Notowania

internet
25.10.2010 06:43

Sklepy internetowe powinny zaistnieć w społecznościach

Aż 67 procent użytkowników serwisów społecznościowych jest w stanie kupić produkt, który polecają mu znajomi. Do siły social shopping przekonują się coraz więksi polscy sprzedawcy. W zeszłym tygodniu na Facebooku zawitał Vobis.

Podziel się
Dodaj komentarz

Aż 67 procent użytkowników serwisów społecznościowych jest w stanie kupić produkt, który polecają mu znajomi. Do siły social shopping przekonują się coraz więksi polscy sprzedawcy. W zeszłym tygodniu na Facebooku zawitał Vobis.

Powstają też nowe platformy, które umożliwiają firmom założenie sklepu w serwisach społecznościowych. Vobis, który w ubiegłym tygodniu zadebiutował na Facebooku, obsługiwany jest przez platformę InFlavo. Vobis jest jej pierwszym klientem. Użytkownik, który chce skorzystać z usług sklepu na Facebooku, wpierw musi przejść do aplikacji i zezwolić na dostęp do swoich danych. Po zaakceptowani aplikacji InFlavo, w serwisie wyświetla się lista dostępnych artykułów z możliwością wyszukiwania konkretnych produktów. Można sortować według ceny i kategorii.

Vobis jest pierwszym tak dużym polskim sklepem, który otwiera się na Facebooka. A jak wynika z badań, jest to dobra platforma, która może wesprzeć e-commerce. Jak podaje Internet Retailer, 67 procent userów Facebooka jest gotowa kupić produkt, który polecili by im znajomi. Co ciekawe, ponad 43 procent użytkowników śledzi na bieżąco przez FB aktualne promocje. Ponadto 51 procent użytkowników sieci społecznych twierdzi, że polecenie znajomych miało wpływ na ich decyzje zakupowe również w realu.

Pozostaje jednak pytanie, jak w obliczu informacji o wyciekach danych i dość kontrowersyjnej polityce prywatności, dbać o bezpieczeństwo użytkowników.

Temat ochrony danych na serwisie, gdzie każdy chwali się swoją prywatnością nie jest tematem numer jeden. Klienci chętnie przekazują swoje dane wielu aplikacjom i nie widzą w tym problemu. Więc sklepy internetowe nie są tu czymś wyjątkowo ryzykownym, a w wielu przypadkach jest wręcz przeciwnie – mówi **Sebastian Muliński** z firmy IAI Shop, która oferuje utworzenie sklepu na Facebooku.

O porady dotyczące ochrony swoich danych na Facebooku poprosiliśmy również firmę Sophos. Póki co czekamy na odpowiedź.

Prowadzenie sklepu na Facebooku jest jednak dobrym uzupełnieniem tradycyjnego e-commerce. Ale i promocja sklepu na platformie społecznościowej jest nieco trudniejsza.

Trzeba być tam, gdzie są klienci, a klienci są na Facebook. Tam spędzają ogrom swojego czasu, więc sklepy internetowe też powinny się tam znaleźć. Jak to się rozwinie w przyszłości trudno na razie przewidzieć – dodaje Muliński. - Nie mamy tutaj takich standardowych narzędzi jak SEM czy SEO, nie ma też reklamy display'owej (reklamy na Facebook jeszcze nie są tak popularne i nie dają dużo kliknięć), a dopóki nie mamy wielu fanów, odpadają też akcje marketingu bezpośredniego, na przykład rozesłanie wiadomości do fanów. Trzeba więc znaleźć nowe narzędzia i nauczyć się z nich korzystać. Facebook kręci się wokół komunikacji. Wymiana informacji, komentarzy, zdjęć może pomóc zbudować naszą markę i rzesze fanów, lub wręcz przeciwnie, skończyć się dla nas kompletną porażką. To właśnie budowa marki jest kluczem do sukcesu na Facebook'u. Nie cena jak na aukcjach lub porównywarkach, nie słowa kluczowe jak w Google, a to jak postrzegają naszą firmę nasi fani i znajomi.
Tagi: internet, serwis, budowa, ceny, sieci, marki, akcje, cena, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz