Notowania

internet
23.10.2009 08:06

RMF FM i TVN to radio i telewzija internautów

Blisko 80% internautów w ostatnim półroczu słuchała radia przez internet, a prawie połowa oglądała telewizję internetową.

Podziel się
Dodaj komentarz

Blisko 80% internautów w ostatnim półroczu słuchała radia przez internet, a prawie połowa oglądała telewizję internetową.

Wrześniowe badanie Omnibus–Online przeprowadzone na grupie 502 respondentów przez IMAS International dotyczyło m.in. znajomości i użytkowania radia oraz telewizji za pośrednictwem internetu. Prawie wszyscy internauci słyszeli o możliwości słuchania radia lub oglądania telewizji przez internet.

Szef działu badań online, Marcin Piwowarczyk przedstawia, w jaki sposób zdefiniowano respondentom telewizję i radio internetowe:

- Chcieliśmy uniknąć potraktowania wszelkich serwisów udostępniających audio lub wideo dostępnych w sieci jako potencjalnych nadawców radiowych lub TV. Dlatego uprzedziliśmy respondentów, że wszelkie materiały audio lub wideo przekazywane za pośrednictwem serwisów typu youtube, wrzuta, czy udostępnianych w serwisach wymiany plików i nagrań, nie są traktowane w tym badaniu jako radio lub telewizja internetowe. Przez radio lub telewizję internetowe rozumiemy serwisy, które nadają własny lub zakupiony program na żywo lub z materiałów archiwalnych, dostępnych na żądanie użytkownika serwisu.

Jak się można było spodziewać, częstotliwość użytkowania mediów online jest znacznie wyższa w przypadku radia, które słucha mniej lub bardziej regularnie blisko 80% respondentów. 12% to grupa heavy userów radia online, kolejne 25% słucha radia przynajmniej raz w tygodniu.

W przypadku drugiego medium, odsetek użytkowników jest mniejszy, ale i tak nadspodziewanie dużo, bo 47% respondentów ogląda telewizję przez internet. Niewiele ponad 1% ogląda TV codziennie, a kolejne 11,6% przynajmniej raz w tygodniu. Można się spodziewać, że wraz z rozwojem Internetu szerokopasmowego ten odsetek będzie się zwiększać.

Liderem słuchalności w sieci jest RMF FM, do którego słuchania przyznaje się ponad 30% respondentów. Kolejne miejsca zajmuje Radio ZET (18,8%), Open FM (16,2%) oraz Eska (16%).

Najczęściej oglądane stacje telewizyjne za pośrednictwem internetu to TVN oraz TVN 24. Powodem mogą być rozbudowane strony internetowe obu tych stacji oraz ilość programów dostępnych za ich pośrednictwem. Silna jest pozycja TVP, której różne programy łącznie są oglądane przez 25,9% respondentów. Znacząca grupa osób ogląda kanały tematyczne, najczęściej są to kanały sportowe.

Najczęściej wykorzystywanym programem do obsługi radia online jest Winamp (26,7%), zaraz po nim znajduje się komunikator GG (20%). Prawie 20% internautów korzysta z radia bezpośrednio ze strony www. Tą samą drogę wybiera najwięcej (ponad 32%) użytkowników TV online, wśród programów wyróżnia się Windows Media Player (8,7%).

Źródło: IMAS International

Tagi: internet, serwis, media, materiały, strona, telewizja, tvp, tvn, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz