Notowania

polska
04.11.2009 15:44

Rząd przyjął projekt mający przyspieszyć rozwoju Internetu

Projekt ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych został wczoraj oficjalnie przyjęty przez rząd. Dzięki niemu Internet w Polsce ma się rozwijać szybciej, bowiem zgodnie z nową ustawą przy budowanych i modernizowanych drogach miałyby powstawać kanały technologiczne przeznaczone na kable telekomunikacyjne.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych w założeniu ma ułatwić inwestowanie w infrastrukturę telekomunikacyjną. Jej zatwierdzenie sprawić może, że na rynku zwiększy się konkurencja, a co za tym idzie, łatwiej będzie o rozwój e-usług, np. bankowości, zakupów czy nauki w Internecie.

Co wynika z projektu? Przede wszystkim Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz samorządy będą zobowiązane do budowy kanałów technologicznych, czyli – mówiąc prościej - betonowych rur biegnących wzdłuż drogi zawierających infrastrukturę energetyczną, gazową czy telekomunikacyjną. Aktualnie nie ma takiego obowiązku, w związku z czym - nie powstają one przy wszystkich drogach.

Poza tym do współpracy zostaną zobowiązane firmy energetyczne, które będą musiały umożliwiać podczepienie światłowodów pod swoje linie energetyczne, a także przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne – w celu udostępniania studzienek do ulokowania w nich kabli.

Projekt zakłada wprowadzenie tzw. odrębnej własności włókien światłowodowych. Oznacza to, że każde z włókien w kablu będzie mogło należeć do jednego z kilku inwestorów. Dzięki takiemu – zdaniem Ministerstwa Infrastruktury - konkurujące firmy telekomunikacyjne będą mogły wspólnie inwestować w budowę sieci.

Resort Infrastruktury zajął się również urzędnikami. Każda ich decyzja zakazująca inwestycji telekomunikacyjnych nie będzie mogła być umieszczona w planach zagospodarowania przestrzennego bez podania odpowiedniej przyczyny popartej konkretnymi przepisami, np. z zakresu ochrony zdrowia czy ochrony środowiska.

Jeśli zaś idzie o samorządy, zgodnie z projektem, będą one mogły budować sieci telekomunikacyjne i oferować za ich pomocą usługi, ale w ten sposób, by działalność ta nie zakłócała konkurencji na rynku telekomunikacyjnym.

W projekcie jest też miejsce na ewaluację. Urząd Komunikacji Elektronicznej ma corocznie sporządzać inwentaryzację sieci telekomunikacyjnych w całym kraju. Mają powstawać mapy infrastruktury telekomunikacyjnej, dzięki którym można będzie się dowiedzieć, gdzie inwestowanie jest, a gdzie nie jest korzystne. Po roku od wejścia w życie ustawy ma być przeprowadzone badanie dotyczące tego, w jakim stopniu nowelizacja przyczyniła się do rozwoju Internetu w Polsce.

Projekt przyjęty dnia 3 listopada 3009 r. został przygotowany przez Ministra Infrastruktury. Nad nowym prawem pracował zespół Polska Cyfrowa powołanego przez premiera RP.

Źródło: PAP

Tagi: polska, internet, rząd, rynek, budowa, prawo, sieci, pomoc, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz