Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęła się konferencja CeCOS poświęcona globalnej walce z przestępczością elektroniczną

0
Podziel się:

Od 12-14 maja br. w Hiszpanii odbywa się trzeci szczyt Barcelona Counter Electronic Crime Conference, poświęcony walce z phishingiem i innymi formami przestępczości elektronicznej.

Od 12-14 maja br. w Hiszpanii odbywa się trzeci szczyt Barcelona Counter Electronic Crime Conference (CeCOS), poświęcony walce z phishingiem i innymi formami przestępczości elektronicznej.

Konferencja organizowana jest przez organizację założoną w 2003 r. Anti-Phishing Working Group (APWG), jest to porozumienie przedstawicieli branży, organów porządku publicznego oraz organizacji rządowych, których działania skupiają się na eliminowaniu kradzieży tożsamości i oszustw powodowanych przez nasilające się zjawiska phishingu, fałszywych wiadomości e-mail oraz oprogramowania crimeware. Konferencja zgromadziła czołowych specjalistów z branży IT, bezpieczeństwa oraz przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości z Europy, Ameryki, Australii, Azji Wschodniej i Południowej spotkają się w Barcelonie w celu ustalenia wspólnej strategii w walce ze światową plagą przestępczości elektronicznej.

Na trzecim szczycie CeCOS, poruszone zostaną kwestie badania postępu technicznego w zakresie phishingu i mafijnych działań w internecie. Jak powiedział Luis Corrons, dyrektor techniczny Laboratorium Panda Security, profesjonaliści z zakresu bezpieczeństwa omówią konkretne technologie wykorzystywane przez cyberprzestępcze gangi w celu infekowania komputerów i innych urządzeń użytkowników sieci.

"Specjaliści skupią się na technikach, jakie można zastosować w celu skutecznego edukowania osób korzystających z internetu. Ponadto przyjrzą się także rozwojowi metod współdzielenia zasobów sieciowych. Przeanalizują formaty danych, używanych do raportowania o działalności przestępczej w sieci, ostrzegania przed nią i trzymania pieczy nad mechanizmami, które nią sterują. Głównym celem szczytu jest stworzenie wspólnej, ogólnoświatowej strategii działania przeciwko cyberprzestępczości" - informuje Luis Corrons.

Luis Corrons, dyrektor techniczny Laboratorium Panda Security, który będzie reprezentował również polski oddział Panda Security, wygłosi prelekcję na temat gwałtownego wzrostu liczby złośliwych programów w ciągu ostatnich miesięcy oraz sposobu jego zahamowania. Corrons przedstawi także nowe technologie wykrywania, takie jak ochrona scentralizowana jako sposób walki z lawiną szkodliwych kodów, obecnych w internecie.

"Każdego dnia wykrywamy około 30 tys. nowych odmian złośliwego oprogramowania, tworzonego przez cyberprzestępców m.in. w celu kradzieży haseł bankowych czy sprzedaży fałszywych programów antywirusowych. To dowodzi skali nielegalnego biznesu, jaki rozwinął się w sieci. W trakcie konferencji przedstawię bieżącą sytuację i wskażę sposoby jej rozwiązywania" - zapowiada Luis Corrons. "Według naszych badań trojany, umożliwiające cyberprzestęcom przejmowanie kontroli nad komputerami osób surfujących w sieci, są najpopularniejszym zagrożeniem w ostatnim czasie. Stanowią ponad 70% wykrywanych przez Panda Security złośliwych kodów. Obserwujemy także niebezpieczny wzrost ilości programów szpiegujących, które śledzą "życie on-line" użytkowników sieci. Mogą wykraść wszystkie hasła, jakich używają internauci, logując się np. do internetowego konta bankowego" - dodaje Corrons.

Uczestnicy trzeciego szczytu w Barcelonie omówią kwestie związane z przeciwdziałaniem przestępczości elektronicznej, takie jak np. udostępnianie danych z przebiegu śledztwa, usuwanie domeny przestępczej z wyników wyszukiwania, ewolucja oprogramowania crimeware oraz ogólne zasady reagowania i koordynacja reakcji na przestępczość elektroniczną za pomocą wspólnego formatu przekazywania danych. Poruszą także temat interesującego przypadku agencji rządowej, szpiegującej komunikację e-mail wewnątrz grupy dysydentów. Podczas CeCOS głos zabierze także ekspert, który wykrył fakt włamania do komputerów zakonników z otoczenia Dalajlamy. Z kolei technolog z firmy SRI oraz zespół doradców z Kalifornii dokonają interpretacji działań i zagrożeń, jakie niesie ze sobą robak Conficker.

Czy w związku z tym będą postulowane zmiany w prawie europejskim? Jeżeli tak, to jakie?

"Oczywiście, że będą. Ale wg nas są małe szanse, żeby te postulaty wprowadzić w życie. Głównym problemem jest fakt, iż nie istnieje jedno jasno zdefiniowane prawo międzynarodowe. Na dzisiejszej konferencji Rachelle Barnette, analityk z FBI oraz Nadeem Bukhari z Australijskiej Policji Federalnej podejmą temat odpowiednich zmian w ustawach prawnych" - stwierdza Luis Corrons.

Wizjonerzy, badacze oraz przedstawiciele branży, poproszeni o wystąpienie podczas CeCOS, reprezentują ośrodki badawcze oraz agencje z całego świata. Grono ekspertów, obecnych na szczycie potwierdza jego międzynarodowy charakter. Wśród nich znajdą się FBI (Stany Zjednoczone), ICANN, CERT (Japonia), policja federalna Australii, Internet Network Information Center (Chiny), Telefonica, La Caixa, Uniwersytet Cambridge, Uniwersytet Baylor, Uniwersytet Carnegie Mellon oraz Instytut United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute.

Więcej informacji na temat programu konferencji można znaleźć na stronie: http://www.antiphishing.org/events/2009_opSummit.html.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
interaktywnie.com
KOMENTARZE
(0)