Usability) oraz projektowania zorientowanego na użytkownika (UCD). Można było również wziąć udział w panelu eksperckim. Było ciekawie i - przede wszystkim - sprawnie pod względem organizacji.

Już samo miejsce konferencji - Warszawski Instytut Wzornictwa Przemysłowego - było ciekawe i klimatyczne. Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiadała się możliwość przetestowania interakcji multitouch’owego stołu Microsoft Surface (interakcja za pomocą gestów była bardzo przyjemna chociaż należy wspomnieć, że duży, dotykowy stół dość często się zawieszał i po restarcie uruchamiał przez około 10 minut – co szczyptę odejmowało owej przyjemności. Każdy z uczestników mógł się też uzewnętrznić malując lub pisząc swoje przesłanie na specjalnie przygotowanej do tego celu ścianie

Wykłady i wystąpienia były równie atrakcyjne. Andrea Resmini (FatDUX) mówił o wielości bodźców informacyjnych otaczających ludzi z każdej strony oraz, że architektura informacji nie jest czymś nowym, dostepnym wyłącznie w sieci internetowej. Zwracał również uwagę na potrzebę projektowania, które umożliwiłoby uzytkownikowi swobodne poruszanie się pomiędzy różnymi kanałami informacyjnymi. (Polecamy również wywiad z Andreą: Architektura informacji wyjdzie poza sieć. To naturalna kolej rzeczy).

Prof. Eric Reiss (FatDUX) w sposób bardzo dynamiczny przedstawił 10 zasad poprawiających doświadczenie użytkownika, Carlsten Schmitt (Bunnyfoot Ltd.) opowiadał o wzorcach projektowych, które są jednym z narzędzi codziennej pracy architekta informacji, a Wojtek Kuśmierek (UseLab) przedstawił studium przypadku poprawy użyteczności interface’u Banku Milleniu. Opowiadał również o zapachu informacji, którym kierują się użytkownicy oceniając drogę dotarcia do danej informacji na podstawie przesłanek takich jak tytuły/ zajawki artykułów czy słowa kluczowe.

Tomasz Kopacz (Microsoft) w sposób niezwykle charyzmatyczny i ciekawy opowiadał o zmianach kontrolek, pasków narzędziowych – ogólnie interfejsu użytkownika na przykładzie aplikacji Office. Z kolei Albert Salamon prowadził wykład na temat skutków przeniesienia materii realnej do digitalnej, a Stanisła Skórka wygłosił referat o architekturze informacji jako profesji akademickiej i wyzwaniach z tą perspektywą związanych.

James Kalbach (LexisNexis) opowiadał o istocie warstwy nawigacyjnej strony/aplikacji internetowej – jako elemncie systematyzującym chaos informacyjny. Znajdowalność informacji jest zależna od poprawnie nadanego jej sensu, co bezpośrednio wiąże się z odpowiednim zagnieżdźeniem w strukturze nawigacyjnej. Marcin Strzałkowski (InteliWISE) zaprezentował w bardzo ciekawy sposób rolę wirtualnych doradców (wyposażonych w sztuczną inteligencję) w procesie sprawnej obsługi użytkowników, a Marek Koźlak (i3D) opowiadał jak za pomocą środowiska 3D można wzbogacać user expierience. Interaktywna prezentacja pozwalała doświadczyć nowej formy interakcji z wymodelowanymi w trójwymiarowym środowisku przedmiotami. Co ciekawe interakcja z przykładowym przedmiotem (w przypadku prezentacji łóżko chirurgiczne) mogła odbywać się za pomocą pilota od rzeczywistego modelu wspomnianego przedmiotu.

Podsumowując, konferencja bardzo udana, zabrakło mi jednak odrobinę większej ilości case studies, a w szczególności tych związanych z projektowaniem dla urządzeń mobilnych, interfejsów dotykowych oraz z obszaru Rich Internet Aplications , które mnie osobiście bardzo interesują. Taka sytuacja wynika być może z (jeszcze) niezbyt wielkiego doświadczenia w wyżej wymienionych obszarach, gdyż jak przyznali uczestnicy panelu dyskusyjnego – prawie wszyscy z nich w większej mierze nadal skupiają się na projektowaniu webowym. Wszystkie prezentacje z konferencji dostępne są na www.polishiasummit.com.

Tagi: internet, praca, polski, bank, pomoc, strona, sieci, microsoft, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz