Rynek pracy informatyków w 2008 r.

Rynek pracy informatyków w 2008 r.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez konsultantów portali Pracuj.pl i Jobs4it.pl - programiści, w szczególności znający języki JAVA i PHP, byli najbardziej poszukiwanymi pracownikami IT w 2008 r.

W portalu www.pracuj.pl zamieszczono w ubiegłym roku prawie 11 tysięcy ofert pracy dla specjalistów IT. Najwięcej z nich pochodziło z firm branży telekomunikacyjnej i zaawansowanych technologii - ponad 4 tys. Duże zapotrzebowanie na takich pracowników odnotowały także branże: IT, bankowość, finanse i ubezpieczenia oraz handel i sprzedaż, z których pochodziło łącznie 38% wszystkich ofert. Na końcu listy branż znalazły się przemysł chemiczny oraz obsługa prawna.

Ponad 13% ofert pracy skierowanych było do programistów różnych języków programowania i to oni stanowią aż połowę zestawienia 10 najbardziej poszukiwanych przez pracodawców stanowisk. Wśród podstawowych wymagań najczęściej powtarzały się: znajomość określonego języka programowania, relacyjnych baz danych, technologii internetowych oraz specyfikacji aplikacji internetowych. Pracodawcy wymagali również od kandydatów wyższego wykształcenia kierunkowego, umiejętności analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów, umiejętności pracy w grupie i łatwości nawiązywania kontaktów, jak również dobrej znajomości języka angielskiego.

Ogłoszenia dotyczące 10 najbardziej poszukiwanych stanowisk w 2008 roku stanowiły łącznie ponad 20% wszystkich ofert na stanowiska w IT. W tej grupie oprócz programistów znaleźli się informatycy, testerzy oprogramowania, graficy, webmasterzy oraz software developerzy.

Rynek pracy IT w 2008 r.
Źródło: "Rynek pracy IT w 2008 r.", www.pracuj.pl

Adam Wielebski - prezes Jobs4Pomimo powszechnego mniemania, że specjaliści IT są zawsze i wszędzie poszukiwani, nie dotyczy to wszystkich specjalizacji IT. Aby znaleźć się w tej grupie, należy być programistą, najlepiej ze znajomością jednego z najpopularniejszych języków programowania. Jeśli pracownik spełnia dodatkowo jeszcze kilka innych wymagań stawianych przez pracodawcę, nawet w czasach kryzysu nie powinien obawiać się o pracę - mówi Adam Wielebski, prezes Jobs4, właściciela portalu www.jobs4it.pl.

Największe zapotrzebowanie na pracowników IT widoczne było w województwie mazowieckim, w którym poszukiwano niemal 4 tys. pracowników, z czego aż 94% wszystkich ogłoszeń stanowiły oferty kierowane do specjalistów. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: dolnośląskie, małopolskie i śląskie, oferując łącznie prawie 3 tysiące stanowisk. Specjaliści IT nie mieli dużego wyboru ofert pracy w województwach: podlaskim, świętokrzyskim i lubuskim, w każdym z nich w 2008 roku czekało na nich niewiele ponad 150 miejsc pracy.

Rynek pracy IT w 2008 r.
Źródło: "Rynek pracy IT w 2008 r.", www.pracuj.pl

Przemysław Gacek - prezes Grupy PracujW ostatnich latach obserwowaliśmy rosnący popyt na pracowników IT. Pracodawcy niekiedy miesiącami szukali odpowiednich specjalistów, których podaż na rynku była ograniczona. Był to typowy rynek pracownika. Można założyć, że w najbliższym czasie sytuacja nieco się zmieni, aczkolwiek w przypadku tego zawodu nie powinny to być zmiany drastyczne, raczej swego rodzaju korekta, która doprowadzi do większej równowagi pomiędzy firmami szukającymi ekspertów a specjalistami IT - mówi Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, właściciela portalu www.pracuj.pl.

Źródło: Pracuj.pl

rynek, ubezpieczenia, handel, pracownik, stanowiska, pracy, listy, 2008, branży, internetowych
interaktywnie.com
Czytaj także
Polecane galerie