Notowania

Przejdź na
usa
01.10.2009 10:32

Rząd USA już bez wpływu na ICANN

Od wczorajszego popołudnia ICANN nie podlega już Departamentowi Handlu USA. Obecnie zarządza nią Rządowy Komitet Doradczy oraz sama ICANN we współpracy z rządami państw całego świata.

Podziel się
Dodaj komentarz

Od wczorajszego popołudnia ICANN nie podlega już Departamentowi Handlu USA. Obecnie zarządza nią Rządowy Komitet Doradczy oraz sama ICANN we współpracy z rządami państw całego świata.

ICANN (Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów) odpowiedzialna obecnie za przyznawanie domen internetowych najwyższego rzędu, ustalanie ich struktury oraz za ogólny nadzór nad działaniem serwerów DNS, nie podlega już wyłącznej kontroli rządu Stanów Zjednoczonych. Wielokrotne apele wystosowywane przez ciała zarządzające komunikacją elektroniczną w Unii Europejskiej zostały wzięte pod uwagę.

Jak podaje Komisja Europejska, obecnym organem zarządzającym Rządowy Komitet Doradczy ICANN (Governmental Advisory Committee, GAC) działający we współpracy z rządami wielu państw. Państwa Unii Europejskiej będą najprawdopodobniej reprezentowane wspólnie przez komisję ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów.

Zmianę komentuje Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego: -Użytkownicy Internetu na całym świecie mogą teraz oczekiwać, że podejmując decyzje w sprawie nazw i adresów domen, ICANN będziedziałać w sposób bardziej niezależny i będzie ponosić większą odpowiedzialność za swoje działania, uwzględniając przy tym interesy wszystkich zainteresowanych podmiotów. Zewnętrzne organy kontrolne będą okresowo oceniać działalność ICANN. Jeżeli reforma ta zostanie wprowadzona w skuteczny i przejrzysty sposób, zyska szerokie poparcie zarówno wśród obywateli i przedsiębiorców, jak i w środowiskach rządowych.”

Zgodnie z podanymi dziś informacjami, obowiązująca w USA umowa o współpracy (Joint Project Agreement), która przewiduje jednostronny nadzór działalności ICANN przez Departament Handlu USA, nie zostanie przedłużona w dniu 30 września 2009 r. Zastąpi ją wspólne „zatwierdzenie zobowiązań” rządu USA i ICANN, które stanowi istotną reformę obecnych ustaleń dotyczących zarządzania.

Najważniejsze reformy ICANN obejmują większą niezależność od kontroli przeprowadzanych przez rząd jednego państwa oraz możliwość rozliczania ICANN z realizacji celów statutowych.

Tagi: usa, internet, rząd, unia, handel, umowa, komisja, reforma, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz