Notowania

Przejdź na
usa
23.06.2009 15:11

"Sprzedajni" blogerzy na celowniku FTC

Federalna Komisja Handlu w USA rozważa możliwość wyciągania konsekwencji w stosunku do blogerów, którzy tworzą niejawne wpisy sponsorowane.

Podziel się
Dodaj komentarz

Federalna Komisja Handlu w USA rozważa możliwość wyciągania konsekwencji w stosunku do blogerów, którzy tworzą niejawne wpisy sponsorowane.

Internauci coraz częściej podejmują decyzje zakupowe, sugerując się w dużej mierze niezależnymi opiniami blogerów i innych użytkowników sieci. Często jednak, za sprawą wpisów sponsorowanych, wspomniana niezależność może okazać się fikcją.

Jedną z form zarabiania na blogach jest bowiem wykorzystanie opiniotwórczej roli wpływowych celebrytów w celach czysto marketingowych. Praktyka ta nie powinna nieść za sobą negatywnych skutków jeśli autor wyraźnie zaznacza, że dany tekst to materiał sponsorowany. Niestety, często pokusa lepszego wynagrodzenia wygrywa z etyką. Według agencji, częstym przypadkiem jest otrzymywanie przez blogerów rozmaitych upominków, kuponów rabatowych, czy też droższej elektroniki w zamian za pochlebne opinie, nieoznaczone jako "sponsorowane".

Takimi przypadkami chce zająć się już niedługo FTC, która chce w ten sposób chronić konsumentów przed wprowadzaniem w błąd. Gdyby pomysł FTC doczekał się realizacji, byłby to pierwszy w USA przypadek, gdy organizacja przeciwdziałająca niekonkurencyjnym praktykom bierze pod lupę blogosferę.

- W sytuacji, gdy szukając niezależnych opinii na temat danego produktu, ich autor kieruje się motywami ekonomicznymi, konsument powinien być o tym poinformowany - twierdzi Rich Cleland z FTC.

Pozostaje jedynie pytanie, czy nawet w przypadku utajnienia informacji o artykule sponsorowanym, interwencja władz państwowych w tak niezależne medium jakimi są blogi jest aby na pewno dobrym pomysłem.

Źródło: AP / ReadWriteWeb

Tagi: usa, opinia, sieci, handel, komisja, agencja, wynagrodzenie, użytkowników, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz