Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Syntezator mowy IVONA w wersji mobilnej

0
Podziel się

Polski syntezator mowy IVONA wkracza na rynek mobilny i internetowy. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie, warto więc przyjrzeć się, jak można zastosować mówiącą usługę i co może ona zmienić zarówno w syntezie mowy, jak i w samych urządzeniach mobilnych oraz rozwiązaniach internetowych.

Syntezator mowy IVONA w wersji mobilnej
bErypIEl

Polski syntezator mowy IVONA wkracza na rynek mobilny i internetowy. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie, warto więc przyjrzeć się, jak można zastosować mówiącą usługę i co może ona zmienić zarówno w syntezie mowy, jak i w samych urządzeniach mobilnych oraz rozwiązaniach internetowych.

IVO Software – firma, która tworzy i rozwija polski syntezator mowy IVONA – w trakcie światowych targów Mobile World Congress 2010 w Barcelonie zaprezentowała nowy model usługowy Software as a Service (SaaS).

- Przygotowaliśmy syntezator mowy, który umożliwia błyskawiczną budowę mówiących, mobilnych aplikacji. Syntezator mowy działa na serwerach internetowych, dzięki czemu urządzenie nie jest obciążane generowaniem mowy (tak jak działo się to w dotychczasowych rozwiązaniach). Mogą one teraz mówić prawdziwie naturalną, ludzką mową – komentuje Łukasz Osowski, prezes zarządu IVO Software.

bErypIEn

Osowski przekonuje, że do tego, by urządzenie mogło mówić/czytać teksty wystarczy, że developer oprogramowania lub producent urządzenia stworzy prostą aplikację (lub doda do już istniejącej aplikacji nową funkcjonalność), która połączy się z chmurą serwerów IVONA, prześle do nich tekst, a następnie pobierze dźwięk jednocześnie go odtwarzając w urządzeniu. - Komunikacja z serwerami syntezy mowy IVONA opiera się na prostym protokole SOAP (Simple Object Access Protocol) – wyjaśnia Osowski.

Korzystanie z IVONA TTS SaaS nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania. Można z niego korzystać na wszystkich platformach mobilnych: iPhone, Android, BlackBerry, Windows Mobile, Symbian i innych.

Syntezator mowy może być wykorzystywany w różnorodny sposób. Usługę IVONA TTS SaaS można stosować zatem na wszystkich urządzeniach mobilnych, które posiadają połączenie z Internetem (za pośrednictwem kabla, WiFi lub sieci komórkowej), czyli wszystkich telefonach komórkowych (bez względu na system operacyjny), czytnikach tekstów, odtwarzaczach multimedialnych, ale również futurystycznych urządzeniach użytku domowego (np. telewizory, lodówki, roboty kuchenne).

bErypIEt

Ponadto podkreśla on, że dla urządzeń, które pracują w trybie offline, dostępny jest syntezator mowy IVONA w postaci bibliotek do wbudowania we wnętrze aplikacji i/lub urządzenia. - To rozwiązanie jest przydatne dla urządzeń które nie mają dostępu do Internetu - dodaje Osowski.

Zastosowanie syntezatora mowy w urządzeniach mobilnych otwiera nowe możliwości przed użytkownikami, jak i oczywiście producentami, którzy dzięki temu rozwiązaniu mogą rozwijać dostępne w ich narzędziach aplikacje i funkcjonalności. - Na świecie nie ma innej usługi syntezy mowy charakteryzującej się tak wysokimi parametrami technicznymi i jakością mowy ludzkiej, a jednocześnie czyniącej urządzenia mobilne bardziej praktycznymi i dostępnymi dla większego grona odbiorców (np. osoby niewidome, niedowidzące i starsze). Można powiedzieć, że nowa usługa jest wręcz naturalną odpowiedzią na bardzo duże zapotrzebowanie na światowym rynku producentów i użytkowników urządzeń mobilnych - podkreśla Osowski.

IVONA jest jednym z najlepszych na świecie syntezatorów mowy - potwierdzają to liczne wyróżnienia i nagrody. Jej specjalne wersje stosowane są z powodzeniem w biznesie, telekomunikacji, w codziennym życiu oraz rehabilitacji niewidomych i niedowidzących. Wprowadzenie wersji mobilnej w modelu Software as a Service pozwala na jeszcze pełniejsze wykorzystanie możliwości płynących z syntezy mowy, jest to kolejny krok chociażby w projektach takich jak gogolowski translator mający umożliwić tłumaczenie w czasie rzeczywistym. Choć zastosowań nowej funkcjonalności jest oczywiście zdecydowanie więcej.

Wszystkie produkty i usługi IVONA są dostępne aktualnie w czterech językach i 9 różnych głosach. Niebawem wprowadzone mają być kolejne głosy.

bErypIEO
Źródło:
interaktywnie.com
KOMENTARZE
(0)