Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Składając ePIT-a dziś, ryzykujesz

0
Podziel się

30 kwietnia to ostatni dzień kiedy można składać zeznania podatkowe za 2008 rok. Jeśli ktoś tego jeszcze nie zrobił, może wybrać elektroniczną drogę rozliczenia się z fiskusem. Wypełnienie...

bEifbYBh

30 kwietnia to ostatni dzień kiedy można składać zeznania podatkowe za 2008 rok. Jeśli ktoś tego jeszcze nie zrobił, może wybrać elektroniczną drogę rozliczenia się z fiskusem. Wypełnienie e-deklaracji na kilka godzin przed ostatecznym terminem, wiąże się jednak z ryzykiem odrzucenia takiego oświadczenia.

Formularz, za pomocą którego można wypełnić i wysłać PIT-37 dostępny jest na stronie www.e-deklaracje.gov.pl. Przygotowana została również desktopowa aplikacja, którą upraszcza proces korzystania z interaktywnych formularzy.

Ministerstwo Finansów uczula jednak, iż złożenie e-deklaracji w ostatnim momencie - na kilka godzin przed ostatecznym terminem - wiąże się z dużym ryzykiem. W takim przypadku należy mieć świadomość możliwości nie otrzymania Urzędowego Poświadczenia Odbioru na czas (potwierdzenie może dojść nawet po 24 godzinach). Podatnik ryzykuje również, iż w sytuacji np. w błędów w oświadczeniu, system zakwalifikuje jego zeznanie jako złożone po obowiązującym terminie.

bEifbYBj

"Nieskuteczne przekazanie zeznania środkami komunikacji elektronicznej wynika najczęściej z faktu niewłaściwego zastosowania obowiązującej ścieżki czynności w formularzu interaktywnym lub z błędów przy podawaniu obligatoryjnych danych podatnika. W takim przypadku system generuje komunikat o błędzie danych autoryzujących podatnika" - powiedział Gazecie Prawnej Jarosław Wyszyński, zastępca dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów. Jak również zauważa, najczęściej popełnianymi przez podatników błędami są: nieprawidłowy NIP, PESEL lub nawet ich brak, błędy literowe (np. w danych osobowych) czy błędnie wpisana kwota przychodu.

Wyszyński w wywiadzie dla GP zaznacza również, że analiza danych statystycznych pozwala dostrzec dominację tego sposobu składania elektronicznych zeznań w końcowym okresie.

"W okresie od 8 do 27 kwietnia z nowej formuły skutecznie skorzystano ponad 53 tys. razy, podczas gdy dla porównania od początku 2009 roku wpłynęło do urzędów skarbowych zaledwie 1070 zeznań z wykorzystaniem elektronicznego kwalifikowanego podpisu" - mówi. Najstarszym podatnikiem, który zdecydował się na złożenie e-deklaracji, okazała się osoba urodzona w 1912 roku. Ta forma rozliczenia cieszy się jednak największym powodzeniem wśród podatników między 20 a 30 rokiem życia.

Więcej informacji dotyczących rozliczania przez internet dostępnych jest na stronie www.e-deklaracje.gov.pl.

bEifbYBp

Źródło: mf.gov.pl / e-deklaracje.gov.pl / gazetaprawna.pl

bEifbYBK
Źródło:
interaktywnie.com
KOMENTARZE
(0)